İncelemeler

The Dark Tower Fragmanında Kaçırmış Olabileceğiniz 3 Gönderme

Stephen King’in sinemaya uyarlanan The Dark Tower serisi, gerçekten de yazarın başyapıtıdır. Eser bir başyapıt olunca eserin içerisinde diğer hikayelere gönderme yapmadan olmaz.

Eserde Stephen King’in diğer kitaplarına göndermeler mevcut. Bu göndermeler anlaşılan filmde de kullanılmış. Son yayınlanan The Dark Tower fragmanında bu göndermelerden bazılarını gördük. Gözden kaçırmış olabilirsiniz diye sizlere de gösterelim istedik.

Fragmanı izlemediyseniz hemen izleyin!

YouTube player

İşte The Dark Tower fragmanın gözden kaçırmış olabileceğiniz 3 gönderme:

Pennywise

Stephen King’in filme uyarlanan ve yakın zamanda vizyona girecek olan bir başka önemli eseri IT’in korkunç palyaçosunu herkes biliyordur herhalde. İsminin Pennywise olduğunu herkes bilmeyebilir ama şimdi öğrendiniz. The Dark Tower ile IT hikayeleri de bazı yerlerde çakışırlar. Mesela IT hikayesinin ana karakterlerinden Bill Denbrough’un lakabı Kekeme Bill’dir. The Dark Tower’da da Kekeme Bill adında bir Asimov robotu vardır. Ayrıca Kara Kule romanlarında, IT romanında da görünen bir sihirli kaplumbağa yer alır. İşte filmde görünen yıkılmış bir eğlence parkı girişi yazısı gibi görünen Pennywise da tamamen IT’e göndermedir.

Overlook Oteli

Overlook Oteli ve Jack Torrance’ın çıldırışını hangimiz unutabiliriz ki? Stephen King’in aynı adlı eserinden sinemaya da uyarlanan The Shining’in meşhur Overlook Oteli, The Dark Tower filminde de karşımıza çıktı.

Overlook Oteli, Jake’in psikiyatristinin masasındaki çerçevede görünüyor. Delilik üzerine bir hikayenin geçtiği otelin fotoğrafının da bir psikiyatrın masasında olmasına şaşırmadık… Üstelik Jake’in de özel yeteneğinin adının “The Shine” olduğu düşünüldüğünde taşlar yerine oturuyor.

The Crimson King

Matthew McConaughey’nin canlandırdığı Siyahlı Adam karakterini bir duvara elini tıklatırken görüyoruz. Duvarda, “All hail The Crimson King” (Kızıl Kral Çok Yaşa) yazıyor. Crimson King, ilk kez Insomnia (Uykusuluk) isimli Stephen King eserinde karşımıza çıksa da The Dark Tower evreninin de baş kötülerinden birisidir.

Stephen King bu karakteri Yüzüklerin Efendisi’ndeki Sauron’dan etkilenerek yaratmıştır. İsmi de King Crimson’ın In The Court Of The Crimson King şarkısından esinlenmiştir.

Daha fragmanda bunlar karşımıza çıktıysa filmde daha neler göreceğiz kim bilir…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan Guillermo Del Toro'nun Oldu

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. fragmanı izlerken gözlerim kanadığından çok şeyler kaçırmışım.bu filmden bir şey olmaz siz alın kitapları okuyun kardesim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.