İncelemeler

Viking Destanının Son Halkasında Karanlığı Işığa Boğalım – The Banner Saga 3 Ön İncelemesi

Stoic Studio’nun strateji rol yapma oyunu “Banner Saga” üçlemesinin sonuncusu The Banner Saga 3, kapalı beta olarak oyuncuların erişimine açıldı. 26 Temmuz’da PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch’e çıkacağı belirtilen The Banner Saga 3’ü kapalı betada oynama fırsatı bulunca çok mutlu olduğumu söyleyerek başlayayım söze… Yeni yeni içine atıldığım sıra tabanlı strateji oyunu dalında bu kez yine bir Viking’e dönüşmem bir lütuf ya da lanet mi yoksa sadece Nors tanrılarına olan düşkünlüğümün karşı koyulamaz geri bildirimi mi bilmiyorum ama bu işi sevmeye başladığım kesin! Haydi oyuna başlayalım.

Stoic Studio’nun ilkini 2014 yılında oyun dünyasına kazandırdığı The Banner Saga serisi Nors mitolojisinden esinlenen bir dünyada gizemli ve zorlu bir hikayeyi yaşatıyor oyunculara… Her yeri saran “The Darkness” yüzünden doğup büyüdükleri toprakları bırakan klanların karavanlarla çıktıkları tehlikeli ve sırlarla dolu yolculukta, hayatta kalma savaşını tüm derinliğiyle aktaran oyun serisinin sonuncusu olan The Banner Saga 3’te maceranın da son bölümüne geliyoruz.

20’nin üzerinde ödül ve 4 BAFTA adaylığı bulunan hikaye odaklı, sıra tabanlı strateji oyunumuz bizi efsanevi Viking kültürüne davet ediyor adeta… Gözalıcı arka fonun üzerine epik el çizimi karakter animasyonlarının özenle yerleştirildiği destanın son halkasında; iyice yayılan “The Darkness” ile nihai savaşımıza bir kahraman seçerek başlıyoruz: Rook veya Alette.

Stratejik Ortaklıklar ve Entrikalar

Çocukluğumuzun klasik strateji oyunlarının modern çağa uyarlanmış hali olan The Banner Saga 3’te sancağımız ve klan üyelerimizle son kalelerden birinin kapılarına dayanıyoruz. Kötülüğün vücut bulmuş hali olan korkunç düşman askerleriyle savaşırken, diğer ırklar ve klanlarla da stratejik ortaklıklara giriyoruz. Şehrin içindeki “Bizans oyunları” ile de savaşmak durumunda kaldığımız Banner Saga 3’teki her bir mücadelede; savaşçıların özelliklerine göre belirlediğimiz takımlarla düşman hattının önüne dikiliyoruz.

Tam Bir “Yetişkin” Oyunu

Yeri geldiğinde zorlu kararlar almanızı gerektiren hikaye kurgusu ile gerçek bir destanın ortasında olduğunuzu hissedeceğiniz oyunda; zaman zaman kervanınıza yabancı ırk ve klanları dahil etmeniz de gerekebiliyor. Hayatta kalmak için atacağınız her adımı yoldaşlarınıza danışma şansınız da var.

4 Irk, 6 Sınıf, 40’tan Fazla Karakter

Savaş tekniklerinin basit ve anlaşılır bir şekilde anlatıldığı The Banner Saga 3, karakter çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Farklı ırk ve sınıflarda, birbirinden başarılı yetenekleri olan 40’tan fazla karakterin oyun içinde takımınıza dahil olduğu oyunda, taktiksel anlamda çok ince hesapların yapılması gerekiyor. Yani karakterleri hunharca güçlendirmek yerine güçlü bir strateji uzmanlığı daha ön plana çıkıyor.

İnsan, Varl, Horseborn ve Dredge ırklarının bulunduğu oyundaki sınıflar ise; Raider, Warrior, Spearman, Landsman, Shieldbanger ve Archer olarak sıralanıyor. Karakter gelişiminin detaylı ve keyifli bir şekilde ilerletildiği oyunda ayrıca ganimet ve ödül sistemi de oyuncuyu tatmin edecek türden.

Sonuç

Oyun, iki adımda bir “battle”a girme özelliği nedeniyle hikayeyi yavaş ilerletmek zorunda kalınca başlarda sıkıcı olabiliyor. Lakin; stratejilerin doğru kurulması halinde hızlanıyor, güçlü hikaye örgüsünü de hesaba katınca tam anlamıyla bir “saga” yaşamanıza olanak sağlıyor.

Sadece kendi hayatınız, aileniz, komşularınız ve halkınızın değil, adını sanını bilmediğiniz yabancıların da yaşama hakkını koruyarak kötülüğe karşı çıkacağınız bu zevkli oyunu, strateji severlere öneriyorum. Steam’de çok da üzmeyen bir ücret karşılığı ön siparişini verebileceğiniz The Banner Saga 3‘ün epik müziklerini dinlemenizi ise şiddetle tavsiye ediyorum.

35 dakikalık oynanış videosunu da ekleyelim:

Şimdiden iyi eğlenceler.

İlginizi Çekebilir  Captain Marvel Beklediğimize Değdi Mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu