İncelemeler

Sword of the Stars: The Pit İncelemesi

sword-of-the-stars-the-pit-banner

To save your World, you must enter… The Pit.

Ölümcül bir virüs tüm dünyanı altüst etmiş.. Son şansın Feldspar dağının derinliklerinde gömülü olan ve kadim Suul’ka tarafından kurulmuş efsanevi bir tesis. Eğer bu tesis gerçekten var ise belkide dağın derinlerinde virüsü alt edebilecek birşeyler kalmıştır. Belki de gerçekten bu virüsü engelleyebilirsin.. Belkide Dünyayı kurtararak bir kahraman olabilirsin..

İlgili Makaleler

pit_art_01Aslında büyük ihtimalle sende oraya gidip “The Pit” e adımını atan diğer kişiler gibi bir daha geri dönemeyeceksin.. Yazık..

Sword of the Stars: The pit (oyunlara uzun isim nasıl verilir ders 1)

Oyunumuz “Sword of the Stars” (sots) evreninde geçen ancak diğer sots oyunlarından bağımsız bir yapım. 2 boyutlu ve Cartoon tarzı grafiklere sahip. Türü Sci-fi/roguelike olarak karşımıza çıkıyor.(oyunun adını yazının devamında “sotstp” olarak kısaltacağım)

Yabancı olanlar için Roguelike türüne kısaca değinmek gerekirse her bölüm/zindan rasgele olarak yaratılıyor ve karelere bölünüyor. Bu zindanlarda sıra tabanlı olarak ilerliyor ve savaşıyoruz. Öldüğümüzde “permadeath/PD” kuralı uygulanıyor yani o karakterimiz temelli ölüyor (tüm mefta olan karakterlerime selam olsun ^^)

the-pit-1Sotstp in gerçekten çok güzel bir “tutorial” ı var. Oyunu ilk kez oynamadan bence herkesin bir kere tutorial ı bitirmesi faydalı olacaktır. İlk maceramıza atılırken menüden önce zorluk seviyesi ve sınıf seçimi yapıyoruz ardından oyun bizi girişte üstümüzde o sınıfa ait standart ekipmanla başlatıyor. Her katta tonla değişik eşya, düşman ve gizem bizi bekliyor. Bölümler random/rasgele oluştuğundan bazen uzun süre yeni ekipman bulamadan ilerlemek zorunda kalabiliyoruz. Mesela 3. Oynayışımda Marine/asker sınıfım ile 2. Katta şansa cillop gibi bir assault rifle sahibi oldum ve etrafa terör saçmaya erken başladım nıhahaha ! Öhöm…

Oyunda her sınıfı tatminkar sürelerde deneme şansım oldu ve şahsi olarak en çok zevk aldığım sınıf Psion/psişik idi. Çok az cephane ve silahla bile gayet fazla ilerleyebiliyorsunuz. Dengeli ofansif ve defansif yeteneklere sahip. Karşınıza iyi eşyalar çıkmasa bile yetenekleriniz sizi uzun süre idare ediyor. Ancak zaten eminim her sınıfı defalarca denemek isteyecek ve deneyeceksiniz… Hepsinden tek tek bahsetmiyorum çünkü zaten hepsi biz gamerların aşina olduğu klasik sınıflar..

the-pit-2Her sınıfa ait karakterin bir özel ismi ve küçük birde arkaplan hikayesi bulunuyor. Oyunun orjinalinde 3 farklı sınıf seçilebilir durumda. “Mindgames” eklentisi ile 2 farklı sınıf,birçok yeni içerik ekleniyor. En son çıkan Gold versiyonu ile 4 farklı sınıf ve yeni ekstralara sahip olarak gözümüz gönlümüz doyuyor. (Gold ver. alanlar Mindgames eklentisine otomatik olarak sahip olabiliyor)

Nane-limon kabuğu..Bir güzel kaynasın aman!

Sotstp gerçekten geniş bir craft sistemine sahip. Yemek,zırh,silah vb birçok şeyi yaratabiliyorsunuz. Bunun için laboratuar masaları yada mutfak masalarını kullanmalıyız. Formülleri ise maalesef deneme yanılma yöntemi ile elde edebiliyoruz (yada oyunun wikia sayfasından az biraz kopya çekerek ^^) Deneme sonucu herhangi bir şey keşfedemezseniz doğal olarak malzemeleriniz heba oluyor. Dikkatli olmakta fayda var. Ek olarak yeteneğiniz çerçevesinde bazı konsol ve bilgisayarları da hackleyebiliyorsunuz.. Bu sayede elde ettiğiniz şifreli mesajları deşifre etmek gene karakterinizin hünerli ellerinde. Mesajlarda bazen faydalı bir bilgi, bazense bir tutam senaryo karşınıza çıkıyor. Yalnız bazen başarısız hack girişimleri kötü sonuçlar doğurabiliyor. Şansınızı çok zorlamayın benden söylemesi..

The Pit… Pit ! Pit ! Pit !

the-pit-3Bugün çok yorucu ve bunaltıcı bir iş günü mü geçirdiniz ? İş kıyafetlerini atın bir kenara oturun başına! Ya da acayip zorlu sınavlar ve sıkıcı derslerle mi boğuştunuz eve koşun ışınlanın yeni maceralara… Kafa yormadan gerçekten eğlenceli anlar yaşayacaksınız. Çünkü Kerberos Productions gerçekten ustaca bir iş çıkartmış. Parasını son kuruşuna kadar hak eden kaliteli bir yapım var karşımızda.

Kısaca olaya noktayı koymak gerekirse, Sotstp’u türe aşina olanlar ve sevenlerin zaten havada kapacağı bir oyun ancak türe yabancıysanız, sıra tabanlı oyun yapısı ve Permadeath gözünüzü korkutabilir.. Ama korkmayın! Çünkü göründüğünden daha fazla eğlence var bu “Pit” in içerisinde… Bir şans verin…

Oyunda neler var?

  • Seçebileceğiniz 3 karakter: Asker, Pilot ve Mühendis
  • Sizin ve tedavinin arasında duran 30 kadim şeytani bilimsel seviye!
  • Derinliklerde hayatta kalmaya çalışırken karaterinizi ve yeteneklerinizi geliştirin.
  • Sword of the Stars dünyasının düzinelerce yaratığı!
  • 50’den fazla silah ve zırh seçeneği!
  • Rasgele değişen etkiler ile her seferinde farklı oyun deneyimi.
  • Düşmanlarınızın parçalarından özel eşya yapabilme.
  • Kadim teknolojilerden günümüz teknolojisine kadar keşfedilmeyi bekleyen 100’den fazla malzeme.
  • Gizli mesajlar, eşya yapabilmek için şablonlar ve Sword of the Stars efsanelerini anlatan parçalar!
  • Sizleri öldürmeye çalışan tuzaklar, engeller ve tabii ki… YARATIKLAR!

Künye :

Yapımcı: Kerberos Productions
Çıkışı tarihi: Şubat 2013
Tür : Roguelike
Platform : Microsoft Windows

Sword of the star : The Pit Gold Edition:

Steam: 12.99$
GOG:  12.99$
Amazon : 6.99 $ (indirimli)

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.