İncelemeler

1930’ların Mısır’ında 4 Bin Yıllık Kabusla Savaşmaya Gidiyoruz – Strange Brigade İncelemesi

4 bin yıldır mezarlarında yatan Mısırlı askerler Büyücü Kraliçe Seteki tarafından yeniden canlandırıldı. Bu antik kötülüğe karşı koyacak olan Strange Brigade takımının bir ferdi olarak aldık yine elimize silahı, el bombasını koyulduk yola. Mumyalar ve tarih öncesi birliklerle savaşarak ilerlediğimiz mağaralar, lahitler ve dehlizlerde göz kamaştıran hazineler de bizi bekliyor.

Rebellion tarafından geliştirilen Strange Brigade‘den bahsediyorum. Uncharted’ta Left 4 Dead oynama hissi veren tanıtım videosundan sonra ışık hızıyla indirdiğimiz oyun, küçük kızımızın “level up” dönemine denk gelse de son dönemde her fırsatta ilk açtığımız oyun haline geldi.

Strange Brigade Ekibi

1930’larda 4 bin yıllık ölülerle savaşıp türlü hazinelere erişme fırsatı bulduğumuz oyunda; Kraliça Seteki’nin ordusuna karşı savaşmak için Strange Brigade’deki 4 karakterden birini seçiyoruz öncelikle: Frank Fairburne, Prof. Archimes de Quincey, Nalangu Rushida ve Gracie Braithwaite.

Strange Brigade’in ilk sıradaki üyesi Frank Fairburne bir paralı asker. İmparatorluktaki en soğuk bakışlı adam olarak da bilinen Fairburne’ün nişancılık yeteneği dikkat çekiyor. Soğukkanlılığı ve keskin gözü, ölüm-kalım durumlarında tam bir kurtarıcı oluyor. Diğerlerinden daha fazla enerjisi olan Frank’in skili; kafasına mermi isabet ettirdiği düşmanları patlatması.

Oyunun oynanabilen dört karakterinden biri olan Professor Archimedes de Quincy, Oxford Arkeoloji’de akademisyen. En büyük tutkusu antik dönemlerin sırlarını açığa çıkarmak olan genç profesör, antik kabusu tarihi kalıntılara geri göndermek için takımda yer alıyor. Archimedes, diğer takım üyelerinden daha fazla ruh toplayabiliyor. Ekibin rehberi de olan Archimes, hazinelere giden yolda karşısına çıkan gizemleri çözebilecek noktaları tespit etme yeteneğine sahip.

Kenya’da bir Maasai savaşçısı olan Nalangu Rushida‘nın asıl görevi insanlarını iblislerden ve gecenin yaratıklarından korumak. Strange Brigade ekibine katılan Nalangu hayatı boyunca öğrendiklerini antik güçlere karşı kullanıyor.

Benim oyundaki tercihim ise son sıraya bıraktığım takım üyesi Gracie Braithwaite‘den yana oldu. Fabrikaları ve dumanlı bacaları ile bir tekstil bölgesinde büyüyen Gracie aslında bir boksör. Patlayıcı süresi diğerlerine göre daha hızlı dolan Gracie, skili sayesinde yumruklarıyla şok dalgası yaratıp bitmek tükenmek bilmeyen antik dönem askerlerini yere serebiliyor.

Mumyalar, Zırhlı Minotorlar, Çılgın Tuzaklar ve Eğlenceli Bulmacalar

Karakteri seçip silahlar ve patlayıcıda da karar kıldıktan sonra sıra görevlere geliyor. Single ve Multiplayerın yanısıra custom oyunların da kurulduğu oyunda sevgili sevgilimle maceraya atılıyoruz.

Doğaüstü güçlerle savaşmak için eğitim gören ekibin parçası olarak; mumyaları, ateş püskürten suikastçileri, armorlu minatorları geçmemiz gerekiyor. Toplarla patlatılacak gizli geçitler, her bölümde özenle hazırlanmış puzzlelar, çılgın tuzaklar, bulunması gereken yığınla hazine ve tabii ki başarıyla tamamlanması gereken görevler var.

Dönüp Dönüp Oynarım Ben Bu Oyunu

“Bakalım bugün dinazorlu film filan var mı?” diye her gün gazetesinin tv yayın akışına bakan babamın sayesinde hiç bir macerasını kaçırmadığım Indiana Jones’tan Mumya serisine, Tomb Raider ve Uncharted oyunlarına kadar aklınıza gelebilecek her türlü antik hazine macerası havasını taşıyan Strange Brigade’de zorluk seviyeleri çok güzel belirlenmiş.

Eski dönem silahlarını sevenler için biçilmiş kaftan olan silahlar özellikleri, upgrade seçenekleri ve düşmana karşı etkileri ile kesinlikle başarılı. Karakter skillerinin yenilenme süresi, ammo ve healt potların erişim sıklığı ve eğlenceli bilmeceler oyun zevkini artıran diğer özellikler. Haritaların ve görevlerin sayısını göz önüne aldığımızda Left 4 Dead’deki gibi sonuna kadar sömürebileğimiz ve dönüp dönüp oynayabileceğimiz bir oyun izlenimi veren Strange Brigade’den çabuk sıkılmamayı umuyorum.

VE SONUÇ

Birçok yönünü sevdiğim oyunla ilgili tek sıkıntım görevlerin süresi oldu. Benim gibi işler ve iki çocuk arası bulduğu her anı bir oyun açabilmek için kullanmak isteyenlerin “biraz oynayıp çıkayım” mantığını aşan uzunluğu ile şu anda sadece hafta sonları oynayabileceğim Strange Brigade‘i arkadaşlarıyla çok eğlenceli saatler geçirmek isteyenlere tavsiye ediyorum.

Şimdiden iyi eğlenceler.

İlginizi Çekebilir  Ataribox'ın Çıkış Tarihi Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu