Son Haberler
Anasayfa » İncelemeler » Revolution! İncelemesi

Revolution! İncelemesi

1. Casusluk – Espionage

Bu bölümde herkes kartlarını açık olarak önüne koymak zorunda. Ayrıca her oyuncu, oyuna 1 Baskı, 1 Şantaj ve 3 Altınla başlar. Bu pullarda oyuncunun önünde açık olarak durmak zorundadır.

2. Teklif – Bidding

Oyuncular, kutu içerisinden çıkan bir kartonla kartlarının etrafını tamamen kaparlar. Kendilerinin görebileceği kadar bir açıklık vardır. Ellerindeki pullara göre haritadaki söz sahibi alanlarını artırmaya çalışabilirler ya da puan toplayarak puan listesinde ilerleyebilirler. Teklif kısmı tamamen gizli gerçekleşir.Revolution Oyun 2

Baskı, herhangi sayıdaki şantajı ve altını alt eder. Blackmail, herhangi sayıdaki altını alt eder. Altın ise o alanda şantaj ya da baskı yoksa söz sahibi olur.

Teklifiniz bittiğinizde elinizi kaldırıp, işlemi tamamladığınızı belli ederseniz. Herkesin teklifi bittiğinde bir sonraki bölüme geçilir. Bu safhada eldeki tüm pulların kullanılması zorunludur.

3. Çözümleme – Resolution

Tüm oyuncular önlerindeki kartonları kaldırır ve kartlarını açıkça gösterir. Sol üst baştan başlamak üzere verilen teklifler değerlendirmeye alınır. En yüksek teklifi veren ya da pullarda üstün çıkan oyuncu, bahsi geçen alandaki tüm özellikleri toplar. Eğer teklifler eşitse kimse hiçbir şey kazanamaz.

Örneğin, oyuncu 1 şantaj ile General kısmını ele geçirmiştir. Açıklamaya göre bu oyuncu, harita üzerinde 1 ilerleme hakkı, 1 Baskı pulu ve Kale içerisinde Söz Sahibi olma yetisi kazanır. Söz Sahibi olunca, o kareye kendi rengindeki kübü yerleştirir.

Tüm kart soldan sağa bitirilir. Herkes pullarını alır, ilerleme haklarını kullanır ya da söz sahibi küblerini belirlenmiş alanlara yerleştirir.

İlginizi Çekebilir  Cowboy Bebop İncelemesi

4. İltimas – Patronage

Çözümleme safhası bittiğine göre oyuncular ellerindeki pulları kontrol eder. Eğer bir oyuncunun elinde 5’ten az pul kalmışsa, geriye kalan açık altınla kapatılır. Oyuncu 2 Baskı, 1 Şantaj pulu kazandıysa geriye kalanı 2 Altın ile kapatır.

Herkes elindeki pulları açıkça gösterir. Yeniden Casusluk safhasına geri dönülür. Tüm sahfalar yeniden oynanır.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere haritadaki tüm Söz Sahibi kareler dolduğunda oyun biter. Oyuncunun elinde kalan her Baskı pulu 5, her Şantaj pulu 3, her Altın 1 ilerleme hakkı sağlar. Haritadaki alanlara bakılır. Alanlardaki en fazla söz hakkına sahip kişi, belirtilmiş puan kadar ilerleme hakkı kazanır. Böylece ilerleme tahtasındaki durum ortaya çıkar.

Devrim tamamlandığında en fazla puana sahip olan kişi kellesini kurtarmış demektir. Diğer karakterler isyan sırasında eriyip, kaybolurlar.

Oyunun en dikkat çekici noktası Casus (Spy) ve Eczacı (Apothecary) birimleri. Oyunun başlarında bu iki birim çok kullanışlı gözükmemekte. Casus, oyuncuya bir başka oyuncunun Söz Sahibi kübünü kendisininkiyle değiştirme hakkı tanır. Eczacı ise iki farklı kübün yerini değiştirir. Hangi alanlarda olursa olsun.

Oyunun başında söz sahibi alanlardaki küpler çok fazla olmuyor. Ancak oyun sonuna doğru bu küblerin artmasıyla beraber Casus ve Eczacı önem kazanmaya başlıyor. Beklenmedik zamanlarda kullanılmasıyla birlikte, birinciliğe oynayan kişiyi bir anda oyundan düşürebiliyorsunuz. Bunlar oyundaki en önemli silahlardan ikisi.

İlginizi Çekebilir  Origins Ödülleri 2019 Kazananları Açıklandı

Ayrıca Matbaacı’nın da 10 İlerleme Hakkı vermesi sizi oyun başında bir anda önlere taşıyabilir. Oyun sonu yaklaştığında ise eksik kalan puanlarınızı buradan kapatabilirsiniz.

Sonuç

Revolution! 3 ya da 4 kişiyle oynanabiliyor. Ayrıca bir ek paketi mevcut. Ek paketi sayesinde oyuncu sayısı 6’ya çıkarılabiliyor.Revolution Oyun 3

Oyunda belirlediğiniz taktikler ve strajiler bir tur sonrasında bir anda değişebiliyor. Kendinizden ne kadar emin olursanız olun, tek bir hamle ile bir anda dengenizi kaybedebilirsiniz. Tam bir strateji ve ayak kaydırma oyunu. Gizlice yapılan teklifler yüzünden arkadaşlarınızın düşüncelerini okumanız, ellerindeki pulları hesaba katıp taktiksel hamleler yapmanız gerekiyor.

Oyun süresi yaklaşık 45 – 60 dk. sürüyor. Vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. SJ Games’in en ünlü oyunu olan Munchkin’de de olduğu gibi bu oyunda da fazlaca kavga, gürültü çıkabiliyor. Arkadaşlarınızla hoşça vakit geçirmenin yanında onlarla olan arkadaşlığınızı da gözden geçirmenize sebebiyet verebilir.

Oyunu öğrenmesi biraz zaman alabiliyor. Kurallarında esneklik sağlanabiliyor. Ev kuralları oluşturabilirsiniz. Herhangi bir hata ya da yanlış yönlendirme ile karşılaşmadım.

Eğlenceli olduğu kesin. Ama bazı oyunculara göre olmayabilir. Yukarıda bahsettiğim Casus ve Eczacı birimleri, oyuncuları çıldırtacak cinsten.

Bu eğlenceli kutu oyunu Steve Jackson Games sitesinde 39.95 dolara satın alınabiliyor. O sayfaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.