İncelemeler

Revolution! İncelemesi

Revolution Banner

Bir Steve Jackson Games ürünü olan Revolution! ile, Munchkin sonrasında dağılan arkadaşlığınızı daha fazla bozabilirsiniz. Devrim yaklaşırken, en üstte olmak için her şey yapılabilir.

Matbaacıya şantaj yap. Han sahibini tehdit et. Rahibe rüşver ver. Revolution!’a hoşgeldiniz.

İlgili Makaleler

Klasik bir Steve Jackson Games oyunu ile daha karşı karşıyayız. Philip duBarry‘nin tasarımını yaptığı, Steve Jackson‘ın editörlüğünü üstlendiği Revolution! 2009 yılında piyasaya sürüldü. Çok fazla ses getirmemesine karşın, tam anlamıyla kayıp bir hazine olarak yorumlayabiliriz.

Oyun Victoria Dönemi’ni anımsatan bir havada geçiyor. Ufaktan bir devrim ve isyan hareketleri mevcut. Oyuncuların amacı bu isyanı teşvik etmek değil. Devrim sonuçlandığında en tepede bulunmak. Bunun için de yapmayacağınız şey yok.

Revolution!’un 1 turu, 4 bölümden oluşuyor: Casusluk (Espionage), Teklif (Bidding), Çözümleme (Resolution) ve İltimas (Patronage). Bu bölümlere ve oyunun nasıl işlendiğine yakından bakalım.

Temel Kavramlar

Oyunda ilerleyebilmek için kullanabileceğiniz 3 adet yol var: Baskı (Force), Blackmail (Şantaj) ve Altın (Gold). Baskı her zaman için şantajı yener. Şantaj ise her zaman için altından üstündür.

Harita üzerinde çeşitli bölgeler bulunuyor. Oyuncular bu bölgelerdeki güçlerini artırmak için yukarıda bahsettiğimiz yollardan birini seçebiliyor. Her oyuncuya ait farklı renklerde kartlar var. Bu kartlar üzerinde haritadaki bölgeler bulunuyor. Her bölgenin bir lideri var. Bu liderleri elinizdeki 3 puldan birini kullanarak kendinize çekiyorsunuz. Ancak bazılarına her pul çalışmıyor.Revolution Oyun

Örneğin, General Kale’de (Fortress) yaşıyor. Onun üzerinde Baskı kullanamıyorsunuz. Bunun yerine şantaj ya da altınla satın alabilme ihtimaliniz var. Han Sahibine ise şantaj yapamıyorsunuz. Onun için de baskı ya da altınla satın alabilme seçeneklerini kullanmanız gerekiyor.

Bölge liderleri dışında sizin adınıza çalışabilecek kişileri de seçebilirsiniz. Matbaacı (Printer), Casus (Spy) ya da Paralı asker (Mercenary). Bu birimlerin de kısıtlamaları var. Yani hepsine baskı pulunu kullanarak ele geçiremiyorsunuz.

Eğer bir alana sahip kişileri kendinize çekerseniz, o bölgede Söz Sahibi (Influence) oluyorsunuz. Kale’de 8 birimlik Söz Sahibi karesi bulunuyor. Oyun sonunda buradaki söz sahibi kişi sizseniz, fazladan puan kazanıyorsunuz. Peki puan kazanma olayı nedir?

Haritanın etrafında 1’den 100’e kadar bir sıralama var. Oyuncular oyun sonuna kadar burada ilerleyip en fazla puana sahip olmaya çalışıyor. Bu puanlar çeşitli yollarla satın alınabiliyor. Bir bölgede söz sahibi olduğunuzda, matbaacıyı ayarttığınızda ya da oyun sonunda belirli alandaki birimleriniz fazlaysa belirtilen puan kadar ilerleme hakkına sahip oluyorsunuz. Oyun içerisindeki bu puanlara, Destek – Support deniliyor. Yani devrim tamamlandığında size destek çıkacak adamların sayısı olarak düşünebiliriz.

Oyun, haritadaki tüm Influence kareleri dolduğunda bitiyor. Şimdi biraz da oyun içerisindeki bölümlere değinelim

İlginizi Çekebilir  D&D: Arena of War İncelemesi
1 2Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu