İncelemeler

The Purge: Anarchy Üzerine

the-purge-anarchy

Yazıya başlamadan Mozart – Requiem’ini hafiften açın. O yalvarışlarla dolu notalar kaplasın odanın içerisini…

Yılda sadece 1 gece düşünün. Tüm dertlerinizin kaynağına ulaşmak ve kendinizi bu sıkıntılardan arındırmak için efor sarf edip, atacağınız her adımdan da sorumlu tutulmayacağınız bir gece. Harika değil mi? Aynı zamanda korkunç ve dehşet verici güzellikte… İçinizdeki psikopatı ya da hayata korkuyla bakan insan evladını tetikleyen bir durum filmin tam olarak anlatmak istediği.

BeyazPerde.com’un davetlisi olarak bu filmin özel gösterimine katıldım. Film bitti ben düşünmeye başladım, bunca sorunun kaynağını üzerimizde toplamışken böyle bir arınmaya kim hayır diyebilir ki? Sizi her gün metrobüste itip kakanlara, durağa yanaşacakmış gibi yapıp durmayan otobüs şöförlerine, maaşınızı geç veren / vermeyen patronunuza, etrafta çok biliyormuş gibi konuşarak gerine gerine gezinen kapitalist dünyanın insan sarraflarına ve emek hırsızlarına karşı maskenizi takmanın vakti gelmedi mi?

the-purge-anarchy-resim

Büyük bir devrim hayal edin. Yenilenme. Köklerden yeniden en kutsal şekilde doğma! Sabahın ilk ışıklarının altın sarısı hüzmelerinin 9mm tabancanızdan yansıdığını hayal edin! Gecenin sonunda barut kokusuyla karıştığı bir şafakta daha özgür, daha güvenli ve daha kapitali güçlü bir Amerika düşünün…

Tam olarak yukarıda anlattıklarımın hissiyata dönüştüğü ve karşınıza konduğu bir film The Purge: Anarchy. İrili ufaklı bir çok mini hikayenin toplama dönüştüğü, şiddet sahnelerinin güzelliği ile karşımızda kapı gibi duran bir yapım. İzlediklerimden spoiler vermeden nasıl anlatacağım konusunda gerçekten fikrim yok. Ama şunu sanırım şu şekilde izah edebilirim. Günümüzdeki küresel yapının işleyişine dair eğer bir çıkış noktası kalmaz ise yerel yönetimlerin, kesinlikle Arınma Geceleri düzenleyeceğini düşünüyorum. Filmden çıktığınızda bazı konularda artık iyice geniş bir ufka sahip oluyorsunuz. Çıplak gözle yakaladığınız ama değerlendirmeye tabi tutamadığınız kırıntıları sizin için büyütüp gözünüze sokuyor bu film. Gündelik hayatta belki de umursamadığınız detaylar, hayatta kalmak için para kazanmaya odaklandığınızdan asla sorgulayamadığınız şeyleri önünüze balyozla vuruyor senaryo.

the-purge-anarchy-resim2

Survival tarzı bilgisayar oyunları ve masaüstü oyunları sevenlerin gözlerinin faltaşı gibi açıldığını tahmin etmek zor değil. Ama bu defa konu zombiler ya da başka unsurlar değil. avlanmaya çıkmış, arınmaya yemin etmiş insanlar.

İzlenmesi ve üzerine sigara yakılıp uzun uzun düşünülmesi gereken bir film. Eğer ki insanlık biraz daha kendini yok etme amacıyla hareket etmeye, savaşların tabanı yaratılmaya çalışılırsa bu senaryonun gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok…

The Purge – Anarchy fragmanı:

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Call of Duty / Marine Corps With Flamethrower

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.