İncelemeler

Penguenlerle Balık Izgara Keyfi – Hey! That’s My Fish! İncelemesi

Yerelleşmiş sürümleriyle gelişmeye çalışan kutu oyunu piyasamıza bir süre önce giriş yapmış bir başka oyunla karşınızdayız. Fantasy Flight Games’in bir oyunu olan Hey! That’s My Fish! ülkemizde Gordion Games tarafından piyasaya sürülmüştü.

Oyun kutusunun içerisinden Türkçe kural kitapçığı çıksa da oyun herhangi bir dil kullanımı gerektirmiyor. Penguenlerimizin beslenmeye çalışacağı buzulları temsil eden oyun alanı altıgen karolardan meydana geliyor. Her oyunun başında, üzerinde bir, iki veya üç balık resmi bulunan bu karoları belli bir düzene göre, açık bir şekilde diziyor ve oyun alanımızı oluşturuyoruz.

İki ila dört oyuncuyla oynanabilen Hey! That’s My Fish!‘te her oyuncunun kontrol edeceği penguen figürü sayısı oyuncu sayısına göre belirleniyor. Figürlerden bahsetmişken, eğer siz de benim gibi penguen delisiyseniz, Penguins of Madagascar’dan fırlamış gibi duran penguen figürlerine bayılacaksınız.

Oyun alanını kurduktan sonra her oyuncu sırayla birer penguenini üzerinde bir balık olan istediği bir karoya yerleştiriyor ve bütün penguenler yerini bulduktan sonra oyun başlıyor.

Benim oynanış şekliyle biraz damaya benzettiğim oyun, sırası gelen oyuncunun tek bir hamle yapmasıyla ilerliyor. Sıramız geldiğinde penguenlerimizden istediğimiz bir tanesini istediğimiz yönde ve istediğimiz kadar ilerletebiliyoruz. Burada birkaç kısıtlama mevcut, ama bunlar da mantık sınırları içerisinde. Örneğin harekete başladıktan sonra yön değiştirememe, geri dönememe ve oyun alanındaki boşluk veya diğer penguenlerin üzerinden atlayamama gibi. Hamlemizi bu şekilde bitirdikten sonra ise harekete ilk başladığımız karoyu alandan çekip kendi önümüze alıyoruz. Yani hamle yapmadaki maksadımız bir sonraki tur ele alabileceğimiz, çok balıklı bir karoda durabilmek. Bu yüzden de tahmin edebileceğiniz üzere üç balıklı karolar oyun başında kapış kapış gidiyor.

Oyunu eğlenceli kılan unsurların başında bu karoyu oyun alanından çekip alma geliyor. Bu sayede oyun ilerledikçe alanımız küçülüyor ve rakip pengueni veya kendi penguenimizi bir alanda mahsur bırakabilme imkanı doğuyor.

Oyun, alandaki bütün karolar sahibini bulduğunda bitiyor ve toplamda en çok balığa sahip olan oyuncu oyunu kazanıyor.

Oldukça basit kuralları ve hızlı oynanışının yanında kendince bir stratejik derinliği de olan Hey! That’s My Fish! oyununu arada boş vakit buldukça kafa yormadan eğlenceli vakit geçirmek isteyen herkese tavsiye ederim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kadim Cüce Şehrinin Derinliklerine Doğru - Gauntlgrym İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.