İncelemeler

Neil Gaiman’ın Eserinden Bir Uyarlama – Partilerde Kız Tavlama Sanatı İncelemesi

Neil Gaiman’ın Partilerde Kızlarla Nasıl Konuşulur* isimli kısa öyküsünden beyazperdeye uyarlanan Partilerde Kız Tavlama Sanatı, ülkemizde ilk olarak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterime girmişti. John Cameron Mitchell tarafından beyazperdeye uyarlanan filmde uzaylı ve punk kültürünün ortak noktalarına müzik ve komedi ögeleri çerçevesinde tanıklık ediyoruz.

1977 yılının İngiltere’sinde, Kraliçe II. Elizabeth’in Gümüş Yıldönümü kutlamaları ile başlayan filmde, sisteme karşı direnen lise öğrencisi Enn (Alex Sharp) ve arkadaşlarını yeni kızlarla tanışabilecekleri bir parti ararken görüyoruz. Enn duyduğu müzik sesini takip ederek arkadaşlarını tuhaf kostümler giymiş insanlarla dolu bir partiye getiriyor. Altı ayrı uzaylı kolonisinin bir araya geldiği bu parti ilk bakışta aykırı bir grubun partisine daha yakın görünüyor. Öyle ki Enn ve arkadaşları kısa sürede ortama adapte oluyorlar. Ancak Enn ne kadar kızlarla iletişim kuramıyorsa arkadaşı Victor da bir o kadar rahat iletişim kurabiliyor.

Partiye girer girmez Victor, Stella adındaki genç bir kadınla gözden kayboluyor. Neil Gaiman’ın kısa öyküsünde Enn’i birkaç farklı kızla konuşmaya çalışırken görsek de filmde işler böyle yürümüyor, partinin ilk dakikalarında Zan (Elle Fanning) ile karşılaşıyoruz. Bir yanda kraliçenin yıldönümü kutlamalarını eleştiren ve sistemin bir parçası olmayı reddeden Enn varken bir yanda da kendi kolonisine başkaldırma cesaretini gösteren Zan var. Eh, bu iki karakterin birbirini bulması ve aralarındaki kimyayı fark etmesi pek de uzun sürmüyor. İşler bu kez Enn için tıkırında gidiyor ve bir kızla iletişim kurma konusunda sıkıntı çekmiyor. Ta ki Victor perişan bir halde ortaya çıkıp partiden ayrılmaları gerektiğini dile getirene kadar. Neil Gaiman’ın kısa öyküsü tam bu noktada biterken film de tam anlamıyla bu noktada başlıyor. Gaiman bize öykü boyunca ne uzaylılardan bahsediyor ne de Victor’ın neden o hale geldiğinden. Öyküyü okurken karakterlerin farklı bir partide bulunduğunu elbette ki hissediyoruz ancak ortama hakim olan bilinmezliğin önüne bir türlü geçemiyoruz. Aklımızdaki soruların yanıtını bulamadan öykünün sonuna varıyoruz. Film ise her şeyi tane tane anlatmayı tercih ediyor.

Uzaylı da Olsa İnsan İnsandır

Enn ile Zan arasındaki uyum etkileyici olsa da aynı şeyi Nicole Kidman’ın canlandırdığı Boadicea karakteri için söylemek mümkün değil. The Beguiled filminde de birlikte izlediğimiz Nicole Kidman ve Elle Fanning’i, Partilerde Kız Tavlama Sanatı’nda da -belki de filmin en güzel sahnesine hazırlık yaparken- izliyoruz. Hem punk kültüründe hem de filmde önemli bir role sahip olan Boadicea karakteri ne yazık ki biraz havada kalıyor. Üstünde yeterince durulmamış ve herhangi bir derinliğe sahip olamayan Boadicea ile Nicole Kidman izleyici üzerindeki inandırıcılığını da zedeliyor.

Film, bilimkurgu ve komedi temalarının temeline sevgiyi koyuyor ve toplumdan dışlanmış insanların aşkına kulak veriyor. Birbirini farklılıkları ile kabul eden Enn ve Zan’in aşkı, ötekileştirmenin önüne geçerken filmin müziklerine de ayrıca değinmek gerekiyor. Farklılıkları sevgi ile törpüleyen Enn ve Zan’in en büyük uyumu yakaladıkları anın doğaçlama bir şarkıya giriştikleri sahne** olduğunu düşünüyorum. Punk kültürünü temeline alan filmde, Enn’in de grup üyelerinden olduğu The Dyschords’un şarkılarını sık sık duyuyoruz. The Dyschords’u yaratan isimler arasında ise Martin Tomlinson ve Bryan Weller yer alıyor. Dönemin yıldızı parlayan gruplarından Sex Pistols, The Damned ve The Velvet Underground da kendine geniş bir yer buluyor.

Son olarak John Cameron Mitchell, filmin son sahnesi ile Neil Gaiman’a selam göndermeyi de ihmal etmiyor.

* Neil Gaiman’ın İthaki Yayınları’ndan çıkan Kırılgan Şeyler isimli öykü kitabında yer alıyor.

** Elle Fanning ve Alex Sharp’ın birlikte seslendirdikleri Eat Me Alive şarkısını buradan dinleyebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Hikaye Anlatmak Bizim İşimiz Diyorsanız - Kena Story İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.