İncelemeler

Noragami İncelemesi – Başıboş Bir Tanrı

Noragami‘nin ülkemizde hatırı sayılır bir izleyici kitlesi var. Ben hiçbir zaman anime izlemeyi seven biri olamadım ancak manga okumayı çok seviyorum. Bu da beni doğruca yaklaşık iki ay önce basılmış olan Noragami mangasına götürüyor. Mizah ögeleriyle sıkça karşılaştığımız bu mangayı okurken oldukça keyifli saatler geçireceğinizi düşünüyorum.

Gerekli Şeyler‘in öncelikle 1 Nisan şakası olarak duyurduğu Noragami, Sibel Sökel tarafından dilimize çevrildi ve nihayet raflardaki yerini aldı. Noragami bizlere başıboş bir Tanrı’nın macerasını sunuyor. 

Yolumuz Evsiz Bir Tanrı ile Kesişiyor

Lise son sınıf öğrencisi olan Hiyori’nin genç bir adamı ölümden kurtarmak üzere kendini yola atmasıyla maceramız başlıyor. Bu kaza ile farklı özellikler kazanan Hiyori, çok geçmeden kurtarmaya çalıştığı adamın silah arayışındaki başıboş bir tanrı olduğunu da fark ediyor. Sürekli eşofman giyen ve parası olmayan Yato, milyonlarca tanrıdan biri. Peki bu tanrıların görevi ne? 

 

Noragami’de de diğer pek çok mangada olduğu gibi Japon mitolojisinden izler var. Tanrıların en önemli görevi Ayakaşilere karşı savaşmak. Japon mitolojisinde ruhlar ve şeytanları temsil eden Ayakaşiler, normal insanların göremedikleri kör noktalarda bulunuyor. Noragami’de karşımıza iki farklı dünya çıkıyor; insanların yaşadığı yakın diyar ile bunun tam zıttı olan uzak diyar ve bu iki diyarın ortasında kalan kör noktalar.

Ölüm ve yaşam, ışık ve gölge gibidir. Onlar her zaman oradadırlar. Ama insanlar ölümle karşılaşmak istemedikleri için onu görmezden gelirler. Bu da tanrıların, şeytanların, ruhların… Yani tüm doğaüstü varlıkların yaşadığı kör noktaların oluşmasına neden olur. Onlar ölü bölgede saklanırlar ama her zaman yanınızdadırlar.

İnsanların güçsüz anlarında ortaya çıkan Ayakaşiler, bedenleri ele geçirdikten sonra insanların içindeki kötülüğü ortaya çıkarırlar. Tanrıların Ayakaşileri yok edebilmesi için ilahi silahlara ihtiyaçları vardır ve para karşılığı insanlara yardım eden Yato’nun ilahi silahlarla arası pek de iyi değil. En büyük hayali ünlü bir tanrı olup kendine ait tapınak satın almak olan Yato, her ne kadar ukala bir karakter olsa da özünde gerçekten insanlara yardım etmek isteyen birisi.

Noragami’de ilk kez gördüğümüz bir karakteri bile hemen benimseyebiliyoruz ve bunun nedeni karakterlerin derinliklerinin olması. Yalnızca birkaç karede gördüğümüz karakterler bile yüzeysel bir şekilde geçilmiyor. Bu da hem hikayenin akışına dahil olmamıza hem de karakterlerle empati kurabilmemize imkan tanıyor. 

Zaman zaman karşımıza çıkan karanlık atmosferi mizah ögeleriyle dağıtan Noragami’yi mutlaka okuyun. Adaçitoka tarafından yazılıp çizilen Noragami, ilk olarak 2011 yılında Kodansha’nın Monthly Shōnen Dergisinde yayımlanmaya başlıyor. Şu ana kadar on yedi cildi çıkmış olan manganın hem ülkemizde hem de dünyada geniş bir hayran kitlesi var. Gerekli Şeyler Yayıncılık tarafından basılan Noragami’nin ilk iki cildine çizgi roman ve kitap dükkanlarından ve internetten ulaşabilirsiniz. İyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Mutfakta Kaos - Overcooked! 2 İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.