İncelemeler

Lovecraft Gurur Duyardı – Dredge İncelemesi

Lovecraftian bir balıkçılık oyunu yapalım demişler ve Dredge gerçekten de muhteşem olmuş. Oyunun tek kötü yanı bitmesi. Daha ne diyelim?

Oyuna dair herhangi bir sürprizi bozarak deneyiminizi mahvetmek istemiyorum. O yüzden oyunu üstünkörü bir şekilde tanıtmakla yetineceğim. Siz de bunun harika bir oyun olduğu konusunda bana ve Steam kullanıcılarına güvenebilirsiniz. Nitekim Dredge 9 bine yakın oyuncunun %96’sından olumlu yorum almayı başardı. Hem de ne olumlu!

Peki nedir bu Dredge? Korku temalı bir balık tutma oyunu özetle. Fakat herhangi bir korku değil, Lovecraftian tarzda bir korku. Lovecraft’a çoğumuz aşinayız artık. Zira oyunlarda, filmlerde, kısaca her yerde rahmetlinin eserlerinden sıkça esinleniliyor. Mesela gerek Conarium, gerek Call of Cthulhu gibi korku oyunları direkt yazarın kitaplarından uyarlanmış. Fakat Gibbous gibi sevimli ve komik oyunlarda bile Lovecraft’ın izini görebiliyoruz.

Dredge’e geri dönecek olursak… Bu oyun özellikle Lovecraft’ın hikayelerini az çok okumuş, tarzını bilen kişilere muhteşem gelecektir. Çünkü Lovecraft’ın denizin derinlikleriyle, deniz canlılarıyla ve balıklarla bir alıp veremediği var. Balıksı özellikleri iğrenç ve korkunç buluyor. Hikayelerinde de bu iğrenme hissini sıkça kullanmış. Bu yüzden Lovecraftian bir balık tutma oyunu zaten harika bir fikirdi. Eğer Lovecraft’a hakim değilseniz bu oyun ile yine de eğlenirsiniz. Ancak muhtemelen ondan bizim büyülendiğimiz kadar büyülenmeyeceksiniz.

Sürpriz Bozmadan Oyunun Olayını Söyleyelim

Oyunun olayı gerçekten de balık tutmak. Biz bir balıkçıyız ve bir gece sis öyle bir yoğun oluyor ki önümüzü göremiyoruz. Kayalar sanki bir anda önümüzde beliriyor ve teknemiz onlara çarpıp parçalanıyor. Bir şekilde canlı kurtuluyoruz bu kazadan. Fakat biz ekmeğini balık tutarak kazanan bir adamız. Hayatta kalmak için yeniden denizlere açılmak gerek.

Savrulup kıyısına vurduğumuz bu kasabanın halkı da bir garip. Kimi bizim denizi arşınlamamız yönünde çok istekli, kimi ise bizi zırt pırt tehlikelere karşı uyarıyor. Fakat yıllardır balık tutarız biz de hani. Biliyoruz tehlikeleri. Biraz zorumuza gidiyor böyle ansızın gelen ısrarlı uyarılar. Alıyoruz oltamızı güverteye, açılıyoruz denize. “Güneş batmadan geri dööön!” diye sesleniyorlar ardımızdan. İyi ki bir kaza yaptık ha…

Şurada uskumru bolmuş bak. Aaa, burada morina balığı varmış, daha iyi. Orada da…. Ne o? O NE YA? NE VAR ORADA??? OHA LAN O ŞEY NE?!

İşte böyle bir oyun Dredge. Hiçbir şey yok orada, merak etmeyin. Yorgunluk başınıza vurdu sadece. Aklınız size oyunlar oynadı. Gündüz git bak istersen yine, yok işte hiçbir şey. Biraz uyu, hiçbir şeyin kalmayacak. Söz.

Oynanış Açısından Ne Var, Ne Yok?

Oynanış açısından pek bir şey yok. Koleksiyon yapmayı sever misiniz? Oyundaki tüm balıkları yakalamaya çalışmak gayet keyifli.

Ayrıca etraftaki tüm sırları keşfetmeyi kafaya koyarsanız, bence onlar da eğlenceli. Ne yazık ki bazı sırlar süreliymiş, ben kaçırmış bulundum. İkinci oynanışta dikkat ederiz artık.

Ama özünde yaptığımız şey basit: Etrafı keşfedip balık tutmak. Bu balık tutma işi aynı Stardew Valley, ya da Spiritfarer‘daki gibi. Kolay yani.

Bunun dışında okyanusa dağılmış çeşitli yerleşim bölgelerinde ya da terk edilmiş iskelelerde durup dinlenebiliyoruz. Bazılarında karakterler gelip bizimle konuşabiliyor. Fakat bu konuşma seçenekleri rol yapmaya imkan veren seçenekler değiller. Kiminin bize verecek bir işi oluyor. En çok talep edilen hizmetimiz taşımacılık. Tekneyle denize açılan çok olmazmış buralarda. Bizim gideceğimizi duyunca kargo tutuşturuyorlar elimize. Ama tabii özel bir balığın tadını merak eden, damak tadı değişmiş zengin müşterilerimiz de olabiliyor.

Bir de bizim kendi başımıza çıkardığımız işlerimiz oluyor. Kediyi merak öldürürmüş ya, bizimki de o hesap. Okyanusu keşfederken tabii ki merakımızı cezbedip bizi kendisine çeken şeylere takılıyor gözümüz.

Ve tabii hepsinden önemlisi tekne geliştirmeleri. Teknemiz başta küçücük ve yavaş. Birkaç balık dahi zor sığıyor. Eğer gözümüzü büyük balıklara dikeceksek büyük bir tekneye ihtiyacımız var. O tekne için malzemeyi de buralarda yapmak zor. Bulmak zor değil ama. Tek yapmak gereken burada bolca olan batıkları araştırmak. Yani denizlerin dibini taramak. Dredge de o anlama geliyor zaten. İngilizce’deki karşılığı deniz dibi taraması. Oradan bulduğumuz birkaç tahta ve birkaç metalle gemimizi geliştirebiliriz. Onu nasıl geliştirmek istediğiniz sizin zevkinize kalmış. Daha hızlı mı gitmek istersiniz yoksa daha çok balık yakalamak mı? Veya balık yakalama işini sizin yerine ağlarla kapanlar mı yapsın?

Özetle: Dredge Yılın En İyi Bağımsız Oyunlarından

Dredge’i Lovecraft’ın tarzını seven herkese öneriyorum. Bence yazar bu oyunla gurur duyardı. Lovecraft’a pek aşina değilseniz oyun yine de güzel gelecektir. Baktınız beğeniyorsunuz, dönüp Lovecraft’ın eserlerini de keşfe çıkarsınız. Fena mı?

Lovecraft’a hiç aşina değilseniz sizi uyarmam gerek. Bu oyunda korkudan çığlıklar atmayacaksınız (çoğu zaman), ya da bir anda ürküp zıplamayacaksınız (genelde). Yani zombilerden ve katillerden koşarak kaçtığınız o korku oyunları gibi düşünmeyin bunu. Bu saf korkudan çok tedirginlik, endişe ve can sıkkınlığı ile kendini gösteren korku oyunlarından.

Soracaksınız şimdi: Oyun 235 TL’yi hak eder mi? Kalite ve içerik olarak evet. Süre olarak hayır. En başta da dedim, oyun bitiyor. Hem de öyle uzak bir gelecekte falan değil. 15 saat sürüyor yaklaşık. Dolayısıyla o fiyat fazla gelebilir. Henüz 30 Mart‘ta çıktığı için bir indirim göremedik. Ama Steam Yaz İndirimleri geliyor 29 Haziran’da. Bir bekleyin derim.

Steam sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.