Son Haberler
Anasayfa » AYBABTU » Love, Death & Robots İncelemesi – Netflix’in Yükselişi

Love, Death & Robots İncelemesi – Netflix’in Yükselişi

Çevrimiçi yayın platformların son dönemlerde internet ortamındaki içerikleri ne kadar hızlı tükettiğine katkısı sıkça tartışılırken Netflix adeta “Görüyorum ve artırıyorum!” deyişi: Love, Death & Robots.

Bir Antoloji Animasyonu Mu?

Henüz fragmanı bile yayınlanmadığı dönemde bile dizinin hayranları oluşmaya başlamıştı. Cyberpunk tarzı ve güçlü animasyonları ile dikkat çeken Love, Death & Robots beklentinin üstünde bir iş çıkarmayı başardı ve bunların yanında birçok beklenmeyen sürpriz yaptı. Her bölümü birbirinden farklı bir olayı anlatan animasyon dizisinde farklı olan şey sadece hikayeler değil. Aynı zamanda çizimleri, karakterleri ve biçimleri de farklı.

İlk bölümde Sonnie adlı güçlü bir kadının dış dünyaya verdiği savaşı gerçekçi animasyonlar, kan, vahşet ve heyecanla anlatırken ikinci bölümde insanlığın yok olduğu bir dünyaya turistik bir gezi düzenleyen 3 sevimli robotun insanlığı anlamaya çalışmasını hem eğlenceli hem de iğneleyici bir tarzla izliyoruz. Fakat dizinin yetişkinlere yönelik olduğunu da söylemem gerekiyor.

İlk sezonu 18 bölümden oluşuyor ve bölümlerin uzunlukları 6 dakika ile 17 dakika arasında değişiyor. Diziyi izlerken sanki bir yemek masasındaymışsınız ve daha aparatifleri yerken önünüze ana yemek sunulmuş ama yemeğin tadına varamadan tatlılar servis edilmiş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü daha olay örgüsünü yeni fark ederken bir anda finale bağlanıyor. Bu bazıları için can sıkıcı olsa da Love, Death & Robots dizisinin benim için en beğendiğim yanı da tam olarak verdiği bu hissiyat. Sanki birçok güzel fikir rotaya atılmış ve bunları uzatıp can sıkıcı hale getirmek yerine kısaca bahsetmek istedikleri konudan bahsetmişler gibi duruyor ve bu açıdan anlatış tarzları benim için takdir edilecek bir nokta.

İlginizi Çekebilir  Mordheim: City of the Damned İncelemesi

Eğer henüz izlemeye başlamadıysanız size önerim bölümleri bir anda bitirmeyin. Birçok bölümün altında çok güzel bir mesaj iletiliyor insanlara ve her ne kadar “çerezlik” gibi geliyor olsa da bölümler üzerine düşünmekte fayda olacağını düşünüyorum. Bu bazı bölümler için çok da geçerli değil tabii ki.

Peki Neden Netflix’in Yükselişi?

Bu fark etmeniz için ilk bölümü bile izlemeniz yeterli geliyor aslında. Netflix’in yayınladığı diğer orjinal animasyonların yanında Love, Death & Robots birçok açıdan şaheser niteliğinde. Sanki Netflix animasyonların sığ espiriler, cinsellik ve çocuksuluktan ibaret olmadığını yeni anlıyor gibi.
Love, Death & Robots’da da cinsel öğeler yer alıyor fakat ön planda tutulmaya çalışılmıyor.

Animasyonlarının çarpıcı güzelliği ve gerçekçiliği ile büyülenmemek mümkün değil. İlgilendiğim alanla alakalı olacak ki bazı bölümlerinde animasyonlarını incelemekten bölüme odaklanamadığım bile oldu. Hikayelerin kısa tutulmasının da elbette ki buna katkısı vardır.

Bunlara ek olarak bölümler farklı insanların imzasını taşıyor. Tek bir kişide sabit kalınmayarak farklı ve bağımsız sanatçılara da kendilerini gösterme imkanı tanınmış. Projede çalışan ünlü isimlerin yanında sektörde henüz adını duyuramamış fakat başarılı olan birçok sanatçı görmek mümkün. Umarım devamında da böyle projeleri daha sık görebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Jon Snow Hayranlarını Sevindirecek Haber!

İlk günlerinden bu yana Netflix’teki animasyonları incelediğimde Netflix’in yükselişe geçtiği nokta tam olarak burası diyebilirim.

Sonuç Olarak

Özetle izlerken keyif veren, üzerinde düşünmeyi sağlayan ve birçok bölümünde görsel şölen yaratan Love, Death & Robots dizisini kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Bölümleri karışık olarak izleyebileceğiniz gibi sırasıyla giderek de bir anda bitirmek isteyeceksiniz! Her bölüm “mükemmel” olmayabilir fakat bütününe baktığımda bu dizi artık listemde bayağı bir üst sıraları taşıyor. İzlemek için buraya tıklayarak Netflix sayfasına gidebilirsiniz.