İncelemeler

Karınca Koloniniz için Karınca Gibi Çalışıyorlar – Empires of the Undergrowth İncelemesi

Karınca kolonisi yönettiğiniz strateji/simülasyon oyunu Empires of the Undergrowth, yakın zamanda büyük çaplı güncellemesi ile yeniden Steam kitaplıklarınızda gözünüze çarpma peşinde. Peki bu güncelleme ile karınca hobinize dönmek doğru karar mı?

Oyunun sizi çekebileceği pek çok noktası var. Eğer ki karıncalar, strateji yahut simülasyon konularından herhangi biri ilginizi çekiyorsa oyunun hedef kitlesindesiniz demektir. Temelde koloninizin kraliçesini koruyup besleyerek, çevrenizi kazıp yayılarak yeni besin arayışına girip, adım adım yeni karıncalarla ve yeni bölgelerle koloni geliştirdiğiniz bir oyun EotU. Oyun bu gerçek zamanlı üs kurma ve yayılım mekaniklerini siz oynadıkça değiştirip, karmaşıklaştırıp geliştirerek sizi bu oyun döngüsünde tutmaya çabalıyor. Dürüstçe bu konuda başarılı da oluyor.

Düşük bütçe ve zamana yenik düşmüş görseller oyuna pek yardımcı olmuyor. Müzik, atmosfer ve görsel bir ziyafet arıyorsanız doğru yerde değilsiniz. Oyunun sunum konusunda epey eksik olduğunu zayıf arayüzünden ve gördüğünüzü anlamak için tekrar tekrar uğraşmanızı gerektiren tasarımından anlayabilirsiniz. Fakat aradığınız sağlam strateji ise, sizin için önemli olan oyunun temel mekanikleridir.

Eğer kolayca karınca üretip, toprağın altında üstüne börtü böcek her şeyi kolayca avlayabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Oyun yiyecek ve alan yönetimi bazlı üs kurma sisteminin üzerinde karıncaları kontrol etmeniz için orjinal bir mekanik kullanıyor: Feromonlar. Gerçek karıncaların da iletişim ve yön bulma konusunda kullandıkları feromonları oyunun kontrol mekanizması olarak kullanan geliştiriciler, koloninizi bu şekilde kontrol etmenizi istiyor. Karıncalarınız farklı feromonlar altında gruplaştırarak, feromonlar üzerinden yönlenlendiriyorsunuz. Feromonlara “Saldır” yahut “Topla” gibi komutlar atayarak, karıncalarınızı bu feromonlarla harita üzerinde yönlendiriyorsunuz. Sizin işaretlediğiniz bölgeye varan karıncalar, burada atandıkları feromonun komutlarını uygulamaya başlıyor. Bu bilindik “sağ tıkla her şeyi yap” sistemini ilginç şekillerde karmaşıklaştırarak farklı şekillerde düşünmenize yol açıyor. Örneğin bir grup kınkanatlı böcek sizin arzuladığınız yiyecek zulasının başındaysa, asker karıncalarınızla “Saldır” komutu atanmış bir feromonu kullanıp böcekleri oyalarken, işçi karıncalarınıza “Topla” ve “Saldırma” komutlu feromonu atayarak arkadan hızlıca yiyecekleri toplayabilirsiniz. Feromon sistemi oyuna hem tematik bir güç katıp gerçekten karınca kolonisini yönettiğiniz hissini verirken, hem de oyuna orjinal bir öğe katarak benzerlerinden sıyrılmasını sağlıyor.

Bu basit görünümlü sistem, oyunu epey karmaşıklaştıran ve her noktada doğru strateji gerektiren bir konuma alıyor. Özellikle son büyük güncelleme ile zorlaştırılan ilk seviyeler, düşünmeden oynayıp rahatça ilerleyebileceğini sanan oyuncular için üzücü sürprizler barındırıyor. Ya da sadece ben böcekleri kolay lokma sandığım için pek çok kez kraliçemin hüzünle ellere yem olduğunu izlemek zorunda kalmış da olabilirim. Ama siz siz olun, bu oyunu hafife almayın. Yoksa siz de düşmanlar binbir emekle kazıp açtığınız tünellerden adım adım hezimetinize doğru ilerlerken bakakalabilirsiniz.

Empires of the Undergrowth, şaşaasız sunumuna ve zayıf arayüzüne rağmen sizi uzun süre meşgul edebilecek derin bir strateji oyunu. Özellikle en son güncellemesi, oyuna yeni bir şans vermeniz için müthiş bir fırsat. Eğer dişinize göre bir strateji oyununa susadıysanız, Empires of the Undergrowth’u denemenizi öneririm.

Bu İçeriğe Oy Verin

FRPNETPuanı

Oynanabilirlik - 8.5
Ses Müzik - 5
Grafikler - 5
Hikaye - 7

6.4

Alıştıkça sevilen bir tat

Sunum ve teknik açıdan zayıf olmasına rağmen derin ve orjinal bir strateji mekaniğine sahip oyun, kesinlikle şans vermeye değer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.