İncelemeler

Kalemden Kaleme – Çiziver İncelemesi

NeoTroy Games’in son dönemde piyasaya sürdüğü yeni oyunları arasında beni en beklemediğim yerden vuran oyunla, Çiziver ile karşınızdayız. Kenarda dursun, kalabalık bulduk mu belki arada atarız dediğim oyunu yılbaşı arifesinde bir deneyelim dememizle başlayan serüven, iki günde toplam 6 saati aşan bir oyun serisiyle son buldu.

Oyunu kısaca özetlemek gerekirse Kulaktan Kulağa desem yeterli olacaktır. Çiziver oyununda her oyuncuya birer ispirtolu kalem ve birer tekrar tekrar yazılıp kuru peçeteyle silinebilecek defter veriliyor ve oyun başlıyor. Oyunun yüz yirmi karttan oluşan kart destesinin bir yüzünde kelimeler, diğer yüzünde ise nispeten daha uzun ibareler yer alıyor. Her turun başında oyunun hangi opsiyonu kullanacağına karar vermeniz gerekiyor. Kendi oyun tecrübeme dayanarak kesinlikle ibare kısmıyla oynamanızı tavsiye ederim. Kelime tarafının başarı yüzdesi çok daha yüksek olacaktır, ama ibarelerle kahkaha desibel rekorları kırmanıza garanti veriyorum.

Ehem, neyse devam edelim. Oyunculara dağıtılan çizim defterlerinin belirli bir şablonu var. Kapağına ismimizi yazdıktan sonra ilk sayfayı açtığımızda bizi gizli kelime sayfası karşılıyor. Kelime/ibare kararı verdikten sonra herkese birer kart dağıtmıştık. Bu kartların kelime tarafında 6 kelime, ibare tarafında ise 4 ibare bulunuyor. Oyunculardan birisi kelime için 1-4, ibare için 1-6 arası bir sayı seçiyor ve herkes eline gelen karttaki o numaralı kelime/ibareyi çizim defterinin ilk sayfasındaki gizli kelime bölümüne yazıyor.

Eğer oyuncu sayısı çiftse hemen bir sonraki sayfayı açıp gizli kelimesini çizmeye başlıyor. Tek ise, gizli kelimeyi yazdıktan sonra sayfayı katlayıp bir yanındaki oyuncuya veriyor.

İlerleyiş

Oyun yaklaşık olarak şöyle ilerliyor. Gizli kelimeye baktık, yazdık, bir sonraki sayfaya çizdik ve kapatıp yanımızdaki oyuncuya verdik. Bize de diğer yanımızdaki oyuncunun defteri geldi. Bunun sadece son sayfasına baktığımızda, o kişinin gizli kelimesini resmedişini görüyoruz. Bu resmi iyice irdeleyip ne olduğuna karar veriyor ve bir sonraki sayfadaki Tahmin Et! kısmına tahminimizi yazıyor ve yanımızdaki oyuncuya veriyoruz. Sonra bize gelen defterin son sayfasındaki tahmine bakıp onun resmini çiziyoruz. Oyun böyle tahmin-çizim sırasıyla ilerliyor ve sonunda kendi defterimiz turunu tamamlayıp bize geri geliyor.

Şimdi oyunun en keyifli kısmı başlıyor: herkesi başınıza toplayıp masada neler saçmalandığını görmek. Gizli kelimenin açıklanmasıyla başlayan bu aşamada kelimenin nasıl çizildiğini, o çizimin nasıl yorumlandığını, o tahminin nasıl tekrar çizildiğini görebiliyorsunuz.

Örnek Vermek Gerekirse…

Oynanışa kendi oyunumuzdan bir örnek vermek istiyorum. “Kertenkelenin tehlike anında kuyruğunu bırakması” temalı çizimim yanımdaki oyuncu tarafından her nasılsa kanatlı sincaba benzetilmişti. Daha sonrasındaysa sıradaki oyuncunun kaotik orman ve uçan sincap çizimi konuyu iyice zıvanadan çıkarmış ve son tahminlerde olay “Tarzan gibi ağaçtan ağaca zıplamak” yorumuyla son bulmuştu.

Oyun hakkında söyleyebileceğin tek negatif şey, oyun parçası-kutu büyüklüğü orantısı. Oyunun kutusu bana kalırsa gereğinden çok fazla büyük. Daha ufak bir kutu çözümüyle de sanki kotarılabilirmiş gibi geliyor bana, ama elbet bunun çalışması bir şekilde yapılmıştır.

En son yapacağım yorumu aslında en başta zaten yapmıştım. Gerçekten minimum beklentiyle kutusunu açtığım oyun bana harika bir parti-eğlence oyunu olarak geri döndü. Özellikle geyik seviyesi yüksek, eğlenceli bir oyun grubunuz varsa Çiziver’i kesinlikle koleksiyonunuza katmanızı öneririm.

Kutu İçeriği:

  • 8 Gazlı Kalem
  • 8 Yaz-sil defter
  • 120 Kelime ve Cümle Kartı
  • 1 Kural Kitapçığı

Çiziver’i hemen buradan satın alabilirsiniz. İyi oyunlar, bol eğlenceler! Burada eğlenceli bir videosu da var.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.