Anasayfa » İncelemeler » Joker, Gözünü Batman’in Tüm Ailesine Dikti – Batman: Ailenin Ölümü Çizgi Roman İncelemesi

Joker, Gözünü Batman’in Tüm Ailesine Dikti – Batman: Ailenin Ölümü Çizgi Roman İncelemesi

batman-ailenin-olumu-banner

Gotham şehrinin akıllı mı deli mi olduğu tam netlik kazanmayan, sürekli Arkham Asylum’dan kaçmayı başaran pis şakacısı Joker, bu kez eski şakaları için dönüyor.

Dollmaker, Joker’in yüz derisini yüzmüştür ve Joker de yüzünü polislerin bulabileceği bir yere bırakmıştır. Bu olayın üzerinden tam 1 sene geçer bu bir sene boyunca hiç ortalıkta görünmeyen Joker geri döner!

İşte Batman: Ailenin Ölümü hikayesi de tam bu şekilde başlıyor. Merak etmeyin, tabii ki size bütün hikayeyi anlatıp bu muhteşem hikayenin tadını kaçırmayacağız. Batman: Baykuşlar Şehri cildinde anlatılan hikaye bu ciltte devam ediyor fakat Joker değişmiş, farklı planlar kurmuş ve eskisinden farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Üstelik bu sefer yüzüne de tekrar kavuşuyor.

6

Joker yine kafasına Batman’i takmış ancak bu sefer Batman’i öldürmek gibi bir hedefi yok; amacı Batman’e daha fazla acı çektirmek! Ailenin Ölümü çizgi romanında Joker’in en çıldırmış, en tırlatmış, en delirmiş halini görüyoruz. Açıkçası Joker’i daha önce hiç böyle gördüğümü hatırlamıyorum. Çizgi romanı okurken bu deliliği -belki de deha ile karışık deliliği- tüm bedeninizde hissedeceksiniz, garantisini veriyorum!

Batman, Joker, Jim Gordon gibi ana karakterler dışında Penguen, Batgirl, Batman, Robin, Mr. Freeze, Harley Quinn, Riddler, Scarecrow, Clayface, Nightwing gibi karakterleri de bu hikayede görüyoruz. Aslına bakarsanız Batman: Ailenin Ölümü hikayesi tüm Gotham’ı kapsayan ve etkileyen bir macera.

İlginizi Çekebilir  Piksel Jaegerler Piksel Kaijulara Karşı - Into the Breach İncelemesi

Çizgi romanda, en sevdiğim Batman hikayelerinden birisi olan “Öldüren Şaka” hikayesine göndermeler var. Gülen Adam çizgi romanına da referanslar var. Ayrıca Joker, Batman ile olan anılarını ve maceralarını da bu hikayede tazeliyor.

batman-joker

Christopher Nolan’ın The Dark Knight filmini izlerken Joker’in çılgınlıkları, deli-dahice planları gerçekten beni çok rahatsız etmişti ve resmen ürpermiş, hatta korkmuştum. Batman: Ailenin Ölümü çizgi romanında da aynı hissi, hatta çok daha fazlasını yaşıyorsunuz. Bu kadar deli bir adamın neler yapabileceğini; neler yaptırabileceğini görüyor ve dehşete düşüyorsunuz. Hatta yeri geliyor Joker’in sadece bir insan olduğuna kendinizi ikna etmeye çalışıyorsunuz çünkü görecekleriniz bir insanın yapabileceklerinden çok daha fazlası…

Scott Snyder, henüz 39 yaşında olmasına rağmen kariyerine bir sürü başarılı eser sığdırdı. Bunların başında American Vampire ve tabii ki New 52 ile gelen Batman: Baykuşlar Divanı da geliyor ancak bana sorarsanız Batman: Ailenin Ölümü hikayesi, Snyder’in hem zekasını hem de kurgu yeteneğini fazlasıyla ortaya koyduğu bir başyapıt olmuş. Bu, bir de Greg Capullo’nun muhteşem çizgileri ile birleşince ortaya harika bir eser çıkmış.

batman-ailenin-olumu-foto

Size hikayeyi anlatmayı o kadar çok istiyorum fakat parmaklarım yazmama izin vermiyor. “Hayır,” diyor ellerim, “insanlara hikayeyi anlatarak onları bu zevkten nasıl mahrum bırakırsın!” Ben de ellerimi dinlemek durumundayım, bu nedenle size hikayeden bahsetmeyeceğim çünkü hikayenin neredeyse her karesi farklı bir sürpriz ve farklı bir heyecan barındırıyor.

İlginizi Çekebilir  "Under the Skin" Filmi İncelemesi

Arka kapak yazısı şöyle;

BİLİN BAKALIM KİM GERİ DÖNDÜ?
BİR YIL BOYUNCA, GOTHAM ŞEHRİ ÖZGÜRDÜ

batman-ailenin-olumu-kapak…bir deli, solgun beyaz derisini yüzüp suratından ayırdıktan sonra Joker, kötürüm bırakılmış ve yaralanmış bir biçimde Gotham sokaklarından sendeleyerek kaçtığı günden beri. Batman ve dostları bir yıl boyunca tedirgin bir biçimde, Joker’in ne zaman geri döneceğini düşünerek tetikte bekledi.

Joker döndü, hem de hiç olmadığı kadar sinsi ve ölümcül bir şeye dönüşerek.

Hedefi bu kez Kara Şövalye değilmiş gibi görünüyor. Onun yerine, hain emellerini Komiser Gordon, Alfred, Robin, Nightwing ve Red Robin’e yöneltmiş durumda… Batman’in hayattaki tek ailesi… Suç dünyasının Palyaço Prensi en beklenmedik, en acımasız ve en psikopat saldırısına başlarken, Batman’in en yakınındakilere gözünü dikmiş durumda.

Batman, baş düşmanının gelmiş geçmiş en manyakça saldırısını durdurabilecek mi? Yoksa, Batman’in inşa ettiği her şeye mâl olacak ölümcül bir sırrın açığa çıkışına mı tanıklık edeceğiz?

Batman: Ailenin Ölümü çizgi romanı JBC Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini aldı. 176 sayfalık, rengarenk ve elinizden düşüremeyeceğiniz bu cilt, kütüphanenizin en iyi parçalarından birisi olarak yerini alacak. Üstelik JBC Yayıncılık kitap için harika bir şömiz (Şömiz: Kitap kılıfı) hazırlamış. Sürprizi bozmamak için bu şömizin fotoğrafını koymadık ama kitabı gördüğünüz anda bayılacaksınız!