İncelemeler

IF – John Krasinski’nin Hayali Arkadaşlar Mekanı

Ofis dizisinin popüler oyuncusu John Krasinski yönetmenlik kariyerine iki tane vasat komedi/drama filmiyle başlamıştı. Ama hem oynayıp hem yönettiği korku filmi serisi A Quiet Place’le gişede iyi bir başarı elde etmişti. A Quiet Place 2’den sonraki projesi merakla beklenen Krasinski herkesi şaşırtarak daha önceki filmlerinden çok daha farklı bir türe geçiş yaptı. John Krasinski’nin yeni filmi IF(Hayali Arkadaşlar) bir aile filmi.

Film Bea isimli bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Annesini kaybetmiş olan Bea’nin babası da bir kalp hastalığı dolayısıyla hastaneye yatırılıyor. Bea bir gün çocukların büyüyünce unuttuğu hayali arkadaşlarını görebildiğini fark ediyor ve onların çocuklarla bağ kurmasına yardımcı olmaya karar veriyor. IF çocukların hayal gücüne yaptığı övgüyle, renkli hayali arkadaş karakterleriyle ve trajik olarak işlenebilecek bir anlatıyı çocukların izleyeceği filme yedirmesiyle Pixar filmlerini andırıyor. Ama filmin tonu Pixar filmleri kadar dengeli değil. Duygusal ve ağır sahneler komedi sahneleriyle alakasız duruyor. Tondaki bu tutarsızlık hem ciddi sahnelerin ciddiyetine darbe vuruyor hem de komik sahnelerin eğlenceli hissini azaltıyor.

CGI ile yapılan hayali arkadaşların tasarımı ve animasyonu oldukça başarılı. CGI karakterlerin insanlarla veya objelerle etkileşime geçtiği sahnelerde de bu etkileşim rahatsız etmiyor. Ama karakter dizaynlarının görece gerçekçi olması ilginç bir tercih. Sade ve soyutlanmış dizaynlar temaya daha uygun olurdu. Hayal ürünü canlılar bu kadar detaylı olmamalı, bazı şeyler muğlak bırakılmalı. Kimse ilginç bir canlı hayal ederken o canlıyı kusursuz gerçekçilikte hayal etmez. Hayal edilen şey genelde canlının fotorealist dizaynı değil canlının fikridir. Ve fikirlerin keskin sınırları yoktur.

Filmin güçlü yönlerinden biri oyunculuklar. Başroldeki çocuk oyuncunun performansı yetersiz olsaydı film izlenemeyecek kadar kötü olabilirdi. Neyse ki Cailey Fleming çok başarılı bir performans verip filmi taşıyor. Filmin ikinci rolü ise Ryan Reynolds tarafından oynanan üst komşu kakrakteri. Reynolds bu filmde alışıldık rollerinin biraz dışına çıkıyor ve iyi bir performans gösteriyor. Bea’nin babasını oynayan John Krasinski de göründüğü sahnelerde oyunculuğunu gösterme fırsatı buluyor. Başarılı oyunculuklar hem komedinin hem de ciddi hikayenin işlemesinde çok büyük paya sahip.

Filmde sadece yüzüyle görünen oyuncular yok, filmin seslendirme kadrosu tam anlamıyla bir yıldızlar geçidi. Hayali arkadaşların her biri meşhur oyuncular tarafından seslendiriliyor. Ama bu seslendirmenlerin çoğunun pek rolü yok. Başarılı oyuncuların seslendirdiği bazı karakterlerin sahne sayısı arttırılsa hayali arkadaş konsepti daha iyi işlenebilirmiş. Bu haliyle en çok gördüğümüz iki hayali arkadaş(Steve Carell tarafından seslendirilen Blue ve Phoebe Waller-Bridge tarafından seslendirilen Blossom) haricindekiler seyirci üzerinde bir etki bırakamıyor. Film bittikten sonra akılda kalabilenler sadece ana karakterler oluyor.

Filmin güçlü yönlerinden biri son yılların en başarılı bestecilerinden Michael Giacchino’nun harika müzikleri. Müzikler tek başına değerlendirildiğinde çok güzel ama sahneler müziklere fazla önem veriyor. Krasinski’nin vermek istediği duyguyu hissettirmekte yetersiz kalan sahnelerde duyguyu yüksek sesli müzikle vermeye çalışıyor. Müzik güzel olduğu için bazı sahnelerde bu numara iyi sonuç veriyor. Ama işe yaramadığı sahneler de var, müzik her zaman tek başına yeterli olamıyor.

İyi bir aile filmi çocuklara hitap ettiği kadar yetişkinlere de hitap etmelidir. Pixar bunu başarabildiği için son 20 yılın en başarılı aile filmleri Pixar’a ait. IF çocuklara zevk verecek bir film ama yetişkinlere aynı derecede hitap etmiyor. Filmde çocukları şaşırtabilecek bir sürpriz var ama o sürprizin yetişkinleri şaşırtması pek mümkün değil. IF kötü bir film değil ama bazı problemleri onu çok iyi bir film olmaktan alıkoyuyor. Yine de Hollywood’un orijinal fikir kıtlığı yaşadığı, sürekli eski filmleri tekrar çektiği, bu dönemde orijinal bir fikirden böyle bir filmin yapılabilmesi güzel bir şey. Bu filmin başarılı olması yeni orijinal filmlere şans verilmesinin önünü açabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.