Anasayfa » İncelemeler » İçimizi Isıtan Bir RPG – Stardew Valley

İçimizi Isıtan Bir RPG – Stardew Valley

İş hayatından bunalmış karakterimizin dedesinden kalan bir çiftliğe yerleşmeye karar vermesiyle Stardew Valley serüveni başlıyor. Piksel grafikler, her karakterin kendine has özellikleri olması ve her yeni günün yeni sürprizler doğurması benim açımdan bu oyunu çok eğlenceli kıldı. Bu oyundaki en büyük yanılgı ise büyük bir Farmville zannedilmesi. Sadece çiftçilik yaparak değil aynı zamanda balıkçılık ve madencilik yaparak oyun içerisinde para kazanabiliyoruz.

Stardew Valley‘deki karakterler ve karakterlere ait hikayeler oyunu monoton olmaktan kurtarıp bir sonraki günü iple çekmemizi sağlıyor. Oyun hep barış içerisinde sürmüyor tabii ki, daha derin madenlere inebilmek için bir takım yaratıklarla savaşmak zorundayız. Daha derin madenlere indikçe de, daha değerli madenler çıkartıp satabiliyoruz ya da bu madenlerle eşya yapabiliyoruz.

Görevleri tamamlayabilmemiz için kasaba halkı ile iyi geçinmemiz gerekiyor çünkü onların evlerine ya da yatak odalarına girebilmemiz için iyi arkadaş olmamız gerekiyor. Yatak odasına niye giriyorsun ne işin var dersen. Spoiler vermeden söyleyelim, görev sebebiyle girmemiz gereken zamanlar olabiliyor. Kasabadakilerle iyi geçinmek için ise onlara hediye vermemiz gerekiyor. Hediye verme işini günlük 2 hediye ile kısıtlanmış durumda ve herkes her hediyeden hoşlanmıyor. Stardew Valley wiki web sitesinden hangi karakterlerin nelerden hoşlandığına ulaşabilirsiniz. Ben en başta asosyal biçimde kimseyle konuşmadan oynadığım için daha sonradan pişman oldum. Siz de oyuna başladığınızda ufaktan lobicilik yaparsanız daha sonra görevleri tamamlamanız açısından iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Mordheim: City of the Damned İncelemesi

Oyunda, yaptığımız işlere göre kullandığımız aletler var. O işte ne kadar gelişirsek yeni aletleri satın alabiliyoruz ve yaptığımız işten daha fazla para kazanabiliyoruz. Örneğin balıkçılık yaparak hayatınızı geçirmek isterseniz olta takımınızı geliştirip daha yüksek fiyata satılan balıklar tutabilirsiniz.

Stardew Valley oyununun Metacritic puanı 88. Geliştiricisi ConcernedApe ve yayımcısı Chucklefish. Steam üzerinde 40 adet steam achievement içeriyor ve koleksiyon kartları sunuyor ayrıca kayıtlı oyununuz steam cloud üzerinde tutuluyor yani farklı bilgisayarlardan aynı kayıtlı oyununuza devam edebiliyorsunuz. RPG seviyorsanız ve oyun sizin için grafik değilse kesinlikle kaçırmamanız gereken bir oyun.

Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz.