İncelemeler

Holy Ammunition! Warhammer 40.000: Darktide İncelemesi

Bağımsız geliştirici Fatshark tarafından sunulan Warhammer 40.000: Darktide, 30 Kasım‘da çıktı. Kapalı betadan itibaren 7/24 oynamak için yanıp tutuştuğum Darktide‘da hem betayı hem lansmanı geride bıraktık. Şimdi, bir Zealot Preacher olarak Tertium‘un tozunu attırmaktan yazmaya fırsat bulamadığım Warhammer 40.000: Darktide incelemesi ile geç de olsa karşınızdayım.

Warhammer 40.000: Darktide İnceleme

Fatshark‘ın Vermintide serisinin arkasındaki ödüllü ekibi tarafından geliştirilen yeni oyunu Warhammer 40.000: Darktide, Warhammer: Vermintide 2′nin devamı niteliğinde hikayesi ile geldi.

Warhammer 40.000 serisinin tecrübeli ismi Dan Abnett tarafından yazılan Darktide‘da; idam edilmek üzere olan mahkumları taşıyan gemi aniden saldırıya uğrar ve ‘Explicator Zora‘nın yardımıyla oyuncular Mourningstar adlı bir gemiye kaçarlar. Mahkumların cezası, ‘Engizisyon’da (Inquisition) askere alınmak ve Tertium şehrine yönelik bir Chaos sızmasını araştırmak amacıyla askıya alınır. Sonrasında hayatın farklı kesimlerinden olan bu mahkumlar geri dönülmesi beklenmeyen, cehennem gibi görevlere atılır.

Warhammer 40.000: Darktide Sınıfları

Inquisition‘da güven kazanmak, karakterleri yükseltmek ve genel hikayeyi ilerletmek için diğer oyuncularla birlikte Tertium‘a doğru görevlere çıktığımız oyunda, 4 ayrı sınıf yer alıyor: Veteran Sharpshooter, Ogryn, Zealot Preacher ve Psyker. Oyuncular bu dört sınıftan birini seçerken, karakterin üzerinde ince etkileri olan, birden fazla köken hikayesinden birini de tercih edebiliyor.

Oyunda geleneksel bir FPS deneyimi isteyenler için Veteran Sharpshooter sınıfı yer alıyor. Uzun menzilli bir nişancı olarak tasarlanan Veteranlar, düşmanları uzaktan etkisiz hale getirmek için gereken silahları kullanırken; el bombaları, köşelere ulaşmalarına veya görüş alanlarında olmayan düşmanları öldürmelerine olanak tanıyor.

Ogryn sınıfı, güçlü pompalı tüfeklerle donatılmış, hasarı emen bir sünger gibi. Ekip hedefe odaklanırken veya kalabalık orduları temizlerken bossların dikkatini dağıtmak veya düşman gruplarını meşgul etmek için oluşturulmuş bir sınıf.

Sürekli olarak İmparatora güzellemeler sıralayan ve kafirlere lanetler yağdıran Zealot Preacher sınıfı, melee ataklarının yanı sıra alev makinelerini de kullanabiliyor. Yakın dövüş saldırılarıyla düşmanı temizlemek üzerine tasarlanan Preacherlar, bu yakın saldırılarda hız kazanarak bir savaş baltası ve otomatik tabanca ile düşmanların üzerine ölüm saçıyor.

Psişik yeteneklere sahip Psyker sınıfı; geniş etki alanı saldırıları ve güçlü patlamalarla, diğer sınıflar hedefleri seçerken kalabalık kontrolüne, düşmanları yönetmeye yardımcı oluyor. Düşmanların kafalarını itinayla patlatabilen Psykerlar, güçlerini çok fazla kullandıklarında sonları pek de uzak olmuyor.

Darktide Görevleri

Oyunun hedefi görevleri tamamlamak. Darktide‘da oyuncular, dörtlü takımlar halinde Tertium şehrine düzenlenen görevlere katılıyor. Örnek toplamaktan yüksek profilli bir hedefi öldürmeye kadar değişebilen görevler, 1 ila 5 arasındaki zorluk derecesine bağlı olarak 20 ila 40 dakika arasında tamamlanabiliyor.

Bu kaotik eğlencede; oyuncular en düşük seviyede sürüleri kolaylıkla biçerken bir güç fantezisi yaşıyor ancak işler en yüksek kademelere çıktığında mide bulandırıcı bir gerilime dönüşüyor. Özellikle devasa orduların ekibi sardığı ve herkesin yakın dövüş silahlarını kullanmaya zorlandığı anlarda adrenalin seviyesi daha da yükseliyor.

Her görev (ölmediğinizi varsayarsak) size para, güven ve hatta silah kazandırıyor. Bunların bazılarında Grimoire ve Scripture toplamak gibi ikincil hedefler de yer alıyor. İkincil hedefleri tamamlamak hem daha fazla para ve güven kazandırıyor, hem de haftalık görevleri bitirerek mağazadan bulacağınızdan daha yüksek seviyede yeni ekipman almanıza yardımcı oluyor.

Morningstar

Mourningstar’daki merkezde; çeşitli hizmetlere erişim sağlıyoruz. Bazıları belirli seviyelere ulaşana kadar kilitli olan bu hizmet birimlerinde; yeni silah veya armor alabilir, haftalık görevleri tamamlayarak süreli silahlar arasından istediğinizi seçebilir, görevler sırasında topladığınız materyallerle elinizdeki silahları güçlendirebilir ya da karakterinizin görünüşünü değiştirebilirsiniz.

Son Söz

Warhammer 40.000: Darktide‘da; Tertium‘un bir sektöründe belirli bir hedefle binlerce düşmana karşı savaşırken, kendinizi Fatshark‘ın Vermintide ve Valve‘ın Left 4 Dead oyunlarının ilginç karışımında buluyorsunuz. Hem menzilli saldırılar hem de yakın dövüşün tatmin edici olduğu oyunda silahların çeşitliliği ve gücü oyun zevkini artırıyor. Seçtiğiniz sınıftan bağımsız olarak, oyunun agresif ve işbirliği içinde oynamaya yönelik vurgusu ise dengeli bir deneyim sağlıyor. Hem arkadaşlarınızla hem de matchmaking yöntemi ile girdiğiniz görevlerde loot arayışı da heyecanlı oluyor ama siz yine de ekipten fazla uzak kalmayın.

Oyunun müziklerinden ayrıca bahsetmek istiyorum. Assassin’s Creed, Hitman, Borderlands, Vermintide gibi ünlü serilerin müziklerine imza atan Jesper Kyd, Warhammer 40.000: Darktide‘da da harikalar yaratmış. Özellikle ‘boss fight’ anlarında ritmi artan müzik hem adrenalini hem de oyundan alınan zevki üçe beşe katlıyor.

Açıkçası Darktide, uzun zaman sonra, fırsat bulduğum her anda girmek için can attığım bir oyun çıktı. Lakin biz fırsat bulsak da onun bizi istemediği zamanlar çok oldu. Birçok kez, sert bir savaşın ortasında ya da yarım saate yaklaşan zorlu bir görevi tam da bitirmek üzereyken kendimizi Darktide‘ın Steam ekranıyla yüz yüze bulduk. Oyunu bir veya iki görevden daha fazla sürdürmeyi zorlayıcı hale getiren bağlantı problemlerinin yanı sıra görev sayısının azlığı da dikkat çekiyor. Fatshark, güncelleme yayınlayarak sisteme yeni görevler ekleyip performansı dengelemeye başlasa da sorunlar azalarak devam ediyor.

Sözün özü; sinir bozucu lansman sorunlarına rağmen Darktide, her gün birkaç saatliğine de olsa oyuna geri dönmek için sürekli bir istek uyandırıyor. Ancak geliştirici yaşanan sorunları ortadan kaldırmazsa oyuncuları yıldırmayı başaracak ve oyun da gerçek potansiyelini ortaya çıkaramayacak. Bunun olmamasını umuyor ve keyifli oyunlar diliyorum.

For the Emperor!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.