İncelemeler

Hearthstone – Heroes of Warcraft İncelemesi

Hearthstone - Heroes of Warcraft

İsmini World of Warcraft’taki, kullananı güvenli bölgesine taşıyan Hearthstone’dan alan ve tam adı Hearthstone: Heroes of Warcraft olan oyun Blizzard’ın Warcraft evreni temalı bir kart oyunu (collectible card game-CCG). 2013 yılında çıkması beklenen oyun ilk olarak Mart 2013’te Penny Arcade oyun fuarında Blizzard’ın CCO’su Rob Pardo tarafından bir sunumda duyuruldu.

Şu an kapalı beta aşmasında olan oyunu sizler için oynadık, inceledik.

Öncelikle kapalı betaya girmek için gereken beta keylerin çeşitli oyun sitelerince çekiliş ile dağıtıldığını belirtelim. Bunun dışında Battle.net hesabı olan herkes, hesap sayfasındaki  yönlendirmeleri takip edip bilgisayar özelliklerini girerek Hearthstone için close beta başvurusunda bulunabilir.

Hearthstone Thrall StormrageOyunu Battle.net sitesinden indirirken Blizzard’ın bir başka projesi ile karşılaşıyoruz. Blizzard, Steam gibi kendi oyunlarının toplandığı ve satıldığı bir portal üzerinde çalışmakta. Battle.net’ten ilk aşama da bu oyun portalı indiriliyor. Şu an yaklaşık 1.5 GB yer kaplayan Hearthtone’u da bu portal üzerinden indiriyoruz.

Oyunda tek hesapla hepsini oynayabileceğiniz “Vanilla WoW”un dokuz sınıfı bulunmakta. Bilmeyenler için bunlar Druid, Shaman, Warrior, Mage, Warlock, Priest, Paladin, Rogue ve Hunter. Her sınıf World of Warcraft’ta sınıfıyla özdeşleşmiş kahramanlarla temsil ediliyor. Örneğin Shaman sınıfını oynarken Thrall, Druid sınıfını oynarken de Malfurion oluyorsunuz. Sınıfların oyuna eklediği mekanik her tur 1 kez kullanabildikleri, kendilerine has bir özelliklerinin olması.

Oyuna girdiğinizde sizi Warcraft evreninden bir çok karakterin animasyonları ve ünlü replikerinden oluşmuş ve sonunda da cüce sunucumuzun sunumu ile biten bir cinematic karşılıyor. Sanki savaşatan yorulup bir cücenin tavernasına desteleriyle gelmiş kahramanların ateşli düellolarına şahit oluyormuşuz gibi bir hava yaratılmış. Cinematic sonrasında oyun ilk giren oyuncuya rasgele bir sınıf belirliyor ve World of Warcraft’ın Millhouse Manastorm, Hogger, Hemet Nesingwary gibi tanıdık isimleriyle 5 maçlık bir tutorial görev oynuyorsunuz. Tutorial sonrasında ödül olarak sınıfın temel destesini ve 1 adet içinden 5 yeni kart çıkan “pack”i kazanıyorsunuz.

Hearthstone KartıOyunun geliştiricileri ilk etapta 300 kartlık bir database hazırlamış durumdalar. Kartlar genel olarak sınıf kartları ve genel kartlar olarak ikiye ayrılıyor. Genel kartlar tüm sınıflar tarafından kullanılabilirken, sınıf kartları belirtilen sınıfa özel kartlardır. Her sınıfın başlangıçta 5, seviye atladıkça 10 çeşit temel kartı bulunmakta. Genel kullanım için ise yaklaşık 40 çeşit temel kart bulunuyor. Kartlar minion (yaratık), spell (büyü) ve equipment (ekipman) kartı olarak 3 çeşit. Her çeşitin içinde birbirinden değişik mekanikler bulunmaktadır. Her kart World of Warcraft’tan sınıf büyülerini, yaratıkları veya NPC’leri simgeler. Desteler 30 karttan oluşuyor ve her karttan maksimum iki adet içerebiliyor. Kartlar 5 farklı nadirlik seviyesine sahip. Bu seviyler free, common, rare, epic ve legendary olarak adlandırılıyor.

Tutorial sonrasında yapabileceğiniz iki seçenek var. Ya yapay zeka ile antreman maçı yaparsınız ya da diğer oyunculara karşı oynarsınız. Diğer oyunculara karşı oynamanın avantajlarını sıralayacak olursak ilk olarak her oyun ile tecrübe puanı alarak seviye atlıyoruz, her seviye ile sınıf temel kartları yavaş yavaş açılıyor. Her sınıfın kendi seviyesi bulunuyor. Tüm sınıfların seviyelerinin toplamı hesabın seviyesini belirliyor. İkinci olarak sizde olmayan bir sınıfa karşı zafer kazanırsanız ilk 5 çeşit temel sınıf kartları ile yendiğiniz sınıfı kendiniz için açıyorsunuz. Üçüncü olarak diğer insanlara karşı oynayarak oyunun hergün size verdiği görevleri tamamlayabiliyorsunuz. Görevlerde ödül olarak “pack” veya altın kazanıyorsunuz. Altın, “pack” almak için veya “Arena”ya katılmak için kullanılan oyundaki para birimidir.

1.99 dolar veya 150 oyun içi altın ile katılabildiğiniz Arena CCG oyuncularının aşikar olduğu “sealed” sistem ile yapılan daha zorlayıcı bir turnuva. Size rasgele sunulan 3 sınıftan biri ve rasgele kartlar ile kuracağınız desteler ile 1 raunt (9 galibiyet veya 3 mağlubiyet alana kadar) oynuyor ve sonunda başarınıza göre altın ve pack ödülleri kazanıyorsunuz.

Hearthstone Masa

Oynanışa geçecek olusak 5 maçlık tutorial oldukça açıklayıcı. Her tur artan mana crystalleri kullanarak katları oynadığımız oyun mekaniği geçmişten Etherlords adıyla çıkan oyunu andırmakta. Her maçta belli bir taktiğe göre düzenlediğiniz deste ile elinize gelen kartları belli bir taktiğe göre oynayarak karşı oyuncunun 30 olan canını sıfıra düşürmeye çalışıyoruz..

Şu an MAC ve Windows versiyonu olan ve iPad için IOS versiyonu da çıkacak oyun daha çok mobilken kısa ve keyifli anlar geçirmek, WoW’da dungeon sırası, Starcraft’ta rakip beklerken oynamak için tasarlanmış gibi. Değişik sınıfları oynamak, denemek için uzun zamanlar harcamak, bitmek tükenmez seviyeler atlamak gerekmiyor, günlük görevleri tamamladıktan sonra yeterli paranız yoksa uzun uzadıya arka arkaya oyun oynamaya da gerek yok.

Türkiye’de uzun süre oynanmış veya oynanmaya devam eden diğer CCG’lerle karşılaştırıldığından dayandığı Warcraft teması nedeniyle kendisine bu kulvarda yer bulma olasılığı yüksek görünüyor. World of Warcraft CCG’nin sadeleştirilmiş versiyonu olan oyun uzun süredir ülkemizde yaygın olarak oynanan Magic The Gathering’e kıyasla basit ve iddiası olmayan bi oyun. Öte yandan Türkiye’de bir süre fiziksel olarak oynanmış ve şu an pek bilinmeyen bir dijital versiyonu bulunan Pokemon CCG’ye benzer bir sadelikte.

World of Warcraft oynayan veya oynamış oyuncuların, tanıdık karakterler ünlü replikler, tanıdık büyüler ve yaratıklarla, kalbini kazanacağı ve kısa, keyifli anlar sunacağı aşikar. Ayrıca benim gibi eski oyuncuları WoW’a döndürecek gazı verme potansiyeline de sahip Hearthstone. Magic The Gathering gibi oyunları oynayan daha profesyonel oyuncuları tatmin etmeyebilir, ancak kart oyunlarını seve herkesin bir göz atmasını tavsiye ederim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Cowboy Bebop İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.