İncelemeler

Havsalanızın Alamadığı Bulmacaları Bile Çözdürüyor – Havsala: Into the Soul Palace İncelemesi

Türk Indie oyun firması Stratera Games‘in geliştirdiği mistik bulmaca oyunu Havsala: Into the Soul Palace, 21 Haziran tarihinde Steam‘de oyun severlerin beğenisine sunulmuştu. Yaşama aşık Pyrene‘nin inşa ettiği Ruh Palas‘ta geçen oyunu inceleyip, bazen çıldırtabilen bulmacalarını sizin için çözdüm. Buyurun Havsala‘ya…

Stratera Games‘in Havsala: Into the Soul Palace oyununda; Pyrene‘nin yaşamdan sonra da var olmak için kurduğu Ruh Palas‘ta buluyoruz kendimizi. Sade ama çok sayıda objenin yer aldığı bu enteresan mekanda Pyrene‘nin günlüğü karşılıyor bizi ve sayısız bulmacalarla dolu maceramız başlıyor.

İpuçlarını Bir Bir Not Edin

Gizli objeler ve mesajlar için odayı didik didik arıyor, Pyrene‘nin ve kendinden sonrakilerin bıraktığı kütüphanesine gömülüyoruz. Kitapları okuyup, Ruh Palas‘ı talan ederek her bir ruhun yaşadığı zaman ve mekanı keşfediyor, edindiğimiz bilgileri de defterimize not ediyoruz.

Besle Kargayı Sana Yol Göstersin

Havsala‘nın bilimsel ve tarihi bilgiler ışığında çözmemiz gereken bulmacalarında dara düşünce not defterine göz atabiliyor, çıldırma noktasına gelince de balkondaki kargaya rüşvet veriyoruz. Neyse ki ‘Pyrenegiller’, Ruh Palas‘a düşenleri düşünüp oraya buraya karga yemleri saklamış.

Ne Yaşadın Be Pyrene!

El çizimi görsellerden oluşan oyunun her aşamasına serpiştirilen mitler, bilimsel çalışmalar, sanat ve toplum tarihinden örneklerle dolu bulmacalar, bir sonraki ruhun gizlerinin kapısını aralıyor. Zaman yolculuğuna imkan sağlayan bulmacalar silsilesinde her ilerleme bizi farklı bir döneme ve o dönemin kahramanına götürüyor. Tek bir ruhun geçmiş yaşamlarının geride bıraktıklarını keşfetmek için yıldızlara da yakından bakmak gerekiyor.

Zoru da Zor Hani!

Araştırmaya dayalı bir bulmaca oyunu olan Havsala‘nın ortamı gerçekten çok güzel. El çizimi görseller ve orijinal müziği hikayenin havasına girmenizi sağlıyor. İçerdiği bilgileri takip ederek çözdüğüm bulmacaların bazıları çok basit, bazıları da keyifliydi. İtiraf ediyorum birkaç tanesinde çığlık atıp PC başından uzaklaşma isteğiyle dolup taştım. Pyrene ve sonraki yaşamlarının içimde yarattığı merak duygusuyla bastırdım her seferinde bu arzuyu. Oyunun hem Türkçe, hem de İngilizce dil seçeneğinin olması da artı bir özellik oldu benim için.

Son söze gelirsek; bulmaca, bilim ve sanattan hoşlanıyorsanız Ruh Palas‘ı ziyaret etmemeniz için bir neden göremiyorum. İyi delirmeler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.