İncelemeler

Görev Tamam! – Görevin Evden Kaçış Oyunu İncelemesi

gorevin-evden-kacis-banner

Gün geçmiyor ki, İstanbul sokaklarında yeni bir kaçış evi kurulmasın. Konseptler bu kadar aynıyken, neden ilklerden birine gitmeyi tercih etmiyoruz? Görevin Evden Kaçış Oyunu’na gittik ve ilklerin nasıl başladığına şahit olduk.

Sürekli olmasa da, her ay yeni bir kaçış evi konseptine gitmeye ya da onun hakkında yazılanları okumaya çalışıyorum. Şu ana kadar gidip de, orijinalliğinden şüphe duymadığım bir iki tane ev oldu desem yeridir. Zira zaman geçtikçe tüm evler ve kaçış konseptleri birbirine benzemeye başladı.

Görevin Evden Kaçış Oyunu yaklaşık 3 yıl önce açılmış. İstanbul’un ilklerinden. Kendilerine kaçış evi demektense, kaçış evi konsepti demeyi tercih ediyorlar. Kadıköy’ün arka sokaklarındaki Atahan Köşkü, bu kaçış evi için tasarlanmış.

3 kattan oluşan kaçış evindeki amaç eski bir arkeologun yadigar kolyesini bulmaya çalışmak. Bennu Atahan’ın çalışmalarından yola çıkarak odaları tamamlamaya çalışırken, kardeşleriyle ve çalışma arkadaşlarıyla olan ilişkilerini de zevkle okuyacaksınız.

gorevin-evden-kacis-gorsel

Odaların tasarımları çok detaylı değil. Ancak anlatılan hikayenin içindeki ufak detaylar muntazam bir biçimde hazırlanmış. Sizin için o an anlamlı gelmeyen ufak bir detay, bulmacaları çözmenizde size çok yardımcı olacak.

Evin 3 katlı olduğunu söylemiştim. Tam olarak 5 odaya ayrılıyor. Eğer koridorları da işin içine katarsak toplamda 6 tane oda var. Odalar oldukça geniş. Biz 6 kişilik bir ekip olarak gittik ve odalarda sıkışıklık hissi hiç yakalamadık. Bazı kaçış evlerinden biliyoruz, odaları o kadar çok bölüyorlar ki, kalabalık bir grup ile gidildiğinde nefes alacak alanımız bile kalmıyor. Bu yüzden ekibi, oyunculara açık alan bıraktıkları için tebrik ediyorum. İnsan şöyle bir saniye geri çekilip rahatlıkla bulmacayı nasıl çözeceğini düşünebiliyor.

Bulmacalar hakkında çok şey anlatmak isterdim ama yarın öbür giderseniz, sürprizinin bozulmamasını istiyorum. Bazı odalardaki bulmacalar için kafa patlatmanız gerektiğini söylemeliyim. “Hoop orada 2 numarayı, bulduk buradaki toplama işlemi de 34 ediyor. duvarda da 0 rakamı var. Demek ki buraya 2340 yazacağız” gibi basit kombinasyonlar yok. Gerçekten kafa patlatmanız gereken bulmacalar var.

Görevin Evden Kaçış Oyunu, son zamanlarını yaşayan bir kaçış evi. Evin tasarımında bulunan Alper Bey ile oyun sonrası yaptığımız konuşmadan anladığımız kadarıyla, ekip farklı bir mekana ve farklı bir konsepte taşınma kararı almışlar. Artık burasının vakti doldu diyor, Alper Bey. Zaten oyunların bir kısmına baktığımızda, diğer evlerin Atahan Köşkü’nden fazlasıyla etkilendiğini söyleyebilirim.

Elinizi çabuk tutarsanız İstanbul’un ilklerinden biri olan bu eve gitmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hikayesi ve ufak detaylarıyla çok hoşuma giden evden 58 dakikada çıkmayı başarmamıza rağmen, yine gitmek isterdim.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için resmi sayfasına göz atabilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.