İncelemeler

Dixit – Hayalgücüne Dayalı Bir Kutu Oyunu

Oyuna 3 kişi başladık. Herkese 6 adet kart dağıtıldı ve herkes tavşanının ve dolayısıyla puan kartlarının rengini seçti. Kırmızı, mavi ve sarı renkler seçildi. Sarı rengi seçen oyuncu, oyunun ilk Anlatıcısı olarak oyuna başladı.

dixit-anlatici-kartiElindeki kartlardan birini seçmişti. Diğer oyuncular, hangi kartı seçtiğini bilmiyordu tabii ki. Bu kartı sadece tek bir cümle ile açıkladı: “Açlık!“. Elindeki kart yandaki resimde gösterilen karttı. Kartı anlatmak için bir hikaye de anlatabilirdi, bir cümle de söyleyebilirdi ancak o, sadece “Açlık” kelimesi ile anlattı kartı. Sonrasında anlatmaya çalıştığı kartı elindeki destesinden çıkarıp kapalı şekilde yere koydu. Sonrasında diğer iki oyuncu da ellerindeki desteden bu anlatıma uygun olduğunu düşündükleri 2 kartı yere kapalı bir şekilde koydu. Anlatıma uygun koymalarını sebebi, diğer oyuncuların aklını çelmekti tabii ki. Eğer diğer oyuncular anlatılmak istenen kart yerine kendi koydukları karta puan verirse; oyuncu, diğer oyuncuları yanılttığı için puan alıyor.

Diğer oyuncular da kartlarını koyduktan sonra yerde toplamda 5 kart oldu. 5 kart karıştırıldı ve açılmaya başlandı. Anlatıcı dışındaki diğer oyuncular kartları bir süre inceledikten sonra Anlatıcının kartını tahmin etmek için ellerindeki puan kartlarını kapalı şekilde koydular. Tabii ki kendi koydukları kartları biliyorlardı. Bu yüzden tahmin yürütmeleri gereken 3 kart kalıyordu geriye.

İlgili Makaleler

Puan kartları açıldı. Puan kartları, hangi sıradaki kartı seçtiğinizi gösteriyor. 3 numaralı puan kartı, 3. sıradaki resmi seçtiğini gösteriyor, 4 numaralı puan kartı ise 4. resmi. Durum resimdeki gibiydi.

dixit-oyun-2

Sonuç olarak Anlatıcının kartına kimse puan vermedi. Bu durum, Anlatıcının iyi anlatamadığını veya diğer kartların anlatılan temaya daha yakın olduğunu gösterebilir. Anlatıcı, 2 numaralı kartı “Açlık” olarak anlatmıştı ancak diğer oyuncular, birbirlerinin kartlarından daha çok etkilendiler ve diğer kartlara puan verdiler.

Bu durumda Anlatıcı hiç puan alamadı çünkü kimse bilemedi. Fakat diğer oyuncular, birbirlerini yanılttıkları için birer puan aldılar. Daha fazla oyuncu ile oynandığında sizin kartınız kaç kişiyi aldatırsa o kadar puan alırsınız. Toplamda 30 puanı alan oyun kazanıyor. Bu turdan sonra oyuncuların ellerindeki kartlar, desteden yeni kartlar eklenerek 6 karta tamamlandı ve başka bir kart anlatılarak oyun devam etti.

dixit-tam-setHer turun sonundaki yorumlar, konuşmalar ve görüşler oyunun en eğlenceli kısımlarından biri oluyor.

Dediğim gibi, oyunda tek yapmanız gereken hayal etmek. Eğer Anlatıcı, elindeki kartı “Vitrindeki hüzünlü oyuncakların bekleyişi,” gibi bir cümle ile anlatmış olsaydı herkes bu kartı tahmin edecekti ve Anlatıcı yine puan alamayacaktı ancak Anlatıcı, bu kartı “Alışveriş açlığı,” gibi düşündüğünden sadece “Açlık” kelimesi ile anlatmayı uygun gördü ancak bu sefer de açılan diğer kartlar çok daha caydırıcı oldu.

Oyunlarda hayal kurmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu oyunda ise hayal kurmak ve elinizdeki kartı hayalinizde canlandırarak onu farklı bir şekilde sunabilmek ise en önemli nokta.

dixit-bunnyOyunun hazırlık süreci çok kısa. Birkaç dakika içinde oyunu oynamaya başlayabilirsiniz. Oyunun toplam süresi ise en az 30-40 dakika sürüyor. Bu süre, oyun içindeki duruma göre birkaç saate kadar da çıkabilir. Oyundaki en önemli unsur, HAYALGÜCÜ!

Fantastik oyunları seviyorsanız zaten hayalgücü ile ilgili bir sorununuz yoktur. Hele bir de FRP oyuncusuysanız zaten hayali şeyleri anlatmaya veya dinlemeye oldukça aşinasınızdır.

Oyunun her anı hayalgücü, hikayeler ve fantastik anlatılarla dolu. Eğer kutu oyunlarını seviyorsanız bu oyun, arkadaşlarınızla geçireceğiniz en eğlenceli dakikaların habercisi olacak.

Biliyorsunuz, sizlere her kutu oyununu değil, gerçekten başarılı olanları anlatıyoruz. Eğer bu oyundan keyif alacağınızı düşünmüyor olsaydım sizlere uzun uzun anlatmaya çalışmazdım. Siz de kartları kullanarak hikayenizi anlatın! Geç kalmadan alın, oynayın! Vazgeçemeyeceksiniz, pişman olmayacaksınız.

Tasarımcı: Jean-Louis Roubira
Yayıncı: Asmodee
Türkiye Distribitörü: Anne
Oyucu sayısı: 3 – 6 (6dan fazla kişi ile de oynanabilir)
Yaş aralığı: 7+

Oyunu buradan satın alabilirsiniz.

Oyun kılavuzunu okumak için buraya tıklayın!

Oyunun aldığı ödülleri de buradan görebilirsiniz!

İşte oyunun tanıtım videosu:

İlginizi Çekebilir  Ara Dünya
Önceki sayfa 1 2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu