İncelemeler

Demon Stone İncelemesi

demon-stone-banner

Yıl olmuş 2014, 10 yıllık oyunun ne incelemesi diyebilirsiniz. Biz de buna hem bir hatırlatma hem anıları canlandırma hem de bilmeyenlere Demon Stone oyununu tanıtma diyelim.

16 Kasım 2004 yılında çıkmış olan Demon Stone oyunu, Forgotten Realms (Unutulmuş Diyarlar) evreninde geçen aksiyon ağırlıklı fantastik bir rol yapma oyunu.

demon-stone-karakterlerBu oyunu özel ve güzel kılan bazı öğelerden kısaca bahsedelim. Demon Stone, Unutulmuş Diyarlar’da geçiyor ve romanlarda anlatılan hikayeler ile paralellik gösteriyor. Stormfront Studios tarafından geliştirilen oyun Atari tarafından dağıtıldı. Oyunun senaryosu da Unutulmuş Diyarlar’ın en önemli yazarlarından, Drizzt Efsanesi’nin yaratıcısı R.A. Salvatore tarafından yazılmış. Ayrıca oyunda Khelben “Blackstaff” Arunsun karakteri, X-Men filminin Charles Xavier’ı, Star Trek serisinin Kaptan Jean-Luc Picard’ı Patrick Stewart; Ygorl karakteri ise 2012 yılında aramızdan ayrılan Spider-Man filminin Kingpin’i, Yeşil Yol filminin dev adamı Michael Clarke Duncan tarafından seslendirilmiş.

R.A. Salvatore tarafından yazılmış ve Unutulmuş Diyarlar’da geçen bir oyunda Drizzt Do’Urden karakteri olmazsa olmazdı sanırım. İşin en güzel yanlarından bir tanesi de Drizzt’i oynayabiliyor olmamız. Tabii ki ana karakter olarak değil fakat oyunun bir bölümünde Drizzt ile oynamak gerçekten çok eğlenceli.

demon-stone-drizztOyunda üç farklı karakter oynuyoruz. Rannek, Illius ve Zhai. Rannek; iki ork ordusunun savaşı arasında kalmış Nesmeli bir savaşçı. Kasabası, zamanında troller tarafından yerle bir edilmiş. O da kendisini, Orman Elfleri’ne saldıran orklara karşı elfleri savunurken buluyor. Kılıcını etkili bir şekilde kullanabiliyor. Rannek, savaş sırasında yarı-drow olan Zhai ile karşılaşıyor. Zhai; hırsız yeteneklerine sahip, gölgelerde gizlenebilen ve hızlı bir şekilde savaşabilen bir karakter. Zhai’nin diğer yarısı da Orman Elfi, bu nedenle kendisini savaşın içerisinde buluyor. Diğer karakterimiz ise Sihirbaz (Sorcerer) Illius. Kendisi, Unutulmuş Diyarlar’ın en güçlü büyücülerinden olan Khelben “Blackstaff” Arunsun’un çıraklarından birisi. Dövüşürken asasını ve büyülü güçlerini kullanıyor.

Karakterler bir şekilde biraraya geliyorlar ve maceranın içerisine atılıyorlar. Oyunun R.A. Salvatore tarafından yazılan hikayesi ise oldukça sürükleyici. Githyanki kumandanı Cireka ile Slaad lordu Ygorl arasında büyük bir savaş yaşanmaktadır ve bu savaş, Unutulmuş Diyarlar’a kadar sıçrayınca büyücü Khelben Arunsun da bu iki kişiyi Demon Stone adı verilen bir taşa hapsetmiştir. Demon Stone’un parçalanması ile bu iki komutan serbest kalmışlardır ve ordularını yeryüzüne çağırmaya başlamıştır. Oyuncu karakterlerimiz de bir yandan yeryüzünde savaş verirken bir yandan da yeni bir Demon Stone oluşturmaya çalışırlar. Bu olaylara, Unutulmuş Diyarlar’ın tanınmış kahramanlarından Drizzt Do’Urden de dahil olur. Drizzt ile Mithril Salonları’nın önünde savaşmak gerçekten çok eğlenceli. Oyunun ara geçişlerinde ise karakterlerin sohbetleri hem eğlenceli hem de hikayeyi bizlere anlatır nitelikte.

demon-stone-gameplayOyun, rol yapma oyunundan ziyade aksiyon oyunu olarak göze çarpıyor. Karakterlerin üçünü de istediğimiz zaman kontrol edebiliyoruz. Her bölümün sonunda da topladığımız tecrübe puanları ile karakterlerimize yeni özellikler eklerken oyunda kazandığımız para ile de karakterlerimize yeni zırhlar, silahlar ve büyülü eşyalar alabiliyoruz. Aldığımız özellikler ise genelde özel dövüş hareketleri oluyor; yine satın aldığımız eşyalar ve silahlar ise oyun içerisinde karakterlerin üzerinde görünüyor. Görsel olarak ise hem atmosfer hem de karakterler çok güzel yansıtılmış. Sizin yönettiğiniz karakterin dışında kalan diğer iki karakter de kendi yeteneklerini kullanarak dövüşüyorlar. Bunun dışında bazı alanlarda arkaplanda da büyük savaşlar görebiliyorsunuz. Mesela bulunduğunuz yere bir yerden tırmanarak gelen yaratıkları tek bir tekme darbesi ile tekrar aşağıya atabiliyorsunuz. Buna benzer detaylar oyuna renk katıyor. Ayrıca kamera açıları zaman zaman düşmanların yerini tespit etmek açısından sıkıntı yaratsa da değişken kamera açıları sinematik görseller ve atmosfer yaratıyor.

Karakterler belli bir oranda dövüştüklerinde, özel güçleri de aktif hale geliyor. İsterseniz bu özel gücü tek bir karakter için kullanabilirsiniz; ancak tüm takımın gücü dolduysa Team Super Power adı verilen yetenek ile takım halinde özel bir saldırı yaparak etrafınızdaki düşmanları yok edebilirsiniz. Oyunda, Dungeons & Dragons sisteminin yaratık kitabı olan Monster Manual’daki çeşit çeşit yaratıkla da bol bol karşılaşıyorsunuz.

Oyun 2004 yılında yayınlanmış olmasına rağmen halen kendisini oynatıyor. Unutulmuş Diyarlar topraklarından heyecanlı dövüşler ve maceralar yaşarken kendinizi harika bir hikayenin de içerisinde bulacaksınız. Eğer bu oyunu daha önce duymadıysanız veya duyup oynamadıysanız halen geç değil. Oyunu GOG üzerinden satın alabilirsiniz. Oyunun oyun içi oynanış videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Flash ve Arrow Crossover

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.