İncelemeler

Dayak Netherrealm’den Çıkmadır – Mortal Kombat 11 İncelemesi

Dövüş oyunlarının en çetrefilli kombolarının sahibi Mortal Kombat 11 piyasaya sürüldü. Başından kalkmakta zorluk çektiğimiz Mortal Kombat 11’i inceledik.

Lugatında C ile başlayan kelimelerin olmadığı Mortal Kombat’ın yeni oyunu 3 yılın ardından piyasaya sürüldü. Daha öncesinde beta sürecine ilk bakış yaptığımız Mortal Kombat 11’in tam sürüm incelemesiyle karşınızdayız.

Beta sürecinde sadece beş karakter sunan oyun tam sürümde 25 dövüşçü sunuyor. Bunlar arasından eski oyunlardan geri dönenler olduğu gibi yeni oyuna özel dövüşçüler de var. Elementleri kontrol edebilen tanrıça Cetrion, Kronika’nın yardakçısı Geras, altı kollu bir garip Kollector ve zamanın bekçisi, aynı zamanda oyun sonu canavarı da olan Kronika.

Hikayemiz Shinnok’un yenilgisinin iki yıl sonrasında geçiyor. Raiden, Shinnok’un üzerinden aldığı tılsımlı bir kolye yüzünden hafiften sıyırmıştır. Earthrealm’i koruyabilmek için çılgın planlar üreten Raiden’a, kendisi gibi yozlaşmış Liu Kang ve Kung Lao yardım etmektedir. (Bu kısımda bilgi yanlışı yapmışız. Sevgili okurumuz Alper Özışık’ın uyarmasıyla düzeltiyoruz. Liu Kang ve Kung Lao, Raiden’a yardım etmiyor, aksine Mortal Kombat 10’da olduğu gibi yine düşmanlar) kısımda Shinnok’un ölümünün ardından, olay yerine varan annesi Kronika, tarihi olayları değiştirmek için müdahalede bulunur. Kendisi zamanın koruyucusu olduğu için olaylar da garip bir hal almaya başlar.

Zamanında İyi Dövdük Biz Bunları

Seriyi yakından takip edenler hatırlayacaktır ki Mortal Kombat 9 ile birlikte, serinin ana hikayesine bir reset atılmıştı. Alternatif bir gerçeklikte devam eden senaryo modu, önceki yaşanan olaylarla birleşmesi için bu oyunla birlikte düzeltilmeye çalışılmış. Kronika’nın zamanda açtığı kapıdan geçen birçok eski dövüşçü, toy halleriyle hikayeye dahil oluyor.

Oyunu pek takip etmeyenler için hikaye süreci pek kafa karıştırıcı. Açıkçası benim açımdan birkaç oyun geriden gelmem sebebiyle, tarihi çizelgeyi yakalamak açısından biraz okuma yapıp video izlemem gerekti.

Senaryo açısından Mortal Kombat 11 biraz yavan kalmış. Hollywood’dan çıkma orta bütçeli bir aksiyon filmini andırıyor. Dostlar düşman, düşmanlar dost olmuş. Haliyle kafalar karışıyor tabi.

Hikayeyi bir kenara bırakırsak, ilk bakış videomuzda da değindiğimiz üzere oyunun dinamik ve hızlı yapısı pek eğlenceli olmuş. Eğitim moduna girip bitmek bilmeyen kombolara ve özel hareketlere alışıp klasik kule modunda yeteneklerinizi konuşturabilirsiniz. Eğitim kısmında her bir karakter için özel başlık açılmış olması güzel bir detay. Bilmediğiniz, denemek istediğiniz bir dövüşçüyü korkmadan bu alanda test edebiliyorsunuz. Oyuncuya yardımcı eden anlatım biçimiyle eğitimdeki tüm dövüşçüleri elden geçirmek isteyeceksiniz.

Geçmişin ve Şimdinin Kudretli Dövüşçüleri

Oyunun zamanda yolculuk üzerine kurulu olması sebebiyle, her bir dövüşçü için onlarca farklı kozmetik değişiklik yapma şansınız da var. Eski ve yeniyi bir arada harmanladığı için dilediğiniz dövüşçünün sevdiğiniz kostümünü giydirebiliyorsunuz. Aynı şey kullandıkları silahlar ve ekipman için de geçerli. Elbette bu kozmetik kısım beraberinde birçok ödemeyi de beraberinde getiriyor. Krypt moduna girip kazandığınız altınlarla sandık açıp eşya düşürebiliyorsunuz. İstediğiniz kostüme anında ulaşmak için mini ödemelere girmeniz gerekli. Son dönemde birçok oyunda gördüğümüz bu detay artık alışagelmiş bir durum. Yine de göze batıyor.

Öne çıkan güzel taraflarından biriyse görsel coşkunun tavan yapmış olması. Akıcı dövüş mekaniklerine bir kere hakim olduktan sonra vuruş hissiyatının tatmin edici olduğunu göreceksiniz. Elbette Fatality ve Brutality eklemeleriyle çılgınlığın kıyılarında koşacaksınız.

Oyunun genel medyada ortalama üstü puanları aldığını görmüş olabilirsiniz. Mortal Kombat 11, hikaye konusunda yoksun kalsa da oynanabilirlik açısından zirve yapmış. Evde vereceğiniz turnuva partilerinde vazgeçilmez oyunlardan biri olacaktır. Öte yandan yeteneklerinizi online kısımda başka oyuncular üzerinde deneyebilirsiniz. Fakat baştan uyarayım, öyle insan dövmek olmaz arkadaş! O nasıl bir ezbere kombo yapmaktır. Nefes aldırmıyorlar resmen.

YouTube player

Mortal Kombat 11, bizim açımızdan bu ayın sürpriz oyunlarından biri oldu. Konsol başında saatlerce fatality peşinde koşmak eğlenceli. Sızdırılan bilgiler arasında korku sinemasından ve çizgi roman dünyasından da yeni dövüşçülerin geleceğini de hesaba katınca, daha çok uzun süre bu oyun oynanabilir.

FRPNET Puanı: 8.2

Artı YönlerEksi Yönler
Dinamik ve hızlı dövüş mekanikleriHikayenin zayıf kalması
GrafiklerMini ödeme çakallıkları
Oyuncu dostu eğitim modu
YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.