İncelemeler

Bu Çiftlikte Sihir de Var! Everdream Valley İncelemesi

Çiftlik macerasına atılacağımız Everdream Valley, bir tutam sihir de vaat ediyor. Bu şirin çiftlikte yazı cennete dönüştürebilecek miyiz gelin birlikte bakalım.

Mooneaters tarafından geliştirilen ve Untold Tales ile VARSAV Game Studios‘un yayıncılığını üstlendiği çiftlik oyunu Everdream Valley, oyuncuları çiftlik hayatına adapte ederken, vahşi hayvanlarla yakınlaşmamızı ve geceleri de sihir dolu zamanlara adım atmamızı sağlıyor.

Everdream Valley‘de; okullar kapanınca yaz aylarını dedesi ve ninesinin çiftliğinde geçirecek olan bir çocuğun maceralarını yaşıyoruz. Bakalım anne ve babasından ayrıldığı için üzgün olan ufaklık kendini çiftlik işleriyle oyalayabilecek mi?

Karakterimizi özelleştirdikten sonra işe bir hayli bakımsız kalan çiftliği temizlemek ve çevresinden kaynak toplayarak onarmakla başlıyoruz. Açık dünyada bolca meyve ve sebze yetiştiriyor, ağaçlardaki ve çalılardaki meyveleri topluyor, yemekler yapıyoruz.

Ayrıca bakılacak çok sayıda hayvan var. Liste tavukları çoğaltmak, büyükbabanın kayıp ineğini bulmak, ineği sağmak, etrafa kaçan koyunları çiftliğe geri getirmek, hasta hayvanları iyileştirmek, hayvanlar için saman balyaları hazırlamak, ördekleri göletlere kavuşturmak, hayvanların yünlerini kırpmak, arıları kovanlara sokmak diye uzayıp gidiyor.

Aslında Everdream Valley‘de domuzlar, inekler, tavuklar, ördekler, keçiler, alpakalar, atlar, koyunlar, yaban domuzları, saksağanlar, kunduzlar, bizonlar, kazlar, geyikler, kurbağalar, kın kanatlılar, kelebekler, yusufçuklar, kurtlar, fareler, salyangozlar, sümüklü böcekler, balıklar gibi çok çeşitli hayvanlar bulunuyor. Ve her birinin çiftliğimize ayrı katkıları oluyor.

Çiftlikte elbetteki bir köpeğimiz oluyor. 10 farklı tür arasından seçimi yaptıktan sonra seçtiğimiz kuçu dostumuzla oyun oynayıp ilgilenerek eğitimini tamamlıyoruz. Sonrasında da bazen ödül maması bazen düdükle ona sürü gütmeyi, iz sürmeyi, hazine bulmayı öğretiyoruz.

Eee çiftlik olur da kedi olmaz mı, o da var! Çevrede dolanan sarmanı sevip oyuncağıyla eğitince dostluğunu kazanıyoruz ve karşılığında yabani hayvanların yerini göstermek gibi incelikler yapabiliyor.

Çiftliğin bitmek bilmeyen işlerinin yanı sıra ağaç ev yapabiliyor, hatta geceleri kamp kurabiliyoruz. Böcek, kelebek ve kurbağa yakalamak, balık tutmak, fotoğraf çekmek, mobilya inşa etmek, hazine avına çıkmak gibi maceralara da atılabiliyoruz.

Vadiye gece çöktüğünde ise sihir ortaya çıkıyor. Özgün mini oyunlarla çiftlikteki hayvanlardan birine dönüşebiliyoruz. Bunların hepsinin benzersiz özel ödülleri veya çiftliğin ertesi günkü durumuna etkileri var.

Kısacası Everdream Valley‘de ekinleri büyütüp, hayvanları mutlu ederek sakin çiftlik hayatının tadını çıkarırken, eğlenceli kamp yaşamını da deneyimliyoruz. Oyunun çizimleri ve sesleri çok sevimli, müziği çiftliğe hemen uyum sağlamanıza yardımcı olacak dinginlikte. Çiftlik işlerinin yanında kaynak bulmak, çevreyi araştırmak, çeşitli hayvanlara rastlamak da oyunu daha fazla oynama isteğinizi devam ettiriyor.

Buraya kadar güzel ancak ‘aman yaa’ diyebileceğimiz küçük noktalar var ve oyun akışı içinde can sıkıyor. Örneğin malzeme toplarken çantanızda yer kalmayınca topladıklarınızı deponuza otomatik atıyor süper! Ancak iş yemek yapma ya da herhangi bir şeyi tasarlamaya gelince malzemeleri depodan görmek yerine yanınızda olup olmadığına bakıyor. Hayda depoya git, malzemeyi yanına al geri dön, eksik var yine depoya git gel, gereksiz angarya. Ayrıca oyunda meyve ağaçlarını tekmelemesek ne güzel olurmuş. Şöyle bir tutup elimizde sallasak daha medeni sanki.

Bir de süt sağarken, yün kırparken vs. mini oyunlar başarılı ancak yemek için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Tutturdum tutturamadım derken yemek pişirmeden soğudum ki oyunların çoğunda yemek faslı en çok eğlendiğim bölümdür.

Dediğim gibi bunlar minik detaylar. Genel olarak oynanışı ve içeriğiyle keyifli bir çiftlik oyunu. Türü sevenlerin de keyifle oynayacağını düşünüyorum. 30 Mayıs’ta çıkacak oyuna buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi eğlenceler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.