İncelemeler

Blizzard’ın Yeni Gözbebeği – Overwatch İncelemesi

overwatch-banner

190’ı aşkın ülkeden 9.7 milyon kişinin dahil olduğu bir beta sürecinden sonra, 24 Mayıs saat 02:00 sularında Overwatch’a kavuştuk.

Daha oyunun kendisi çıkmadan yapılan cosplayler, yayınlanan inanılmaz keyifli sinematikler, web comicler, oyun mekanikleri ve hatta karakter tasarımları ile ilgili vuku bulan tartışmalar birçok AAA oyunun yayınlanmasına ve hatta yıllarca oynanmasına rağmen ulaşamadığı bir topluluk ve içerik oluşumuna neden oldu.

Tabii ki Blizzard’ın sunduğu her ürün ve içeriği tazmanya canavarı edası ile saniyeler içerisinde tüketecek bir takipçi kitlesi hali hazırda bulunuyordu ama durum sadece bu mu acaba? Bence değil, şöyle ki;

overwatch-karakter

1999 senesine gidelim, Valve’ın çıkardığı efsane FPS oyunu Half Life modifikasyonlarından Counter Strike’ın gölgesinde kalan başka bir mod olan Team Fortress Classic’in çıktığı yıl. Daha öncelerinde yine başka bir FPS efsanesi olan Quake’de popülerleşen CTF (Capture the Flag) mantığını, daha çok RPG oyunlarında görmeye alıştığımız class mekaniği ile birleştiren bu muazzam oyun, hak ettiği ilgiyi göremese de daha sonrasında Adrenaline Gamer, Team Fortress 2 ve daha bir çok FPS oyununa ilham kaynağı oldu. Team Fortress 2 bir çok FPS sever tarafından dört gözle beklenen bir oyun olmasına rağmen istenilen ilgiyi, o ya da bu sebeple, kazanamadı.

Peki size neden bu ön bilgileri verdim? Çünkü Blizzard ödevini çok iyi yapmış. Eğer sıkı bir FPS takipçisi iseniz, Overwatch oynadığınız anda bir yandan da Unreal Tournament, Quake, Team Fortress ve Adrenaline Gamer oynadığınız günler geliyor aklınıza. Üstüne üstlük bir de Blizzard’ın StarCraft ve WarCraft evrenlerinden alışık olduğumuz neredeyse bilimkurgu edebiyatına taş çıkaracak derinlikteki içerik zenginliği de üzerine eklenince, Overwatch’un neredeyse 10 milyon kişinin dahil olduğu bir beta süreci geçirmesi bence rastlantı değil.

overwatch-game

Peki neden FPS?

Zaten StarCraft ile e-Spor denen kavramın temellerini atmış firmalardan biri olan Blizzard, 2014 yılında çıkardığı Hearthstone: Heroes of Warcraft ile, kimine göre tesadüfi, kimine göre planlı bir şekilde e-Spor tarihinin dönüm noktalarından birinde yine boy gösterdi. Bunun hemen ardından Heroes of the Storm ile MOBA türünde de “ben de varım ağalar” demesinin ardından E-Spor endüstrisinde elini atmadığı tek bir oyun türü kaldı, o da FPS. E-Spor, oyun sektöründen ayrılıp kendi ayakları üzerinde durabilecek ve hatta kulağı çoktan geçmiş bir boynuz misali neredeyse basketbol hatta futbola kafa tutacak hale geliyorken, Blizzard gibi sektöre yol gösteren bir firmanın bu duruma kayıtsız kalması imkansızdı diye düşünüyorum. İşte Overwatch’un oyun sektörü ve özellikle E-Spor için önemi bu noktada belirginleşiyor. Heroes of the Storm’un LoL ve Dota’nın tahtını zorlaması için halen biraz daha yatırım ve efora ihtiyaç duymasını bir kenara bırakırsak, ben Overwatch ve Counter Strik: GO arasındaki rekabetin, Blizzard için bu kadar zorlayıcı olacağını sanmıyorum.

overwatch-game2

Gerek oynanabilirlik, gerek içerik, gerek rekabetçi oyun mekaniklerinin zenginliği gerçekten üst düzey. Eski FPS oyunlarının artıları ve eksileri çok iyi analiz edilmiş ve buna ek olarak günümüz oyun trendlerindeki entegre edilebilecek çoğu mekanik başarıyla yedirilmiş. Kısaca bir listeleyeyim isterseniz;

  • Rekabetçi oynanışa yatkın, kolay öğrenilen zor ustalaşılan oyun mekanikleri: Var
  • Zengin içerik, senaryo ve karakter tasarımı: Var
  • Kolay anlaşılabilir, göz yormayan harita ve karakter modellemeleri: Var
  • Boyuna bir kurdele, kafaya bir kedi kulağından ibaret olmayan, üzerinde uğraşılmış alternatif karakter kaplamaları: Var
  • Takım oyununu gerekli kılan harita görevleri ve karakter güç dengesi: Var

E ben daha ne diyeyim ki? Hadi oynayalım ya.

Oyunu hemen uygun fiyata G2A üzerinden, buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  E-Spor Dünyasında Ses Getireceğine İnandığım Eğlenceli Bir Oyun - Steel Circus

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.