Son Haberler
Anasayfa » İncelemeler » Batman v Superman: Dawn of Justice Fragmanının En İnce Detayları

Batman v Superman: Dawn of Justice Fragmanının En İnce Detayları

batman-superman-dawn-of-justice-banner

Yayınlanan ve öncesinde sızdırılan Batman v Superman: Dawn of Justice fragmanı son günlerde çokça konuşuluyor. Herkes bir şekilde birbirine filmden bahsediyor veya “Do you bleed?” (Sen kanar mısın?) repliğini söylüyor.

Bize göre bu fragmanda görünenden fazlası var. Bu nedenle biz de kareleri detaylıca inceleyelim, görünmeyenleri anlatalım istedik!

Superman, Metropolis halkı tarafından büyük bir kahraman olarak biliniyor, hatta şehirde tanrı gibi görülüyor. Kendisinin büyük bir heykeli bile var. Ancak şehirdeki herkes böyle düşünmüyor. Superman’in Kryptonlular ile savaşı ve yaşanan yıkım henüz unutulmamış olacak ki kalabalığın içinden insanlar hâlâ bunu sorguluyor. Injustice: Gods Among Us oyununu akıllara getirmemek elde değil!

superman-false-god-gif

Sonuç olarak Superman bir anda istenmeyen kahramana mı dönüşüyor?

superman

Not: Pek çok kişi, bu konuşanlar arasında Neil deGrasse Tyson ve Charlie Rose’un sesini de duyduğunu belirtiyor. :)

Halktan insanlar bir şekilde Superman’i sorgulasa da anlaşıldığı üzere Superman’e inanan ve ona hizmet eden birilerinin olduğunu görüyoruz. Hatta onlar Superman’in askerleri mi yoksa bir tarikat mı?

superman-cult-gif

Superman’i görünce diz çökmelerinden anlıyoruz ki bu adamlar bir şekilde Superman’e hizmet ediyorlar ancak kim bu adamlar? Silahlılar, görünüşe göre bir sığınak gibi bir yerdeler ve kolunda ise Superman logosu var! (Sizin için görüntüyü biraz aydınlattık)

superman-cult-logo

Sonrasında yine Superman’i bir şeyler yakalarken ve muhtemelen şehri kurtarırken görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  The Banner Saga İncelemesi

Bu karede Superman bir Rus uzay mekiğini yakalamış, kaslarını göstere göstere duruyor. Mekiğin üstünde Roscosmos yazıyor. Peki neden bir Rus uzay mekiği var? Acaba filmde, Soğuk Savaş döneminden kalma eski düşman olan; aslında Batman’in düşmanı olan KGB Ajanı KGBeast‘i mi göreceğiz?

superman-rus-uzay-gemisi

Superman’i havada süzülürken görüyoruz. Tam bir melek, hatta bir tanrı ikonu gibi duruyor. Arkasından gelen ışık bir nur gibi. Bir kadın aşağıda elini ona doğru kaldırmış, muhtemelen yardım istiyor ancak havada duran o tanıdığımız Superman değil. Sanki onların yardım ricasını reddeder gibi duruyor. Neler oluyor Superman!

superman-no

Alışık olmadığımız bir Superman portresinin ardından uzun zamandır beklenen an geliyor. Ben Affleck’i Bruce Wayne olarak görüyoruz. Sanki biraz daha yaşlı bir Batman göreceğiz. Saçların kenarında beyazlar mı var?

ben-affleck-bruce-wayne

Sonraki karede ise Batman kostümünü görüyoruz. Bu kostüm direkt olarak Frank Miller’ın yazdığı “The Dark Knight Returns” hikayesini aklımıza getiriyor. O hikayede de Batman artık yaşlı bir kahramandı. Ayrıca o hikayede kullanılan Batman logosuna baktığımızda ve filmdeki Batman logosu da göz önüne gelince aslında kostümün direkt olarak “The Dark Knight Returns” hikayesinden alındığı görülüyor. Hatta filmdeki Batman aynen o hikayedeki Batman olabilir mi? Daha geniş bir gövde, kısa kulaklı başlık, logo…

batman-kostum-dark-knight-returns

Sonrasında Batman’i bir bina içerisinde görüyoruz. Burası Wayne şirketinin binası olabilir mi? Işığın altında duran şey Batmobil’e benziyor. Sanırım Batman, uzun zamandır kullanmadığı aracı almak için gelmiş. Oraya acaba başkaları da mı gelmiş? Fotoğrafın sol tarafına bakarsanız sütunlarda değişik yazılar ve bir de soru işareti görüyoruz. Acaba Riddler lakaplı Edward Nigma önceden orada mıymış? Bu bir işaret mi yoksa tesadüf mü?

İlginizi Çekebilir  Civil War Filminde Görmek İstediğimiz 5 Karakter

batman-depo

Batman, binadan Batmobil’i aldıktan sonra limana yollanıyor. Neden bilemiyoruz ancak bir yandan Batmobil ile limana ilerlerken bir yandan da -muhtemelen kumanda ile kontrol ettiği- bir drone ile limanı kurşun yağmuruna tutuyor. Yine kimi veya neyi kurtarıyorsun Batman?

batmobile-drone

Batman sonrasında Superman’i buluyor ama daha hazırlıklı şekilde. Zırhlı yarasa elbisesini giymiş ve Superman’in karşısına çıkmış şekilde.

batman-armor-suit

Superman’e, akıllarımızdan uzun süre çıkmayacak olan şu soruyu soruyor: “Söyle bana, sen kanar mısın?” Sonrasında kendinden emin bir şekilde cevabı yapıştırıyor; “Kanayacaksın!

batman-superman-do-you-bleed

Sonrasını biz de merak ediyoruz ama cevapları 2016’dan önce alabilecek miyiz emin değiliz. Yeni bir fragmanda başka ipuçları olur mu bilmiyoruz.

Bizim anladığımız; Superman artık sevilmiyor ve Batman de Superman’i pataklamak için dönüyor ya da Batman, Superman’i bir şekilde yardıma ikna etmeye çalışıyor. Kafamızda deli sorular ama cevaplar için maalesef erken.

İşte fragman:

Son anladığımız şey ise…

batman-v-superman-darker