İncelemeler

Aksiyon, Kahkaha ve Aşk Dolu Deadpool Filmine Hazır Mısınız?

deadpool-banner

Chimichanga! Sonunda beklenen an geldi. Deadpool‘u beyazperdenin geniş perdesinde izleme şansını yakaladık.

Ön gösterimine gitme fırsatı yakaladığımız Deadpool beklediğimizden de iyi çıktı!

Şimdi bu yazıyı hazırlamadan önce incelemenin ne kadarına Spoiler yazmam gerektiğini düşündüm. Tüm filmi burada anlatmaya çalışmak daha öncesinde size anlatılmış bir espriyi, bir başkasına anlatmaya benzeyecek. Yani ilk güldüğünüz kadar komik gelmeyecek. O yüzden olabildiğince yüzeysel bir incelemeye girişeceğiz. O yüzden Spoiler yemekten korkmanıza gerek yok.

Bu Deadpool’un Kafası Bir Harika Dostum

İlk defa 1991 tarihinde karşımıza çıkan Deadpool, Marvel’ın en sevilen karakterlerinden biri olma yolunda emin adımlarla yükselmiş bir isim. Kendine has espri anlayışı, çizgi roman karakteri olduğunun farkında olması, en korkunç düşmanlarıyla bile dalga geçebilmesi Deadpool’u Deadpool yapan özellikler. Peki bunların ne kadarını sinemaya yansıtabilmişler?

deadpool-gorsel-001

Cevabım, bir hayli fazla olacak. Deadpool şu ana kadar izlediğim en iyi Marvel uyarlaması film olmuş. Marvel çizgi romanlarının Disney ve Fox arasında paylaşılmasının ardından Deadpool’u kimin çekeceği ya da kimin oynayacağı merak konusuydu. Bunu itiraf etmem gerek. Eğer Deadpool’un yayın hakları Disney’de kalsaydı bu kadar güzel bir film izleyebileceğimizi sanmıyorum. Çünkü Deadpool’un küfürbaz ağzı ve +18 ötesi çatışma sahneleri Disney ekibi tarafından yansıtılamazmış.

Bu sebeple Ryan Reynolds ve Tim Miller’ı kutlamak gerekiyor. Tim Miller’ın ilk uzun metrajlı film denemesi olmasına karşın, Deadpool’un altından başarıyla kalkmış olması bu adamın ismini daha fazla göreceğimiz anlamına geliyor. Hele Ryan Reynolds! Arkadaş bir insan bu kadar mı yakışır bir karaktere. Robert Downey Jr., Iron Man/Tony Stark karakterine ne kadar oturduysa, Reynolds da Deadpool için biçilmiş kaftanmış.

Öncelikle filme dair vereceğim ilk ipuçlarından birisi bugüne kadar izlediğimiz fragmanlar, aslında filmin ilk 30-40 dakikalık kısmını oluşturuyor. Fragmanı hazırlayan abimin de elini sıkmak isterim. Çünkü filmin tam bir Deadpool filmi olduğunu düşünmeniz lazım. Gerçekten absürd komedinin dibine vururken, bol bol saçma diyaloglarla karşılaşıyorsunuz. Bunları kesip biçip, spoiler vermeden, filmin gidişatını anlatmadan fragman çıkartmak büyük iş.

Deadpool Vurdu Gol Oldu!

deadpool-silah-gif

Gelelim hikayeye… Aslında hikaye namına pek bir şey yok. Hem Deadpool başlangıç hikayesine tanıklık ediyoruz, hem de çeşitli sıkıntıların çözülmesini izliyoruz. Bu başlangıç hikayesi de öyle uzun uzadıya tüm filmi kaplayacak şekilde hazırlanmamış. Tam “yeter ya sıkıldım bu anlatımdan” dediğiniz anda, hoop tekrar filmin içine çekiliyorsunuz. Tam ayarında, tam tadında bir film yapılmış. Ama bir sıkıntısı var!

Deadpool, çizgi roman karakteri olduğunu bildiği ve bizim gerçek dünyamızla da bağlantısı olduğu için bir çok alana göndermeler yapıyor. Bunları yakalamak için biraz 80ler kültürüne yakın olmak gerekiyor. Sadece Geeklik ile sınırlı kalmıyor yani olay. Hem çizgi roman dünyası, hem de dönemin popüler kültür ögelerine hakimseniz her bir espriye kahkahalarla güleceğiniz garantisini veriyorum. Bir ara gülmekten çenem ağrıdı, salonda “yeter” diye bağırdım. O derece!

O yüzden bu dünyalara biraz uzaksanız, çizgi roman filmlerini izlemek için izliyorsanız birçok göndermeyi kaçırabilirsiniz. Bu da haliyle filmin temposundan düşmenize sebep olacaktır. En azından bilen bir arkadaşınızla gidip, ara sıra ondan sufle istemeniz en iyisi olacaktır.

deadpool-gorsel-003

Çok iddialı bir giriş yaptığımın farkındayım ama dediğim gibi Deadpool uzun zaman sonra izlediğim hem en eğlenceli filmlerden biriydi, hem de en iyi çizgi roman uyarlamasıydı. Filmin sahneleri hakkında çok fazla göndermede bulunmak istemiyorum. Ama bir 4. duvarı yıkma sahnesi var ki! Aman tanrım… İlk defa bu kadar kaliteli bir 4. duvarı yıkma sahnesi izledim. Benim için birçok sahne doyuruculuğun ötesindeydi.

Sadece benim için değil salondaki diğer izleyiciler için de öyleydi. Film bittikten sonra “ya baştan alsak bir daha mı izlesek” sesleri yükselmeye başladı. Ve inanın makinist filmi tekrar başa alıp, beyazperdeye yansıtsa hepimiz oturur tekrar izlerdik filmi.

Deadpool 2 Geliyor Mu?

deadpool-gif

Şimdi bu noktada incelemeyi bir adım ileriye götürüp serinin devamının da geleceğini müjdelemek isterim. Filmin çekimlerinden sonra Ryan Reynolds ile yapılan bir röportajda ünlü oyuncu daha fazla süper kahraman filminde rol almak istemediğini belirtmişti. Reynolds, Deadpool tanıtım süresince birçok espri ve şaka yaptı. Unutmayın Deadpool bir süper kahraman değil. Kaldı ki, Tim Miller ve senarist ekibinin de Deadpool 2 için çeşitli taslak çalışmalarına başladığı duyuruldu.

Çok yakın bir tarihte değil ama Deadpool’un gişe başarısına göre yeni bir Deadpool filmi izleyeceğiz gibi gözüküyor ve bu beni bir hayli heyecanlandırıyor.

deadpool-gorsel-004

Kendisiyle, Marvel çizgi romanlarıyla ve filmleriyle, popüler kültürle ve hatta Ryan Reynolds’ın kendisiyle dalgasını geçtiği Deadpool mutlaka gidip görülmesi gereken yapımların en başında geliyor. Klasik çizgi roman uyarlamalarından çok daha farklı bir havası var. Bu da hemen sizi içine çekiyor. Gerek kullandıkları müzikler olsun, gerekse görsellik açısından Deadpool benden tam puanı aldı.

Ha bir de unutmadan filme giderseniz, jenerik yazılarının bitmesini mutlaka bekleyin!

Chimichanga!

İlginizi Çekebilir  The Incredible Adventures of Van Helsing İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu