Haberler

YUCON 2014’ün Ardından…

yucon-2014-banner

20 Aralık 2014 tarihinde, Yeditepe Üniversitesi Bilimkurgu ve Fantazi Kulubü tarafından YUCON etkinliğinin 5. ayağı gerçekleştirildi. Biraz gecikmeli de olsa, etkinliğe dair izlenimlerimizi sizlerle paylaşalım istedik.

İstanbul’un soğuk rüzgarlarının en güçlü estiği Kayışdağı’nın eteklerine kurulmuş olan Yeditepe Üniversitesi’nin içerisinde, bu soğuk rüzgarlara inat, sıcak insanların oluşturduğu bir kulüp varmış. Bu kulübün sıcak ve yardımsever öğrencileri, bu yıl beşincisi düzenlenen YUCON etkinliğine Frpnet ailesini de çağırmış.

Tamam, tamam. Yazının geri kalanında bu masalsı havadan çıkacağıma söz veriyorum. Ama son zamanlarda herkes Hobbit’in 3. filmi ile birlikte yeniden masal havasına girmiş durumda. Ne yapalım, hemen etkileniyoruz!

yucon-frpnet-stand

Siteden sevgili yazarımız Volkan Tezkan ile birlikte YUCON’da ufak bir stantla yer aldık. Yanımızda çok fazla şey götürmedik ama etkinlik alanı içerisinde yeteri kadar masaüstü oyun, kart oyunu ve RPG masaları vardı. Biz de etrafta dolaşıp, yeni insanlarla tanışacak bolca vakit bulduk.

Etkinlik alanına girdiğimiz ana kadar biraz şüphelerim vardı. Çünkü son zamanlarda “Con” etiketi altında yapılan bir çok etkinlik adeta Cosplay panayırına dönmüştü. Kimse yanlış anlamasın. Amatörce olsa da, elimden geldiğince Cosplay dünyasını takip etmeye çalışıyorum. Ancak FRP/RPG etkinlikleri içerisinin Cosplay ile doldurulmasına karşıyım. Çünkü içeri girdiğimde kendimi tam bir keşmekeşin içerisinde buluyorum.

YUCON da, uzun zaman sonra gittiğim ilk Üniversite etkinliği oldu. Etkinlik alanına girdiğimde, içimi bir rahatlık kapladı. Gayet büyük ve açık bir alan içerisine onlarca FRP/RPG masası yayılmıştı. Öte tarafındaki kapalı bir alanda ise kutu ve kart oyunları bulunuyordu.

yucon-2014-gorsel-001

Kısa süre içerisinde katılımcıların sayısı arttı. Bizim haricimizde Unique Tasarım ve Cadı’nın Kazanı standları bulunuyordu. Eğer yarın öbür gün bu arkadaşlara rastlarsanız masalarına uğramanızda fayda var. Gayet hoş, el yapımı ürünler sunuyorlar.

Etkinlik alanı kalabalık olmasına kalabalıktı ama, bu hiç de gürültülü bir ortam oluşturmuyordu. Masaların sayısı ve uzaklıkları, kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanmıştı. Bu konuda etkinliği düzenleyen arkadaşları tebrik etmek isterim. Zamanında ismini vermek istemediğim bir etkinlikte Werewolf masasına katılmıştım. Ancak gürültüden dolayı kafam yanımızdaki masaya gitmiş, kendimi DnD oyunu içerisinde bulmuştum.

Bunlar basit şeyler, artık herkes ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyor dediğinizi duyar gibiyim. Hepsini geçtim, YUCON ekibini canı gönülden tebrik etmek istiyorum. Hepsinin ismini aklımda tutamadım ama etkinlik boyunca peşimizden ayrılmayan ve hatta şu yazıyı yazarken bile Facebook üzerinden bilgilendirme mesajları atan Kaan Çekli’ye teşekkür ederiz. Ayrıca misafirperverliği ile Selçuk Erdem Tama’ya da teşekkürü borç biliriz.

yucon-2014-gorsel-004

Dediğim gibi ekipten tanıştığım ve adını aklımda tutamadığım ya da yoğunluktan soramadığım arkadaşlar var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Hele, stantta sıkılmış otururken yanımıza yaklaşıp “Çay, kahve alır mısınız?” diye sorup, peşinden biz istemesek de ikram yapan hanımefendiyi de unutmadık.

Pathfinder, Planescape, DnD, Exodus gibi sistemleri masalarda oynatırken görmek hoşuma gitti. Son zamanlarda “yeni sistem” bulacağım da oynatacağım diye şekil yapmaktan, şeşkenar dörtgen olan DM’lerden fazlasıyla gördük. Klasik, bilindik sistemler de canımızdır.

Bunların dışında bir de M:TG turnuvası vardı. Turnuva sürecini yakından pek takip edemedim ama sonucunda Gökhan Göbüş birinci, Ali Göktürk ikinci, Zafer Ayata ve Semih Özkoç isimleri de üçüncülüğü paylaşmış. Kazananlara toplamda 25 tane M:TG booster pack hediye edilmiş.

Öte yandan benim ve Volkan’ın da katılımcısı olduğu bir Geek bilgi yarışması düzenlendi. Bilimkurgu, fantazya, dizi, film, oyun, kitap, çizgi film gibi kategorilerden onlarca soru ile eğlenceli bir yarışma hazırlanmış. Bazı soruların oldukça kazık olduğunu belirtmekte fayda var. Eğlence olsun diye girdiğim yarışmadan 2. olarak ayrılmam da, pek manidar oldu. Birinci olan Aykut Kekeç’i de yeniden tebrik ederim. YUCON ekibi bu yarışmanın birincisine de DnR’da kullanılmak üzere 100 TL’lik hediye çeki verdi.

yucon-2014-gorsel-006

Bilgi yarışması konusunda ufak bir eleştirim de olabilir aslında. Bunu ikinci olduğum için yapmıyorum, sakın yanlış anlamayın =) . Yarışmada doğru cevabı bilen kişinin masanın ortasında duran Red Bull kutusunu kapması gerekiyordu. Tahmin edeceğiniz üzere iki heyecanlı arkadaşın karşılaştığı durumlarda baya itiş kakış oldu. Keşke bunun yerine farklı bir yol tercih edilseymiş diyorum.

Gel gelelim YUCON 2014 güzel ve sakin bir şekilde sona erdi. Ekipten duyduğum kadarıyla, 2015 yılı ortasında da ufak bir etkinlik planları yapılmaya başlanmış. Kaçırmayın derim! Bir sürü oyun oynayıp, yeni insanlarla tanışmanın yanı sıra, hem mis gibi dağ kokusu alırsınız hem de kampüs içerisinde dolaşan sürüsüne bereket köpeklerin göbüşlerini sevme fırsatı yakalarsınız.

Etkinlikte çekilen fotoğraflar, YUCON’un resmi Facebook sayfası üzerinden paylaşılacak. Etkinlik alanını görmek isterseniz, buradaki bağlantıdan Facebook sayfasına ulaşabilirsiniz. Fotoğraf için de Ayşe Nur Buğalı’ya da ayrıca teşekkür ederiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Frodo ve Sam'in Yüzük Yolculuğunda Nereden Nereye Gidildi?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ne güzel yazı. Bir dahakini kaçırmamak lazım. Kaan özelden davet etti beni de, ben bende değildim ki >.<

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.