Haberler

Yetenekleri ile Şaşırtan Google Assistant, Turing Testi’nden Geçti Gibi

Google’ın yeni nesil yapay zekası Google Assistant‘ın, ünlü mucit Alan Turing’in makinelerin düşünme durumlarını anlamak için yarım yüzyıl önce önerdiği testten geçen ilk makine olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü artık telefon açıp kullanıcı adına rezervasyon yapmaya başlayan Google Assistant, insan denekleri kandırmayı başarıyor.

Google, yapay zeka çalışmalarında adeta devrim yaratıyor. Google IO 2018’de şirketin Google Assistant yazılımına ilişkin yeni özellikler duyuruldu. Google CEO’su Sundar Pinchai’nin bizzat tanıttığı yazılım, bir telefon görüşmesinde hattın diğer ucundaki insanla başarılı bir şekilde görüşme yapabildi. Üstelik karşıdaki insanlar, kendileriyle görüşenin bir yapay zeka olduğundan habersizdi.

YouTube player

Google Assistant, sırasıyla bir kuaför ve restorandan randevu aldı. Karşıdaki insanlar, bir robotla konuştuklarından habersizdi. Asistan yazılımı, ona bir soru iletildiğinde tıpkı insanlar kadar doğal duraksamalarla “mm, hmm” gibi tepkiler verdi. Google’a göre yazılımın bu hale gelmesi için yapılan çalışmalar sırasında, sunumda gerçekleştirilen görüşme örneklerinin yüzlercesi yapılmıştı. Webtekno’da yer alan habere göre, söz konusu atılım, Google’ın yıllardır üzerinde çalıştığı gelişmiş yapay zeka sistemlerinin artık kullanıcılara sunulmaya hazır olduğunu gösteriyor. AlphaGo, Dublex AI gibi önemli projelerde yapay zekalar farklı alanlarda insanlara üstünlük sağlamayı başarmışlardı.

İlginizi Çekebilir  Back to the Future'ın Efsane Aracı DeLorean Yeniden Yollara Çıkacak

Google’ın bu yenilikleri getirmesindeki amaç, bankalar ve telekom şirketleri gibi hizmet sağlayıcılarını aradığımızda oluşan bekleme sürelerini gidermek. Google Assistant, bu şirketlerle doğrudan bizim yerimize iletişim kuracak. Konuşma deneyimini oldukça insancıl hale getiren yazılım, sıradan insanlar gibi temel iletişim girdilerini yönetecek.

Google Assistant’ın Dublex adı verilen bu sistemi zamanla, diğer insanlar ve kullanıcılar onunla iletişim kurdukça gelişecek. Öğrenen makine temelli olan bu sistem, artık yapay zekaların hayatımıza tam anlamıyla girmesini sağlayacak.

Gelelim Turing Testi’ne… Turing testine ilişkin aşağıdaki şekilde yer alan kadın sorgucu C, sorduğu sorular ve aldığı yanıtlarla hakkında hiç fikri olmadığı diğer iki katılımcıyı tanımaya çalışır. Amaç A ya da B katılımcılarının hangisinin insan ya da makine olduğuna karar vermektir:

Sesle duyumları analiz edip öğrenen, insanların konuşma jargonlarını taklit edip onlar gibi davranmak üzerine programlanmış bir makinenin Turing testinin küçük de olsa bir kısmını geçtiğini söyleyebiliriz. En azından düşünmese bile karşısındakileri düşündüğü yönde ikna edebilmesi, onun gerçekten de ilginç taraflarından birisi. Bakalım Google bizi daha ne kadar şaşırtacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.