Haberler

Yabani Dergi’nin 10. Sayısı Son Sayı Mı Olacak?

Fantastik, bilimkurgu, korku ve çizgi romanı aynı potada eritmeyi başaran Yabani Dergi‘nin 10. sayısı çıktı. Bu sayı ile Yabani Dergi yayın hayatında sona mı geldi?..

Yazar ve çizer Devrim Kunter’in önderliğinde çıkan dergi, 10 ayda bize onlarca farklı hikaye sunmakla kalmadı okuyucuları pek çok yazar ve çizerle de tanıştırdı. Ülkemizde yapılması zor bir şeyi yaptı ve genele değil özele hitap ederek zihinlerde yer kaplamış hikayeleri, çizgileri okurlarla buluşturmayı başarmış.

Maalesef okuma oranının çok düşük olduğu ülkemizde riskli bir işe girişip, daha önce pek çok yayının da başına geldiği üzere Yabani Dergi de bu sayıyla son kez okuyucularla buluşabilir. Dilerseniz Yabani Dergi’nin 10. sayısındaki önsöze birlikte bakalım!

Bir itirafla başlayalım, çizgi roman dergimizi ucuz fiyatla satarak çok kişiye ulaşma fikrimiz başarısız oldu. Der­gimizde değişikliğe gitmemizin başlıca sebebi bu. Öte yandan Yabani`nin diğer hedefi farklı yazarları mızı ve çizerlerimizi yayınlamaktı. 10. sayı itibariyle 79 yerli yazar ve çizeri konuk ettik. Türkiyede farklı çizgi romanlar ve hikâyeler yazıldığını, çizildiğini göstermeye çalıştık. 10. sayımız özel bir sayı olsun istedik. Bize ilham veren, edebiyatın ve çizgi romanın fantastik dünyasına bizi çeken insanların öykülerini çizgi roman­laştırdık ya da onların ürettiği eserlere göndermelerde bulunan çizgi ro­man ve illüstrasyonlar yaptık.

“Cthulhu’nun Çağrısı” H.P. Lovecraft’ın yarattığı korku dünyasının mihenk taşı olan hikâyesini, Dost Körpe’nin çevirisi, Ömer Tunç’un çizimleriyle okuyacaksınız.

Edgar Allan Poe’nun “Kuzgun” şiirini Kutlukhan Kutlu çevirisiyle Hakan Duman yorumladı.

Kafka’nın “Dönüşüm”ü, Vedat Çorlu çevirisiyle Orhan Mertin stilize anlatımını birleştirdi.

Tolkien’in “İstif’ şiiri, Niran Elçi çevirisiyle ve A. Gökhan Gültekin çizimle­riyle sunuldu.

Ömer Seyfettin’in “Beyaz Lale”si ise Devrim Kunter tarafından çizgi romana uyarlandı.

Bu sayımızda sadece uyarlamalar değil, sevdiğimiz yazarlara, karakterlere atıf yapan iki çizgi roman daha var.

“Ünlü Yazarların Kesilmiş Elleri”, Göktuğ Canbaba’nın hikâyesinden Eren Arık’ın çizdiği bir uyarlama.

“Dr. Frankenstein” Devrim Kunter’in yazdığı, Bora Örçal’ın ilk bölü­münü, Özgür Yıldırım’ın ikinci bölümünü çizdiği bir klasik edebiyat kahramanları geçidi.

Bu sayıdaki illüstrasyonlar sırasıyla; Ayşe İrem Aktaş, Sibel Bozkurt, Ayşe­gül Sınav, Koral İlhan, Tamer Poyraz Demiralp, Yasin Karakaya, Ethem Onur Bilgiç, Mehmet Özen, Aykut Aydoğdu ve Ahmet Uzun’a ait.

Kapağımız Hakan Arslan’dan, arka kapağımız İsmail İnceoğlu’ndan.

Bu sayının oluşmasında bu değerli kitapları yayınlayan ve çizgi romanlaş­tırmamız konusunda desteklerini esirgemeyen İthaki ve DeliDolu yayın­larına teşekkür ederiz.

Bu sayı hepimiz için önemli, hep birlikte Yabani’nin devam edip etmeye­ceğine karar vereceğimiz sayı olacak.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle…

Şimdi buradan bir çağrı yapıyorum!

Daha önce Yabani Dergi okumamış olabilirsiniz, olsun! Sitemizi takip ediyorsanız H.P. Lovecraft, Edgar Allan Poe, J.R.R. Tolkien, Kafka gibi isimlere aşinasınızdır. Hatta buraya kadar geldiğinize göre fantastik kurgu da seviyorsunuz demektir. O zaman Yabani Dergi’nin bu sayısını MUTLAKA ALIN! Bu dergi yaşasın, hep beraber bu yayının devamını sağlayalım. HAYDİ KOŞUN, gidip hemen Yabani Dergi’yi isteyin. Bulunca 1 değil birkaç tane alın ve fazlasını arkadaşlarınıza verin. Onlar da okusun, onlar da tanısın. Yabani Dergi’nin son sayısı olmasın.

Yabani Dergi’nin 10. sayısını Yay-Sat bayiileri ve Arkadaş Kitabevi, Kitapsan, Metro, Dost, D&R Nezih Kitapevi, Ekspres Kipa, Özdilek, Real, Ersan, Remzi Kitabevi, Ilkim, Makro Market, İnkilap Kitabevi, Şok, Kiler Gida, Üçler, Kipa mağazalarında bulabilirsiniz.

Yabani Dergi #10’un ön okumasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Daha önce dikkatimi çekmemesinden dolayı utandım, alıyorum hemen !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.