Haberler

World of Darkness Online Gelişmeleri

world-of-darkness-online-banner

CCP ile White Wolf’un birleşmesinin ardından geçtiğimiz günlerde CCP’nin düzenlediği EVE FanFest sırasında World of Darkness Online ile ilgili yapılan küçük tanıtım ve soru & cevap oturumunda oyunla ilgili çarpıcı bilgiler verildi.

WoD Online’ın yapımcılarından Chris McDonough gelinen noktayı anlattığı tanıtım kısmında, eski Nosferatu/Dracula konseptine ve de yeni teenage fantezi türüne uzak duracaklarını, tamamen eski World of Darkness (oWoD) dünyasına bağlı kalacaklarını ve Vampire the Masquarade sisteminin kullanacağını söyledi.

CCP’nin yaklaşık %10’unu oluşturan 55 kişilik yetenekli bir ekibin oyun üzerinde çalıştığını fakat şirketin önceliklerinin DUST ve EVE Online olduğundan bahsedildi. Bu yüzden herhangi bir çıkış tarihi verilemiyor. Oyunun hakkını vermek ve MMORPG türüne Eve Online’da yaptıkları gibi piyasaya yön verecek farklı bir konseptle gelebilmek için genel MMO oyuncu kitlesine hitap etmekten çok, WoD severlere ve EVE Online oyuncuları gibi yaşını başını almış hardcore oyunculara hitap edeceklerini belirtiyorlar. Oyunun içeriğinin kan şiddet ve cinsellik içermesi dolayısıyla yaş sınırı olacağı kesin gibi duruyor.

world-of-darkness-vampireCCP’nin oyun konseptinde, oyun içi bütün mekanikleri yine oyuncuların oluşturması bulunuyor. Aynı konsepti WoD Online’da da göreceğiz. Şehirdeki güçlü noktaları -buna Prens de dahil- oyuncular oluşturacak. Güçlü noktalarda bulunmak şehiri etkileyen genel kuralları değiştirme yetkisini verebilecek. Hatta bir Prens’in, bir oyuncu hakkında Bloodhunt açarak onu Final Death’e (karakterin temelli ölmesi) ulaştırabilmesi bile mümkün olacak. Elbette bunun kötüye kullanılmaması adına belli kurallara ve durumlara bağlı olacağını düşünüyoruz.

Yine klasik PvP, PvE ortamlarının olacağı sokaklar diğer MMORPG’lerden ayrılarak bölgesel kontrol savaşlarının da odak noktası olacak. Elbette diğer oyuncuların şehir ele geçirme konsepti ile benzerlik görülecektir ancak EVE Online oyuncularının aşina olduğu derinlikte bir bölge ele geçirme / elinde tutma sistemi olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Şehirler arası etkileşimin de mümkün olacağı verilen bilgiler arasında. Şehirlerin dünya şehirleri olmayacağı, kurgusal şehirler olacağı da söyleniyor. Yine EVE Online’da olduğu gibi bütün oyuncular aynı oyun dünyasında olacak. Yani farklı sunucularda oynama mantığı ortadan kalkacak.

world-of-darkness-vampire-camarillaPvP savaşlarının genel olarak yakın dövüş olacağını, ateşli silahların vampirlere fazla işlemediğinden daha çok süs amaçlı kullanılacağına da deyinen CCP; içerik olarak Camarilla ve Sabbat çekişmesi veya benzerlerinin oyuna entegre edileceğini söylüyorlar. Klan olarak ise orijinal old World of Darkness klanlarının olacağından bahsedildi. Vampirler için jenerasyonun kullanılıp kullanılmayacağıyla ilgili bir soruya, level sistemi olarak kullanılmayacağını ancak farklı bir şekilde jenerasyonun oyun içinde olacağı söylendi. Diğer doğa üstü varlıkların durumunu soran bir izleyiciye, ilk aşamada sadece vampirlerin olacağı ama zamanla werewolf, mage ve wraithlerin de eklenmesinin planlandığı söylendi. Ancak anlaşılan o ki, vampirler, kaynak için sadece diğer vampirlerle savaşacak, bölge savaşları da dolayısıyla aynı türler arasında geçecek.

Şiddeti tercih etmeyenler için sadece diplomasi, politika, entrika ve sosyal etkileşimle oyunu oynamanın da mümkün olacağı söyleniyor. Role play’e ilgi duymayan çoğunluğa nasıl gerçekçi vampir politikası yaptıracakları merak konusu ancak EVE Online oyuncularının aşina olduğu, oyuncu motivasyonları ile karakter motivasyonlarını örtüştüren bir sistem kurabilirlerse bunu başarmaları mümkün.

Oyunun ekonomisi hakkında da bazı açıklamalar yapan CCP, para birimi olarak kan kullanılacağını, ancak EVE Online’daki kadar geniş bir üretim/araştırma/ticaret sistemi olmayacağı söylendi. Yani kendi eşyalarımızı kendimiz craft etmeyeceğiz.

Gelecek günlerde neler olacak hep beraber göreceğiz. Siz şimdiden kendinizi karanlık bir dünyaya hazırlayın!

İşte World of Darkness Online’ın teaser videosu:

EVE Fanfest’te yayınlanan konsept videosu:

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.