Haberler

Watership Tepesi Davası Sonunda Sonuçlandı

Watership Tepesi romanının yazarı Richard Adams’ın ailesi ve 1978 tarihli film uyarlamasının yönetmeni Martin Rosen arasında sürdürülen dava sonuçlandı.

İlk defa 1972 yılında yayınlanan ve zamanla kültleşen Watership Tepesi üzerinden yıllardır süregelen bir dava süreci var. Romanı 1978 yılında animasyon filmine çeviren Martin Rosen’ın, günümüze kadar birçok farklı alanda romanın teliflerini dağıtarak, Richard Adams ailesine ve vakfına telif ödemesi yapmadığı kabul edildi.

Richard Adams

Dava sonucunda Martin Rosen’e, kendisine ait olmayan bir fikri mülkiyeti pazarlaması ve teliflemesi ayrıca hak sahibi olan Richard Adams ailesine ve vakfına telif vermemesi yüzünden 95.000 dolarlık ceza kesildi. Ayrıca markaya ait elindeki lisansların da iptaline karar verildi. Yani Watership Tepesi yeniden olduğu yere ailesine geri döndü.

Lost’un Kahramanları Meğer Tavşanmış

Bu süreçte Rosen’in, Netflix ve BBC ortaklığıyla hazırlanan 2018 yılında yayınlanan Watership Tepesi’nden de büyük payı kendine aktardığı ortaya çıktı. Rosen’in, üzerinde hakkı olmadığı projelerden 500.000 dolar kazandığı belirtiliyor.

Dava sürecinin ardından Adams’ın kızı Juliet Johnson, “Martin Rosen ile yıllardır devam eden konuşmalarımızdan cevap alamayışımızın ardından Yüksek Mahkeme’den çıkan karar bizi fazlasıyla mutlu etti. Artık geleceğe bakarak, Watership Tepesi için daha güçlü ve sadık mesajlar verebileceğimiz projelere bakabiliriz.” dedi.

Watership Tepesi, ülkemizde Arkabahçe Yayıncılık ve sonrasında Laika Yayıncılık etiketiyle yayınlanmıştı. 2019 yılındaysa Epsilon Yayınevi tarafından yeni kapakla tekrar basılmıştı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.