Haberler

Uzayda 3D Baskı Devri!

nasa-3d-print

Uzayın derinliklerine veya uzak yıldızlara yolculuk düşüncesinde bir adım daha atıldı. Artık bu düşünceler bilimkurgu olmakla kalmayacak bilimsel bir gerçekliğe dönüşecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (International Space Station, ISS) NASA tarafından götürülen 3 boyutlu yazıcı ilk üretimini yaptı ve kendisi için yedek parça üretti. Russia Times’ın haberine göre Kaliforniya’da yeni bir girişim olan Made In Space adlı firmasıyla beraber üretilen ZERO-G adlı yazıcı, sıfır yer çekiminde çalışabilecek şekilde üretildi.

İlgili Makaleler

3 boyutlu yazıcılar kullanılarak, ihtiyaç duyulan yedek parçalar uzayda üretilmeye başlanacak. Bu sayede her seferinde dünyadan Uzay İstasyonu’na yedek parça taşınmasının önüne geçilmesi ve sorunlara daha çabuk çözümler üretilmesi amaçlanıyor.

Modelleri e postayla gönderecekler

NASA’da 3 boyutlu yazıcı projesini yürüten Niki Werkheiser bir basın açıklaması yayınlayarak, “Bu ilk baskı, ihtiyaç duyduğumuz şeyleri Dünya’dan uzakta üretebilmemiz için ilk adımı oluşturdu” dedi. Werkheiser teknolojiyi test etmeye devam edeceklerini ve testlerin başarılı olması halinde, kısa süre sonra biliminsanlarının gerekli araçlara ait çizimleri uzaya e posta ile gönderebileceğini, böylece üretimin uzayda yapılabileceğini sözlerine ekledi.

3d-printer-space-station-first-part

Uzak gezegenlere gitmek mümkün olacak

Bu heyecan verici teknolojinin gelişmesinin ardından bilim insanları ve astronotların uzayda yolculuğa olan yaklaşımlarının değişeceği düşünülüyor. Zira bu gelişme sayesinde Mars’a ve daha uzaktaki gezegenlere yolculuk etmek mümkün olacak.

Made in Space adlı şirketin CEO’su Aaron Kemmer Space.com’a bir açıklama yaparak, “Uzay İstasyonu’nda ya da gelecekte yapılacak diğer istasyonlarda bir aksilik olması durumunda, mürettebat ve NASA artık bir çözüm üretme imkanına sahip olacak” dedi.

NASA ve Made In Space’deki ekipler şu anda basılan parçanın ne kadar fonksiyonel olduğunu inceliyorlar ve elde ettikleri bulguları derledikten sonra, bir sonraki modelde iyileştirmeler yapacaklar. Bir sonraki 3 boyutlu yazıcı modelinin 2015 yılının başlarında İstasyon’a gönderilmesi planlanıyor.

Yazan: Eda Utku

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  SFX Türkiye Şubat Sayısı Raflardaki Yerini Aldı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.