Haberler

Uzaya Asansörle Çıkacağız – “Lütfen Venüs’e Basar Mısınız?”

uzay

Uzay taşımacılığında çığır açacak bir proje için düğmeye basan Kanada merkezli şirket, 20 kilometre uzunluğundaki uzay asansörünün patentini aldı.

Uzay yolculuklarını kolaylaştırmak için bir süredir çalışmalar yürüten “Thoth Technology” isimli firma, roket kullanımını azaltacak yeni bir yöntem için düğmeye bastı.

Kanada merkezli şirketin roket kullanımını azaltması ve bu sayede uzun vadede uzay seyahati için harcanan giderlerin düşürülmesine neden olacak  projesi için uzay asansörünün ilk patentini aldı.

uzay-asansoru

Konuyla ilgili resmi açıklama yayınlayan firma, projenin hayata geçmesinin ardından 20 km uzunluğundaki asansör yardımıyla astronotların kulenin tepesine çıkacağını burada bekleyen araçlar ile kısa sürede yörüngeye ulaştırılacağının altını çiziyor.

uzay-asansoru-resim

Uzay seyahatlerinde harcanan yakıt miktarını yaklaşık yüzde 30 civarında azaltacak proje hakkında konuşan şirketin CEO’su Caroline Roberts, ‘uzay asansörü ‘nün uzay taşımacılığında ciddi adımalar atan SpaceX’in  yeniden kullanılabilir roket projesinden daha kullanışlı olacağı iddiasında.

Kaynak: NTV

İlginizi Çekebilir  Witcher'ın Kahramanı Rivialı Geralt Gerçek Oldu

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arthur C Clarke reyiz, 3001: Son Efsane’de yazmıştı bunu zaten? Patent sahibi olacak biri var ise, o da o’dur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu