Haberler

Türkiye, Thor ile Uzaya Gitmeye Hazırlanıyor!

thor-uzay-mekigi

Dünya uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi.

Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti. Türkleri uzaya götürecek aracın adı ise Thor olarak belirlendi!

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim insanları, gelecekte Türkler’i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi.

THOR’da geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının atmosferden rahat geçişleri için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Yüksek ısılı atmosfer geçişlerinde uzay araçlarında oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmaların en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.

EN GÜÇLÜ KAHRAMANIN ADI VERİLDİ

Adını mitolojide en güçlü tanrı olarak bilinen ‘Thor’dan alan projede ‘ısıl koruma tekniği’ baz alınacak. Burun ve kanatları yüksek ısıya maruz kalan uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu da etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR ekibi hem uçuş performansının artırılması hem de atmosfer geçişinin sorunsuz yaşanması için yeni projeler geliştirecek.

Yanlışlıkla bizi Asgard’a götürmese bari…

Kaynak: Radikal

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Barboo Bereler ile Siz de Cüce Olun!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türk Mitolojisi dururken gidip İskandinav ve Yunan mitolojisinde yer alan bir karakterin ismini yerli projemize koymak da ne yahu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.