Anasayfa » Haberler » Türkiye, Thor ile Uzaya Gitmeye Hazırlanıyor!

Türkiye, Thor ile Uzaya Gitmeye Hazırlanıyor!

thor-uzay-mekigi

Dünya uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi.

Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti. Türkleri uzaya götürecek aracın adı ise Thor olarak belirlendi!

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim insanları, gelecekte Türkler’i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi.

THOR’da geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının atmosferden rahat geçişleri için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Yüksek ısılı atmosfer geçişlerinde uzay araçlarında oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmaların en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.

EN GÜÇLÜ KAHRAMANIN ADI VERİLDİ

Adını mitolojide en güçlü tanrı olarak bilinen ‘Thor’dan alan projede ‘ısıl koruma tekniği’ baz alınacak. Burun ve kanatları yüksek ısıya maruz kalan uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu da etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR ekibi hem uçuş performansının artırılması hem de atmosfer geçişinin sorunsuz yaşanması için yeni projeler geliştirecek.

Yanlışlıkla bizi Asgard’a götürmese bari…

İlginizi Çekebilir  Savaş, Yıkım ve 2. Dünya Savaşı Üzerine Fantastik Bir Animasyon Film - Wizards

Kaynak: Radikal