Haberler

Tolkien’in Doğum Gününe Özel Yandex’ten Elfçe Çeviri Hizmeti

tolkien-banner

Dünya edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından, modern fantazyanın yaratıcısı J.R.R. Tolkien; bundan tam 124 yıl önce, 3 Ocak 1892 yılında doğmuştu.

İngiltere’de doğup büyüyen, özellikle Anglo-Saxon dili ve edebiyatı konularında uzman olan filolog profesör Tolkien, sadece hayalgücümüzü değil tüm edebiyat tarihini değiştirdi.

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi fantastik kurgu eserleriyle hayal dünyamızı zenginleştiren ve modern fantazyanın temel taşlarını atan Tolkien’i doğum gününde Yandex hatırladı.

Dünyanın en büyük arama motorlarından ve internet şirketlerinden olan Yandex, yaklaşık 5 senedir Türkiye’de de hizmet vermeye ve ülkemize özel projeler yapmaya devam ediyor. Şimdi de J.R.R. Tolkien’in doğum günü için Yandex.Çeviri servisine Elfçe dili eklediler.

yandex-elfce

J.R.R. Tolkien’in, kitaplarında yer alan Elf ırkı için tamamen kendisinin geliştirdiği bir dil olan Elfçe, dilbilgisi kuralları ve yaklaşık 25 bine ulaşan kelime sayısıyla en gelişmiş kurgu dillerden biri olarak gösteriliyor. Sindarin de Tolkien’in kitaplarında Elflerin büyük çoğunluğunun kullandığı dil olarak geçiyor. J.R.R. Tolkien’in doğum günü olan 3 Ocak tarihinde beta sürümüyle kullanıcılarla buluşan Elfçe çeviri özelliği ilk aşamada sadece Yandex.Çeviri’nin masaüstü versiyonunda yer alacak.

60’tan fazla dilde çeviri hizmeti sağlayan Yandex.Çeviri ile şimdi bir de Sindarin diline çeviri yapabilirsiniz.

frpnet-yandex-sindarin

Siz de istediğiniz her şeyi Sindarin diline çevirebilirsiniz, hatta arkadaşlarınızla Sindarin alfabesi kullanarak yazışabilirsiniz.

Fantazya dünyası için önemli bir gün olan Tolkien’in doğum gününde bu özel çalışmayı yaptığın için teşekkürler Yandex.

Yandex.Çeviri’ye hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Bu arada belirtelim; karşınıza çıkan çeviri Sindarin alfabesinde yazılmış olsa da Tolkien’in oluşturduğu dil yapısı ile birebir örtüşmemektedir. 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Premium Original Dungeons & Dragons Boxed Set - Açtık Kutuyu Ama Söylemedik Kötüyü

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.