Haberler

Taht Oyunları Masaüstünüzde!

Game-of-Thrones-board-gameHepimizin heyecanla 1 Nisan’ı beklediği şu günlerde Taht Oyunları’nı evinizin salonuna taşımaya ne dersiniz?

Fantasy Flight Games’in güzide Game of Thrones kart ve masa üstü oyunları yaklaşık 10 yıldır piyasada olsa da televizyon dizisinin çıkmasıyla George R.R. Martin’in kulakları daha çok çınlamaya başlamış ve fantastik serisi birden gündemin tepesine oturmuştu. Bunu fırsat bilen Fantasy Flight Games de mevcut oyunun gerek görsel, gerek kuralsal güncellemesi olan Second Edition’ını piyasaya sürmüş bulunuyor.

Toy Fair 2012 kapsamında FFG satış müdürü Bryan Bornmueller’in tanıttığı oyun, serinin hayranlarına sevdikleri ailelerin bayrağını dalgalandırarak Westeros’ta taht oyunları oynamayı vaat ediyor.

got-board-gameKral Robert Baratheon’un ölümünden sonra Westeros üzerinde yaşayan herkes savaşa hazırlanmaktadır. Üç ila altı oyuncunun, Westeros’un Yedi Krallığı’nda hüküm süren büyük Aileleri kontrol altına aldığı oyunda diplomasi ve savaş taktikleriyle Demir Taht’a sahip olmaya çalışacaksınız. Taht Oyunları’ndan bekleneceği üzere oyunda sadece savaş taktikleri kullanarak kazanmanız mümkün değil. Gerekirse tarafsız halkları tarafınıza çekmeli, tatlı dille muhtemel düşmanlarınızla ittifaklar kurmalısınız.

Oyunun yapısından da kısaca bahsedelim. Oyuna her oyuncu birer Piyade, Şövalye, Kuşatma Silahları ve Donanma ordusuyla başlıyor. Tabii hiçbir ordu öndersiz olamayacağı için her oyuncuya seçtiği ailenin kahramanlarından oluşan Aile Kartları veriliyor.

Oyunun her turu üç aşamadan oluşmaktadır: Westeros aşaması, Planlama aşaması ve Harekât aşaması. Westeros aşaması kıtadaki özel olayları ve günlük hayatı simgeler. Üç farklı Westeros destesinde dünyayı ve tüm oyuncuları etkilemesi muhtemel olaylar bulunmaktadır. Planlama aşaması belki de oyunun en önemli kısmını oluşturur. Burada en az bir biriminizin bulunduğu bölgelere kapalı Komuta kartlarını yerleştirerek game-of-thrones-boardgamesbirimlerinize gizli komutlar verirsiniz. Yapacağınız hamleler gizli olacağı için oyunun çetrefilli kısmı burada devreye giriyor. Az önce yapmış olduğunuz ittifaka güvenebilecek misiniz? Yoksa size güvenen müttefikinize savaş mı açacaksınız? Söz konusu Westeros’un Demir Taht’ı olunca hiçbir söze güvenemezsiniz!

Son aşama olan Harekât kısmında ise verilen komutlar çözümlenir ve savaş başlar. Savaşa dâhil olan ordular Aile kartlarından birini seçerek ordularına güç katabilirler.

İsterseniz Tyrion Lannister olarak arkadaşlarınızın arkasından kumpas çevirin, ister ardınızdaki ejderhalarla Daenerys Targaryen gibi ortalığı kasıp kavurun, eğer bir Game of Thrones hayranıysanız bu oyunu alın. Elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim, çünkü unutmayın ki; Kış Geliyor!

 

MTV’de yayınlanan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Labyrinth'in Masaüstü Kutu Oyunu Geliyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.