Haberler

Tabletopia: Yeni Bir Dijital Masa Oyunu Platformu Daha

tabletopia-banner

Oyun dünyasıyla bir şekilde içli dışlı olup da kutu oyunlarından hoşlanmayan pek görmedim.

Bizim küçüklüğümüzde kızmabiraderlerle başlayan hikaye Monopoly, sonrasında Tabu benzerleriyle evrilip bir noktadan sonra bambaşka, komplike oyunlar şeklinde karşımıza çıkmaya devam etti. Şimdi karşımıza pek çok kutu oyununu bir araya toplayan Tabletopia çıktı.

Kutu oyunlarının da aynı masaüstü rol yapma oyunları gibi ufak bir handikapı bulunuyor; bir masa etrafında toplanabilmek. İlerleyen yaş ve değişen hayat koşturmaları içinde birçoğumuz hobilerimize eskisi kadar zaman ayıramaz hale geliyoruz. İşte dijital platformlar da bu tarz durumlar için tasarlanıyor ve bize en azından evimizde bilgisayar başında oturarak birlikte oyun oynama imkanı sağlıyor. He ister FRP olsun isterse kutu oyunu olsun, dijital sürümün gerçeğinin yerini tutamayacağı fikrine ben de katılsam da varlıklarının bir sıkıntı yarattığını da düşünmüyorum. Sonuçta zaruri bir şey değil, ihtiyaç duyanın kullanabileceği bir yardımcı sadece.

tabletopia1

Tabletopia, masayı bilgisayarınıza taşıyor

Gelelim yazının konusu Tabletopia‘ya. Şu anda erken erişimde olan oyun, 29 Mart’ta tam sürüme geçecek. Steam üzerinde kendine yer bulan Tabletopia, geniş oyun envanteriyle bize diğer arkadaşlarımızla veya dünya çapında rastgele oyuncularla kutu oyunu oynama imkanı sağlıyor. Her oyun gibi kendisinin “en gelişmiş” seçenek olduğunu iddia eden oyunda PC, MacOSX ve ilerde gelecek iOS ve Android sürümleriyle farklı platformlar arasında birlikte oyun oynayabiliyoruz. Yabancılara açık oyunlar oluşturabileceğimiz gibi arkadaşlarımıza özel davet usulü de çalışabiliyoruz. Oyuncu derecelendirme listeleri de oyun içerisinde yer alıyor.

tabletopia3

Tam anlamıyla bir sandbox oyunu olan Tabletopia’da oyuncuların oynamak istedikleri oyunun kurallarını biliyor oldukları varsayılıyor. Herhangi bir yapay zeka sizi oyunun kuralları konusunda yönlendirmiyor, yani aynı gerçek bir kutu oyunu oynar gibi her şeyi takip etmeniz gerekiyor.

Birçok tanınmış oyun firmasının ilk günden desteklemeye başladığı Tabletopia’nın içerdiği oyun sayısı şu an için yüzlerle ifade edilse de ilerleyen zamanlarda bu sayının binlere çıkması bekleniyor.

Oyunu yakında test etmeye başlayacağız ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağımız inceleme yazısıyla yakında yine buralarda olacağız. O sırada siz de Tabletopia hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  SADES ve Bonigiovi Acoustics’ten İleri Seviye Oyuncu Kulaklıkları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.