Haberler

Star Wars Tam Bir Para Basma Makinesi

star-wars-episode-7

Bundan tam 38 yıl önce sadece 11 milyon dolara beyazperdeye taşınan Star Wars, serinin son filmi Star Wars: The Force Awakens ile dev bir ekonomi yaratacak.

Bugüne kadar filmlerin hasılatı, oyuncak, DVD, kitap, bilgisayar oyunu ve ticari ürün geliriyle 30 milyar dolarlık ekonomi yaratan Star Wars, bu rakamı son filmiyle 40 milyar dolara çıkaracak.

Tüm dünyada bu gece yarısından itibaren gösterime girecek olan Star Wars’un son filmi The Force Awakens dev bir ekonomi oluşturdu. Serinin son filminin hasılatı ve yan gelirleriyle önümüzdeki dönemde 9.6 milyar dolarlık ekonomi yaratması bekleniyor.

star-wars-money-galactic-creditİlki 25 Mayıs 1977 tarihinde beyazperdeye taşınan Star Wars, filmlerin hasılatı ve ticari gelirleriyle 30 milyar dolarlık hacme ulaşmıştı. Serinin son filmiyle birlikte bu rakam 40 milyar dolar sınırına ulaşmış olacak.

Nasıl Para Kazanacak

Serinin son filminin gişe beklentisi ise rekor seviyede. Daha önce 6 filmden 4.3 milyar dolar hasılat yapılırken, son filmin 2 milyar dolar sınırına ulaşması bekleniyor. Filmin yapımcısı Disney ise asıl geliri oyuncak satışından elde etmeyi planlıyor. Daha film gösterime girmeden oyuncakları satılmaya başlanırken, cironun 5 milyar doları bulabileceği belirtiliyor. Filmin hayranları filmdeki karakterlere, Star Wars’un simgelerinden ışın kılıçlarına, filmdeki uzay araçlarına ait oyuncaklara, maskelere ve legolara büyük ilgi duyuyor. Buna bir de elektronik oyunlar, TV hakları ve lisans gelirleri de eklenince filmin yaratması beklenen ekonomi 9.6 milyar dolara ulaşıyor.

Disney’in İlk Star Wars Filmi

Filmin yapımcısı Disney, ilk Star Wars filmiyle izleyicinin karşısına çıkacak. 2012 yılında film ve dizi yapım şirketi Lucasfilm’i 4 milyar dolara satın alan Disney, her 3 yılda bir Star Wars filmini beyaz perdeye taşıyacağını açıklamıştı. Disney’in ‘Star Wars 7 Güç Uyanıyor’dan beklentisi ise büyük. Bugüne kadar gişede 6 film ile 4.3 milyar doları yakalayan filmin hasılatının 2 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

star-wars-figures

Türkiye’de Pazar Büyük

Star Wars film karakterlerinin oyuncak haklarını elinde bulunduran Hasbro’nun Türkiye Pazarlama Müdürü Caner Sandık, ürünlere büyük bir ilginin olduğunu belirtti. Daha film gösterime girmeden satışların başladığını anlatan Caner Sandık, şu değerlendirmeyi yaptı: “Binlerce farklı ürün ile Star Wars sevenlerinin karşısına çıktık. 7’den 70’e her Star Wars hayranı için özel ürünler ürettik. Star Wars’un simgelerinden ışın kılıçlarına, filmdeki uzay araçlarına ait oyuncaklara, maskelere ve LEGOlar’a büyük ilgi duyuyor. 35 farklı üründe binlerce çeşit bulunuyor. Oyuncakların perakende fiyatları ise 30 liradan başlayıp 600 liraya kadar çıkabiliyor.”

Bu kategoriye oyuncak dışında figürleri ve heykelleri de eklersek ekonomi ve pazar daha da büyüyor. Hasbro’nun pazara sunduğu Kylo Ren ışın kılıcı 900₺ fiyata satılırken Star Wars koleksiyonluk heykelleri binlerce liraya alıcı buluyor.

6 filmin gişe performansı

Film Yıl Bütçe Hasılat (milyon dolar)
Star Wars IV – A New Hope 1977 11 775
Star Wars V – Empire Strikes Back 1980 23 538
Star Wars VI – Return of the Jedi 1983 32 475
Star Wars I – The Phantom Menace 1999 115 1.027
Star Wars II – Attack of the Clones 2002 115 649
Star Wars III – Revenge of the Sith 2005 115 848

Gelirler – Ciro (milyar dolar)

Oyuncak 12
DVD ve Dijital Film 4,8
Bilet hasılatı 4,3
Bilgisayar Oyunu 3,4
Kitap 2,2
Diğer 3,3

Star Wars’un yaratıcısı George Lucas, ilk film zamanında yaptığı anlaşmada filmden para istememiş ancak ürün haklarının kendisinde kalmasını istemişti. Gelirlere bakınca kendisinin ne kadar da akıllıca bir karar vermiş olduğu ortada.

Yazan: Ceyhun Kuburlu

İlginizi Çekebilir  J.J. Abrams'ın Kızgın Star Wars Hayranlarına Mesajı Var

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu