Haberler

Star Wars Sevenlere Sataşmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün!

star-wars-banner

ABD’de yaşayan küçük Layla, Star Wars seviyor diye okulun diğer kızları tarafından sürekli dalga konusu haline gelmiş. Ta ki 501. Lejyon, Layla’ya yardım edene kadar…

Eminim bu yazıyı okuyan her Star Wars hayranı, hayatının bir noktasında sevdikleri şeyler yüzünden hor görülmüş, hatta dalga konusu haline getirilmiş olabilir. Giydiğiniz tshirt ya da otobüste yolculuk ederken okuduğunuz kitap bile garip gözler tarafından takip edilmiştir. Neyse ki, bizimle aynı kafada düşünen ve yardım elini uzatan gruplar var.

ABD’nin Virginia Eyaleti’nde yaşayan Layla isimli küçük kız, okulda R2-D2 çantası takıyor ve Guardians of the Galaxy tshirtü giyiyor diye, diğer kızlar tarafından alay konusu haline getiriliyor. Bu durum, bölgeye yakın bir mesafede konuşlanmış 501. Lejyon’un Tyranus Garnizon’u tarafından duyulunca işlerin rengi değişiyor.

Tyranus Garnizon’u, Layla için özel bir etkinlik düzenleyip ona özel bir Stormtrooper zırhı veriyorlar. Layla, Weird Al Yankovic ile tanışma fırsatı yakalayıp onun fotoğraf çektiriyor. İşin en güzel tarafı da bu Stormtrooper zırhının bir hikayesi olması.

layla-weird-al-yankovic-star-wars

Bu hikaye için öncelikle 2010 yılına dönmeliyiz. Katie Goldman isimli küçük bir kız, benzer bir sorun yüzünden okuldaki arkadaşları tarafından dışlanıyor. 501. Lejyon askerleri, olaya müdahale edip ona özel bir zırh hazırlıyorlar. 2014 yılına gelindiğinde Katie büyüyor ve zırhı Allison isimli başka bir arkadaşına devrediyor. Allison da, Star Wars sevdiği ve Spiderman tshirtü giydiği için benzer sıkıntıları çekiyor. Layla’ya hediye edilen Stormtrooper zırhı da, işte bu zırh. Yüzlerde kocaman gülümseme oluşturacak bir hikaye adeta nesilden nesile anlatılacak bir hale geliyor.

Sorun aslında Layla’nın ya da başka isimli bir kız çocuğunun Star Wars sevdiği için onunla dalga geçilmesi değil. Toplumun, kız çocuklarından beklentisi! Star Wars, illa erkekler tarafından mı sevilmeli? Kızlar için oyuncak bebekler ve erkekler için de robota dönüşen arabalar. Bence bu düşünce yapısı yüzünden kaybediyoruz. Layla’ya ve onun gibi daha birçok kıza bu şansı tanıdığı için de 501. Lejyon’a kocaman bir teşekkür edilmeli.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kişisel tercihlerim, film zevkim, popüler kültürden şahsi algım, okumayı tercih ettiğim kitaplar, giymeyi sevdiğim kıyafetler, taşımaktan hoşlandığım aksesuarlar… Hepsi geek ve nerd kültürünün ögelerinden parçalar içeriyor. Bir bayan olarak az önce yazdığım şeyler yüzünden toplumdaki diğer insanlar tarafından Lala gibi alaya alınma, hor görülme, tercihlere saygısızlık gibi durumları deneyimlediğimi söyleyemem fakat yine de zaman zaman küçük görüldüğünü söyleyebilirim. Bizim gibilerin önemsemesi gerekn şey, toplum tarafından oluşturulmuş basmakalıp, stereotype’lar değil, kendimizin ne düşüdüğüdür. /Aslında genel yelpazede ele alacak olursa, bu tüm insanlar için geçerlidir, fakat diğer insanlar genellikle ‘belli stereotype’lara uygunluk gösterdiği için’, küçümsenme, alaya alınma durumlarına maruz kalmaları, geek ve nerdlere göre daha az muhtemeldir./ Sonuçta bu dünyada hatrı sayılır, büyük /baya bir büyük/ skalaya yayılmış geek ve nerd bulunmakta. O yüzden diğerlerini umursamayın. Let us all unite!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.