Haberler

SpaceX’in İnsanlı İlk Uzay Aracı Dragon, Mayıs Sonunda Fırlatılacak

Elon Musk‘ın başında bulunduğu SpaceX‘in ilk insanlı uçuşu, 27 Mayıs‘ta gerçekleştirilecek.

NASA‘nın 9 yıl aradan sonra Amerika Kennedy Uzay Üssü‘nden ilk fırlatışı olacak SpaceX‘in Demo 2 adlı görevinde; astronotlar Robert Behnken ve Douglas Hurley, Falcon 9 roketine bağlı “Dragon” uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) yollanacak.

Space X‘in, ISS‘in düzenli uçuş sertifikası almasından önceki son test uçuşu olan Demo 2‘de; “Dragon“ın sistem testlerinden başka yörünge, fırlatma rampası ve uzay mekiği operasyonel kabiliyetleri de test edilecek. “Dragon” yörüngeye ulaştığında, çevresel kontrol sistemi, göstergeler, kontrol sistemi ve iticilerin manevra kabiliyeti teste sokulacak. Fırlatmadan 24 saat sonra mekiğin Uluslararası Uzay İstasyonu ile buluşarak sisteme kilitleneceği belirtiliyor. NASA’ya göre ayrılma otomatik gerçekleşecek ve Dragon uzay istasyonundan gözlemlenerek idare edilecek.

NASA‘nın test pilotlarından Robert Behnken, ISS’e kilitlenme ve ayrılma görevlerinden sorumlu olacak. Douglas Hurley ise fırlatma, iniş ve ayrılmayı yönetecek. Dragon mürettebatı, uzay mekiğinin ISS’e kilitlenmesinden sonra bazı araştırma görevleri üstlenecek. Dragon’ın yörüngede 210 gün boyunca kalacağı ve görevin uzunluğuna bağlı olarak ikinci ticari mürettebatlı uçuşun ne zamana hazır olacağı belirlenecek.

Kaynak: Gerçek Bilim

İlginizi Çekebilir  Roma İmparatorluğu'ndan Kalma 1600 Yıllık Zar Kulesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu