Son Haberler

Anime Dünyasında Miyazaki Devri Bitiyor!

hayao-miyazaki-banner

Ghibli Stüdyosu başkanı Koji Hoshino, dünyaca ünlü film yapımcısı Hayao Miyazaki‘nin emekliye ayrılacağını duyurdu. Duyuru, dünyanın en prestijli film festivali olan Venedik Film Festivali’nde yapıldı.

72 yaşındaki Miyazaki’nin artık film yapmayacağı ile ilgili haberler son zamanlarda internet ortamında geziyordu. Hatta bu haberler yalanlanmıştı bile; fakat ne olduysa yeniden resmi duyurunun yapılmasıyla beraber anime dünyasında bir devir daha kapanmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir Japon televizyon kanalında sorulan soru üzerine Miyazaki, Kaze Nausicaä of the Valley of the Wind filminin devamı niteliğinde yeni bir film daha yapabileceğini söylemişti. Ancak görünüşe göre projeyi Evangelion yönetmeni Hideaki Anno’ya bırakacak. Anno, Miyazaki’nin The Wind Rises filminde başrol karakterini seslendirmişti.

hayao-miyazaki-resimHayao Miyazaki’nin emekli olacağı haberi birçok anime severi derinden üzdü.

Ödüle doymayan Miyazaki-sensei de artık yorulduğunu söyleyerek emekli olması gerektiğini belirtti. 6 Eylül Cuma günü açıklama yapması bekleniyor.

Hayao Miyazaki; çizgileriyle, renkleriyle ve yarattığı fantastik dünyalar ile her zaman hatırlanacak.

Hayao Miyazaki Kimdir?

Hayao Miyazaki, 5 Ocak 1941 Tokyo doğumludur. Japonya’nın dünyaca ünlü manga ve animasyon sanatçısıdır. Studio Ghibli adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur. Animasyonun ünlü ustası Miyazaki, ABD’nin ünlü ismi Walt Disney ile karşılaştırılır hale gelmiştir. Ayrıca Hayao Miyazaki Time dergisine göre dünyanın en etkileyici isimleri listesine girmiştir.

Toyotama Lisesi ‘ndeki üçüncü senesinde, dünyanın ilk renkli uzun metrajlı animasyon filmi olan Hakujaden’i izlediğinde filmden çok etkilendi ve animasyona ilgi duymakla kalmayıp; o anda çizgi roman çizeri olmaya karar verdi. Hayao Miyazaki kariyeri boyunca hem pek çok uzun metrajlı animeye, hem de Japonya’da manga olarak adlandırılan çok sayıda çizgi romana imza attı.

Eserleri Japonya’da olağanüstü saygı gören Hayao Miyazaki, Oscar Ödülü’nü kazandığı 2002 yılına kadar çizgi film çevreleri dışında batıda tanınmıyordu. Kendisine sadece bu ödülü getirmekle kalmayıp bir ilke de imza atmasını sağlayan ‘Ruhların Kaçışı’ filmi Berlin Film Festivalinde ödül alan ilk animasyon filmidir. Ayrıca bu filmle Japonya’da gişe rekorları kırarak; 1997’de yönetmenliğini yaptığı ‘Prenses Mononoke’ filmi ile kendisine ait olan gişe rekorunu yine kendisi kırmıştı. Miyazaki Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi dizisi Türkiye’de de tanınır.

Haber kısmı AnimeFantastica’dan alıntıdır.

İlginizi Çekebilir  TV'ye Uyarlanmaya Hazırlanan Stephen King Eserleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu