AYBABTUSinema Haberleri

Yıllardır Aranan Sovyet Yapımı Yüzüklerin Efendisi Filmi Ortaya Çıktı

J.R.R. Tolkien‘ın Orta Dünya efsanesinin, gişe rekorları kıran film serisinden yıllar önce Rusya‘da ekrana uyarlandığını biliyor muydunuz?

Lord of the Rings‘in (Yüzüklerin Efendisi) Sovyet yapımı uyarlaması 1991 yılında çekilmiş. Uzun yıllardır da kayıtları olmayan film 30 yıl sonra tekrar izleyiciye sunuldu. Khraniteli (Koruyucular) adlı televizyon filmi, Peter Jackson‘ın çektiği seriden farklı olarak anlatıcı ağırlıklı yapısıyla dikkat çekiyor.

Viktor Kostetsky‘nin Gandalf, Georgy Shtil‘in Bilbo Baggins ve Valery Dyachenko‘nun Frodo‘yu canlandırdığı Sovyet dönemi Yüzüklerin Efendisi filminde Tom Bombadil’i de görüyoruz.

Sovyet Yapımı Yüzüklerin Efendisi’nin Hikayesi

Filmde Aragorn’un rolünü üstlenen Andrey Tenetko, Gazeta.ru’ya demecinde Yüzüklerin Efendisi’ne dayanan bir televizyon şovu çekme fikrinin yönetmen Natalya Serebryakova‘ya ait olduğunu anlattı.

Çekimin bütçe yetersizliği nedeniyle çok zor koşullarda yapıldığını söyleyen Tenetko, kostümlerin ve dekorasyon detaylarının ‘parça parça’ toplandığı bilgisini verdi:

“Örneğin, depolarda mucizevi bir şekilde bazı kostümler ve detaylar ortaya çıkarmayı başardık. İnsanlar kendilerine ait bir şeyler getirdi. Operatörler ayrıca yaratıcılık mucizeleri ortaya koymak durumunda kaldı. Evet, bütçe kısıtlıydı. Elbette ki filmdeki gibi görünmüyor, fakat biz hikayeyi anlatmaya uğraştık. Dış tasarıma odaklanmadık. Sonuçta bu film değil, bir oyundu. Filmdeki her şey gerçek olmalı, yoksa inanmazlar. Tiyatroda ise görecelikler hala mümkün.”

Tenetko, Sovyet televizyon filmi ile Peter Jackson‘ın üçlemesi arasındaki başlıca farkın bir anlatıcının varlığı olduğunu vurguladı;

Dyuşa Romanov (Sovyet ve Rus rock müzisyeni) bir şekilde olup bitenlerin atmosferini yaratıyordu. Tolkien’de olan metne ihtiyacımız vardı. Hikaye anlatıcısı sayesinde daha çok imkana sahiptik.

O zamanlar bu türden farklı uyarlamalar olmadığı için izleyicilerin memnun kaldıklarına dikkat çeken Tenetko sözlerini şöyle sürdürdü; 

Tolkien’i sevenler bunu büyük bir zevkle kabul etti. Elbette ki her okuyucunun karakterlerden farklı beklentileri var ve bunlar her zaman örtüşmez. Fakat genel izlenim olumluydu. Eleştiriler de oldu ama o kadar fazla değil. Fakat buna benzer farklı uyarlamalar yoktu, bu nedenle tasarım ve kostümler açısından yetersiz olsa da izleyici iyi karşıladı.

Film, Yıllar Sonra Youtube’da İzleyiciyle Buluştu

Uzun süredir kayıp olduğu belirtilen film geçtiğimiz günlerde Rusya‘daki Channel 5 tarafından iki parça olarak Youtube‘a yüklendi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Venom Filmi Korku Türünde Olacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.