Sinema Haberleri

Ve Beklenen An Geldi: Star Wars – The Force Awakens

star-wars-the-force-awakens-banner

Neredeyse 40 yıllık devasa bir macera!

3 nesle hitap eden bir marka ve bu marka daha da yeni nesillere hitap edecek. Star Wars: The Force Awakens sonunda vizyona giriş yapıyor! Macera, Bu gece 00:00’da sinema salonlarında başlıyor! Önümüzdeki 1 ay boyunca en çok konuşulacak konunun da Star Wars olacağına eminiz.

Sizi bilmem ama Disney’in Lucasfilm stüdyosunu satın almasından bu yana kendimi tutuyordum. Hem de içimde deliler gibi bağıran çocuğu tutmaya çabalıyordum. Oldukça zorlu bu süreç, geçtiğimiz ay sona erdi. Ben de Star Wars Hype Train yolcusu oldum.

İlk fragman çıktığında “Tamam, sakin ol! Han Solo ve Chewy yan yana duruyordu ama hemen gaza gelme” dedim kendi kendime. Beklentimi yüksek tutmak istemiyordum. Bir kez daha Star Wars konusunda hayal kırıklığına uğramayacaktım. Aynı sorunsalı Hobbit üçlemesinde yaşadığımdan dolayı tecrübelerimi hayata koymaya karar verdim. Ama dediğim gibi kendimi tutamadım.

star-wars-force-awakens-han-chewy

Star Wars’un çıkış tarihi yaklaştıkça bu büyülü evrenin içine yeniden çekilmeye başladım. Bilgisayara Star Wars oyunları yükleyip geçmişi yad ettim. Yolculuk sırasında canım sıkılmasın diye telefonuma da birkaç Star Wars oyunu yükledim. Bir yandan da Star Wars: Rebels dizisine başladım. Bunu yaparken arka planda Wookiepedia sayfaları karıştırıyordum. Daha ayın başında düzenlediğimiz Hayali Muhabbetler etkinliğinin ana konusunun Star Wars olması için direttim ve bunu da başardım.

Sonuçta Star Wars’tan bahsediyoruz. Bugün yolda kimi çevirseniz, yanlış bir bilgiye sahip olsalar da Star Wars hakkında bir iki şey biliyor olmalılar. Tüm karakterleri ezbere sayamazlar ama ışın kılıcı ya da Darth Vader gerçeği, sadece bir filmin ikonik karakteri ve silahı değil küresel çapta bir fenomen haline gelmiş durumda. Bu yüzden Star Wars’un büyüklüğü karşısında her zaman hayrete düşmüşümdür.

Şimdi eğri oturalım, doğru konuşalım. Bu yepyeni serinin arkasında ciddi bir ekip var. En başta Disney bulunuyor bir kere. İlk duyduğunuzda burun kıvırabilirsiniz ama Avengers filmlerini çeken ve Karayip Korsanları efsanesini doğuran ekipten bahsediyoruz. Yönetmen koltuğunda J.J. Abrams‘ın oturması ilk başlarda işe şüpheyle yaklaşmama sebep olsa da, çekimlerden yayınlanan görüntülerle kendisine güven aşılamayı başarmıştı. Eh tabii bir de Star Wars’u asıl Star Wars yapan Lawrence Kasdan gerçeğini unutmamak gerekiyor.

star-wars-force-awakens-2

Oyuncuların her birini saymanın gereği yok ama hepsinin de Star Wars hayranı olduklarını görüyoruz. Öyle sudan Star Wars hayranı da değiller hani. Baya bildiğiniz çocukluklarına etki ettiklerini söylüyorlar. O hissiyatla hangimiz “En azından Stormtrooper olarak oynasam, ne kadar güzel olurdu?” diye sormadık kendimize.

Sözü fazla uzatmayalım. Bugün Geek kültürü için olduğu kadar kendi kültürümüz, dünya kültürü için de oldukça önemli bir gün. Star Wars efsanesi, kaldığı yerden devam ediyor.

Güç sizinle olsun! Daima…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.