Sinema Haberleri

Stanley Kubrick Sergisi, İstanbul Sinema Müzesi’ne Geliyor

Sinema tarihinde çığır açan Stanley Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi, İstanbul Sinema Müzesi‘ne konuk oluyor.

New Yorklu sinema dehası Stanley Kubrick‘in (1928-1999) tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunacak olan sergi, izleyicinin Kubrick‘in sıra dışı dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayacak.

Yönetmen Stanley Kubrick’in çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinlemesine bir bakış sunacak. Stanley Kubrick sergisinin küratörlüğünü, İstanbul Sinema Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ile Tim Heptner üstleniyor.

İstanbul Sinema Müzesi‘nin sergiye özel tasarlanmış 3. ve 4. katlarında özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarıyla sanatçının mekan ve sinema bağlamında yaratıcılığını gözler önüne serecek. Kubrick‘in 1940’larda Look dergisiyle başlayan ilk sanatsal adımlarından son filmi olan Eyes Wide Shut‘a kadar 16 filmini kronolojik bir sunumla izleyiciyle buluşturacak olan sergi, sanatçının hiç çekilmemiş veya başka yönetmenler tarafından çekilen Yapay Zeka, Napoleon ve Savaş Zamanı Yalanları projelerini de ilk kez İstanbul izleyicisiyle buluşturacak. Kubrick‘in başyapıtı sayılan 2001: Space Odyseey filminin özgün tasarımından esinlenilmiş deneyim alanında orijinal aygıt, giysi ve modeller sunulacak.

Stanley Kubrick sergisi, Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane Kubrick, Jan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi Stanley Kubrick Arşivi işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Sergiye Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. ve SK Film Archives LLC. de destek verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Sinema Müzesi tarafından gerçekleştirilecek olan sergi, 1 Ekim 2022 tarihinde sanat severlerle buluşacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Independence Day: Resurgence Fragmanı Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.