Sinema Haberleri

Ridley Scott, Alien’ı Star Wars ve Star Trek ile Kıyasladı

Bilimkurgu denildiğinde Star Wars ya da Star Trek‘ten daha büyük olmak elbette zor. Her birinin uzun bir geçmişi ve büyük hayran kitlesi var. Özellikle yeni filmlerle katlanarak artmaya da devam ediyor. Herhangi bir devam filminin ise bu başarıyı yakalaması zor ancak Ridley Scott, Alien‘ın da o mertebede olması gerektiğini düşünüyor.

The Toronto Sun’a konuşan emektar yönetmen “Alien’in Star Trek ve Star Wars hayranları için, onlarla aynı seviyede olmaması için bir sebep yok,” dedi. Ortada 6 filmlik bir seri ayrıca spin-off’ları, çizgi romanları ve farklı birçok materyali olan, derin bir mitolojiyi barındıran bir efsaneden bahsediyoruz. Ancak buna rağmen henüz kimse bu efsaneyi Star Wars ve Star Trek arenasına sokmuş ya da bu şekilde değerlendirmiş değil.

Ama neden? Esas neden Alien hiçbir zaman diğer filmlerdeki gibi R-rating derecelendirmesine bağlı kalmadı. Alien, her yeni filminde ana akım bilim kurgu filmlerine karşın daha kanlı, daha sert olmayı tercih etmiş bir seri.  Star Trek ve Star Wars’un ise PG veya PG-13 dereceleri ile çok daha geniş bir kesime hitap ettiği aşikâr.

Bir başka sebep olarak ise yeni Alien filmlerinde radikal kararlarla farklı yönlere gidilmesi. Prometheus ve Alien: Covenant, Alien’ın ilk 4 bölümüne nazaran Xenomorph’ları merkezine almayan ilk devam filmi konumundalar. Scott aslında bunu bir ilerleme olarak görüyor. Serinin yapay zekâyı da kapsayan daha derin bir şeyler anlattığını vurgulama çabasında diyebiliriz. Scott’ın serideki bu değişik yönelimi henüz tam olarak anlaşılmış ve istenen başarıyı getirmiş değil.

Diğer taraftan yeni Star Wars ve Star Trek filmleri karşıt bir yaklaşım sergiledi. Star Wars, “Güç Uyanıyor” ve Rogue One ile eski serinin hissiyatını tam olarak verebilmiş değil. Ve yeni Star Trek filmleri ise seriyi daha ana akım bir boyuta getirdi. Bu gibi durumlar her ne kadar eleştirilse de bir o kadar yeni hayran kazandırdığı da bir gerçek.

Tüm Alien serisi içerisinde ilk iki filmin en özel ve en sevilen olduğunda herkes hemfikirdir sanırım. Diğer filmler hayranlar açısından görevini tamamlayan unsurlar, bütünü tamamlayan birer parça konumunda. Bunun aynısını Star Wars ve Star Trek serileri için de söyleyebiliriz. Star Wars’un “Yeni Umut” ve “İmparator” halkaları hayranlar tarafından en çok sevilen filmler ve Star Trek kanadında ise esasen sadece “Khan’ın Gazabı” kült bir klasik olarak görülüyor. Bununla beraber Star Trek’in televizyon serisi malum ve filmlerdeki pek çok boşluğu da dolduruyor denebilir. Filmlerinde her bir bölüm hayranlarda farklı ve karışık hissiyatlar uyandırıyor. Yine de Alien serisindeki dönüşüme oranla daha çok tutuluyor.

Scott’ın yeni Alien filmlerinin yolda olduğunu biliyoruz. Scott ‘David harika bir kötü karakter’ diye ekliyor söyleşide. Bizim de elbette daima usta yönetmene ve yeni filmlerine kapımız açık. Her ne kadar Alien, başta Star Wars’a bir tepki olarak ortaya çıkmış olsa da aynı arenada olmadıkları bir gerçek ve bunu da kabul etmek gerekiyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.