Sinema Haberleri

Nikola Tesla’nın Hayatı Film Oluyor

nikola-tesla

Teknoloji, zaman içinde şekillenerek, gelişerek bugün bizlere aklımızın alamayacağı, binbir çeşit şey sunuyorsa, bunu temellerini oluşturan en önemli isimlerden biri de Nikola Tesla‘dır.

Yaşadığı dönemde gereken ilgi ve desteği göremeyen Tesla‘nın hayatı beyazperdeye taşınarak kendisinin aslında ne kadar önemli bir kişilik olduğunu bilmeyenlere gösterecek.

İlgili Makaleler

Film genel olarak henüz yetişkinliğinin başlarında olan Tesla’nın 1886’da Amerika’ya yaptığı yolculuğu eşsiz bir şekilde tasvir ediyor. Film Tesla’nın Thomas Edison, George Westinghouse, Guglielmo Marconi, Albert Einstein, Charles Luciano, J.P. Morgan, Mark Twain, J. Edgar Hoover ve Nazi Almanyası’ndan Heinrich Himmler gibi tarihin en önemli ve tartışmalı isimlerinden olan pek çok kişi ile ilişkilerine ve etkileşimlerine değinilecek.

tesla

 

Ayrıca Tesla’nın hayatından bilinmeyen pek çok kesiti de beyaz perdeye taşınma amacında. Tesla’nın en büyük icatlarının yapım aşamalarına, arkalarındaki hikayelere ışık tutacak olan film, onun romantik yaşamına, günümüze gelmemesi için bastırılmış, önüne geçilmiş icatlarına ve fikirlerine da değinecek. Çok az bir kesim tarafından bilinen Tesla’nın tüm gerçekleri filmde izleyicilere sunulacak.

Filmde kurgusal bir karakter olan, 21 yaşındaki bilgisayar bilimi öğrencisi John Watt, Tesla’nın icatlarından olan ancak bahsettiğimiz gibi bastırılmış ve günümüze gelmesi engellenmiş icatlarından biri olan Time Radio (zaman radyosu)’sunun planlarına şans eseri (yada kaderin yardımıyla) ulaşıyor ve bu icadı hayata geçiriyor. Bu icat sayesinde geçmişe bağlantı kuran John, Tesla ile iletişim kuruyor ve onun müthiş dünyasının gizemlerine, günümüzü ve geleceğimizi değiştirecek icatlarına, fikirlerine tanık oluyor.

Tesla_colorado

Film konu olarak oldukça yaratıcı. Henüz Tesla’yı ve diğer önemli isimleri oynayacak oyuncular belli değil. Filmin görüntü yönetmeni ve senaristi olan isimse Türk sinema sektörüne oldukça yakın biri. Bu isim ”Tek Kişilik Dev Kadro”, ”Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü” , ”Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” ve ”Neredesin Firuze” filmlerinin yapımcılığı yapmış, ayrıca ”O Şimdi Mahkum” ve ”Balıketi” filmlerinin de senaristliği üstlenmiş Sırp asıllı D. Daniel Vujic.

2016 yılında vizyona girecek filmin Amerika çıkış tarihi 1856 doğumlu Tesla’nın doğum günü olan 10 Temmuz‘da (şuan için sadece Amerika vizyon tarihi bilinmekte).

Ayrıca yine Sırp asıllı olan Vladimir Rajcic‘in senaristliği üstlendiği ve yönetmenliğini ”Harry Potter ve Ateş Kadehi” filminin de yönetmenliğini yapmış olan Mike Newell‘ın üstleneceği (henüz kesin değil), tıpkı diğer film gibi Tesla’nın hayatını, yaşadığı zorlukları, uğradığı haksızlıkları konu alacak. Aynı zamanda günümüz teknolojik krizinde Tesla’nın yerine de değinecek.

tesla-afis

Hollywood tarafından yapılan bu proje, Daniel Vujic’in filmine göre bütçe olarak tabiki daha iyi durumda. Bunun avantajı olarak da Tesla’yı oynaması düşünülen ve bu konuya oldukça sıcak bakan isim Christopher Nolan’ın Dark Knight serisinin Batman’i Christian Bale. Hatırlanacağı üzere Bale’in Hugh Jackman ile başrollerini paylaştığı The Prestige (Prestij) filminde de Tesla ve Edison karakterleri bulunmuştu. Bu film için düşünülen Edison karakteri ise son zamanlarda kariyer bakımından oldukça durağan olan, Nicolas Cage.

christian-bale-nicolas-cage

İnsanlığın gidişatını değiştirebilecek muazzam bir zekaya, inanılmaz icatlara sahip olan Tesla, yaşadığı zamanda gereken ilgiyi ve imkanı bulamadı. Ölümünden sonra bütün defterleri, çalışmaları, çizimleri vs. toplanan, icatları sır gibi saklanan Tesla, bunlardan çok daha fazlasını hak ediyor.

Kaynak: WebTekno

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Guardians of the Galaxy'den İlk Fragman

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Oyuncular çok uçuk. Senarist veya yönetmen bile belli değil. İnşallah çıkmaz, çıkarsa vasat olacak gibi.

  2. Nikola tesla hayatımın mihenk taşlarından biri… umarım çıkar… umarım güzel olur… Christian Bale hakkını vereceginden eminim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.