Sinema Haberleri

Michael Keaton, Batman’in Sesi ve Doğaçlama Sahnesi Hakkında Konuştu

Batman’in sesi Bruce Wayne’inki ile aynı olmamalı. Michael Keaton, Batman için kullanmayı tercih ettikleri sesin arkasında yatan psikolojik sebebi açıkladı. Filmin ünlü bir sahnesinde de doğaçlama yaptığını anlattı.

Her ne kadar filmlerde Batman’in sesini daha boğuk ve karanlık çıkaran ilk kişi Michael Keaton olsa da Batman ile Bruce Wayne’in seslerinin farklı olduğu birkaç çizgi romanda yazıyordu. Fakat bu farklılığın nasıl olduğu açıklanmamıştı. Şu aralar Michael Keaton, The Flash filmi ile yeniden gündemimizde. Zira filmde Keaton’ı 31 yıl aradan sonra yine Batman kostümü içinde izleyeceğiz. Konu Batman olunca Keaton eski filmler hakkında da açıklamalar yapmaya başladı.

Öncelikle Batman’in sesi konusunda aldıkları karardan bahsetti. Bu sesin direkt Bruce Wayne’in sesi ile aynı olması zaten mümkün olamazdı. Nitekim kılık değiştirmek anlamsız olurdu o noktada. Fakat bu sesin yalnızca Bruce Wayne’in kendi kimliğini gizlemek için bir araç olmasını da istememişler. Michael Keaton, kostümün Wayne’de bir maske takmaktan çok daha büyük bir etkisi olduğunu söylüyor. Sanki Wayne çift kişilikliymiş gibi maskeyi taktığında adeta intikam arzusu, öfkesi ve adalet isteği tüm benliğini ele geçiriyor. Dolayısıyla Batman ve Bruce Wayne asla aynı kişi olmuyorlar. Batman’in içindeki bu öfkeli ve kızgın kişilik de Bruce Wayne’in kibar ve kendini beğenmiş halinden çok daha farklı bir tınıyla konuşuyor. Çünkü çok daha farklı biri gibi hissediyor.

Aslında işin mantığına takılarak insanları rahatsız ediyorum. Orada durup şöyle dediğimi hatırlıyorum: “Tamam, bunu nasıl yapacağız?” Çünkü o sahnede yanımda duran adam bana bakacak ve diyecekti ki “Hey, bu Bruce Wayne!” Zaten seyirci de o adamın “Bu açıkça kauçuk bir kostüm giymiş Bruce Wayne!” demesini bekleyecekti. Yoksa filme inanmayacaktı.

Bruce Wayne çift kişilik sahibi. Adam psikotik değil ama ondan çok uzak da değil. Kontrollü psikoz. Bu konuyu savunmam gerekirse, Batmobile’in yağını değiştirip sonra da “Hadi, şimdi gidip biraz adam öldürmeliyim” diyemem. Dolayısıyla Wayne maskeyi taktığında derin bir trans haline geçiyor olmalı. Öyle bir sahne çekmiştik ama o sahneyi tuttuklarını sanmıyorum.

Michael Keaton

Keaton, Batman’in sesi konusunda verdikleri kararı açıklamanın yanında bir de filmin bir sahnesinde attığı repliğin doğaçlama olduğunu anlatıyor. Bruce Wayne ile Joker karşı karşıya geldiğinde Bruce şöyle bağırıyor:

You wanna get nuts? Come on! Let’s get nuts!

(Çılgınlık mı etmek istiyorsun? Hadi! Çılgınlık edelim!)

YouTube player

Micheal Keaton bu sahneyi şöyle anlatıyor:

“Let’s get nuts” kısmının senaryoda olduğunu sanmıyorum. Onu söyleyen bendim. Dürüst olmam gerekirse o sahne hiçbir zaman yazıldığı kadar iyi olmadı. Aynı sahneyi tekrar tekrar çektiğimiz günlerdendi. Kim [Basinger], ben ve Jack [Nicholson], hiçbirimiz bir fikir bulamadık. Sonra şöyle düşündüm: “Tamam, çok yoğun bir stres altındayım. Stres. Altında.” ve dedim ki Bruce muhtemelen şöyle derdi: “Tamam, köşeye sıkışmış haldeyim. Yalnızca tek bir çıkış şansım olarak. Bu karşımdaki tipin ona meydan okuyacağımızı anlaması gerek.”

Michael Keaton

The Flash filmi 16 Haziran‘da vizyona girecek. Haziran boyunca gelecek filmlere ve yapılacak etkinliklere buradan göz atabilirsiniz.

Kaynak: Movieweb, Nerdist

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.