Sinema Haberleri

Matrix Filmindeki Akan Yazıların Sırrı Açıklandı

Matrix filminin en unutulmaz karelerinden birisi de filmlerin en başında yukarıdan aşağıya doğru akan yeşil yazılar. Bunlar birer bilgisayar kodu gibi görünse de yakından bakınca Japonlara ait hiragana, katakana ve kanji alfabelerinden karakterler olduklarını fark ediyorsunuz. İşte şimdi bu yazıların anlamı da açıklandı.

Filmin yönetmenleri Wachowski Kardeşler, devam filmlerinin tamamını bu sahneyle başlattı. Yani artık Matrix serisinin simgesi haline geldi bu yeşil karakterler. Hatta Matrix filminin hemen ardından bu görüntü bilgisayarlarımızın duvar kağıdı ve ekran koruyucusu bile oluverdi. Ancak görünüşe göre, kandırıldık!

Kodun arkasındaki isim filmde prodüksiyon tasarımında çalışan Simon Whiteley, geçen hafta Perşembe günü CNet’te konuştu.

Bu gizemli kod neyin nesi?

Simon Whiteley, yıllar sonra bu kodların ne olduğunu ve ne anlama geldiğini açıkladı. Simon’ın eşi Japon, bu yeşil kod da ona ait yemek kitaplarında bulunan suşi tarifleri!

Herkesin bilmesini istiyorum, The Matrix’in yeşil kodu Japon suşi tariflerinden yaratılma. O kod olmadan Matrix de olmazdı.

Şimdiye kadar nasıl ortaya çıkmadı?

Peki nasıl oldu da bu kodların Japon alfabesine ait olduğu bu zamana kadar ortaya çıkmadı. Cevap son derece basit. Whiteley, harfleri direkt olarak filme aktarmamış. Kimine eklemeler yapmış, kimisi ters çevirmiş, kimini baştan tasarlamış.

Biraz hayal kırıklığı yaratmış olsa da, bu bilginin çılgın hayranlara yeni bir amaç vermiş olabileceğini düşünüyoruz. O kodlar içinden bu tarifleri tek tek çıkarmak gibi! 

Whiteley ne kadar bu kodları yazmış olsa da, filmde ismi geçmiyor ne yazık ki…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Barış Müstecaplıoğlu'ndan Bir Osmanlı Bilimkurgusu - Osmanlı Cadısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.